Domovem této bromélie jsou deštné pralesy, kde roste epifytně ve větvích stromů. Uprostřed své listové růžice vytváří květenství s červenými listeny. Předtím než rostlina vykvete, změní se barva středových listů na jasně červenou. Samotné květy jsou fialovomodré a poměrně nevýrazné. Dlouhé, lesklé listy mohou mít krémově žluté pruhy nebo mohou být zelené. Růžice po odkvětu odumírá, s odnoží však můžeme vypěstovat rostlinu novou.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: N. carolinae Tricolor zbarvuje středové listeny do červena, N. spectabilis má lesklé zelené listy s červenými špičkami
Původ: Brazílie, Ekvádor, východní Kolumbie
Druh: bromélie
Typ listu: kožovité, řemenité
Barva květu: modrá
Výška: 25 - 50 cm
Náročnost pěstování: Není náročná na pěstování.
Hydroponie: ano
Trvanlivost: Rostlina po 2 - 3 letech vždy po odkvětu odumírá. Z odnože však lze vypěstovat rostlinu novou.
Světlo: Květina vyžaduje světlé stanoviště s několika hodinami přímého slunce denně, aby barva listenů byla výrazná. Chráníme ji však před letním úpalem.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Světlo: Květina vyžaduje světlé stanoviště s několika hodinami přímého slunce denně, aby barva listenů byla výrazná. Chráníme ji však před letním úpalem.
Teplota: Běžná pokojová teplota, která by neměla klesnout pod 10 ˚ C.
Voda: Zaléváme odstátou vodou tak, aby substrát zcela nevyschl. Po celý rok udržujeme stále čerstvou vodu i v listové růžici, kterou 1x za měsíc vyměníme.
Vlhkost: Příliš suchý vzduch není ideální, rostlina ho však snáší. Mlžení listenů je prospěšné.
Hnojení: V době vegetace hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem, které zaléváme jak na zeminu, tak do středové růžice.
Množení: Množíme odnožemi, které se oddělují při přesazování. Oddělujeme je od hynoucí mateřské rostliny v době, kdy dorostou její 1/2 velikosti. Každá odnož musí mít vlastní kořeny, bez kterých nezakoření. Za 2 – 3 roky mladá rostlina vykvétá.
Přesazování: Přesazujeme vždy na jaře.
Zemina: rašelinový substrát s polystyrenem nebo jednotná zemina
Čištění: Listy otíráme vlhkým hadříkem. Lesk na listy nesnáší.
Problémy: Na příliš tmavém stanovišti se pěkně nevybarví listy. Přelití může způsobit hnilobu rostliny.

Články na téma Neoregelia


Pro každého jiný Valentýn

Pro každého jiný Valentýn

Stává se, že mnohokrát opakované pravdy časem většině z nás zevšední natolik, až přestaneme vnímat, že doopravdy platí. Například prostý fakt, že každý z nás jsme jiný – nezaměnitelné individuum. S touto „holou pravdou“ se zkrátka vyplatí počítat - v každodenním životě, stejně jako při zvláštních příležitostech, třeba o svátku svatého Valentýna. Leckdy si ani neuvědomíme, jak složité může být vybrat vhodnou květinu, která by skutečně potěšila...

Poznejte kouzlo bromélií

Poznejte kouzlo bromélií

Víte, co jsou to vlastně bromélie?
Jsou to rostliny, které rostou většinou ve své domovině (tropy a subtropy Ameriky) epifytně, což znamená, že se pomocí svých kořenů zachycují na větvích a kmenech stromů. Jejich květenství je nápadné jak svou zářivou barvou, tak i tvarem květu. Samotný květ vydrží poměrně málo, barevné listeny však déle. Mezi bromélie patří např. Aechmea, Ananas, Tillandsia, Billbergia, Guzmania, Cryptanthus, Vriesea, Nidularium, Neoregelia.
Poradíme vám, jak o bromélie správně pečovat.

Únor: Množení pokojových rostlin

Únor: Množení pokojových rostlin

Pokojové rostliny množíme zejména na jaře, kdy jim končí období zimního klidu. Množit lze starší exempláře, které můžeme množením nahradit nebo si novou rostlinku vypěstovat z množícího materiálu, který je možné zakoupit nebo nám jej někdo poskytne. Před započetím množení však zkontrolujte, zda máte čerstvý substrát a připravte si ostrý nůž nebo nůžky, kterými odebíráme materiál pro množení.