Muškáty patří beze sporu k nejoblíbenějším balkónovým rostlinám. Existuje na mnoho druhů, můžeme je jednoduše členit podle růstu na převislé a vzpřímeně rostoucí druhy. Barevná škála jednotlivých druhů je poměrně široká. Kvetou nejrůznějšími odstíny bílé, růžové, červené, fialové a purpurové. Květy mohou být jednoduché nebo plné a vyrůstají na dlouhých stopkách od jara do podzimu. Pelargonie mají okrouhlé nebo zubatě srdčité listy, záleží na druhu. Jednotlivé odrůdy mohou nést listy jednoduše zelené, s bílým okrajem, nebo mohou být smetanově, kaštanově nebo vícebarevně mramorované.

Kromě toho, že se pelargonie pěstují pro svoje barevné květy, existují však i druhy, které jsou zajímavé svými vonnými listy. Tyto listy se mohou použít jako koření v kuchyni nebo do vonných polštářků. Některé druhy totiž voní po mátě, citronu, muškátovém oříšku nebo růžích.

Rostlinu je možné pěstovat jako letničku, pokud však máme vhodné stanoviště pro přezimování, je možné ji od podzimu do jara uchovat na chladném, avšak světlém stanovišti bez mrazu. V této době rostlinu zaléváme pouze velmi mírně. Pokud však nemáme dostatek prostoru pro jejich přezimování, další možností je, že než rostlinu zlikvidujeme, odebereme z ní řízky, z kterých je možné vypěstovat rostlinu novou.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Kvetoucí pelargonie:
P. zonale (pelargonie páskatá) - roste vzpřímeně, na hrubých listech tvoří hnědý kruhovitý vzor.

P. peltatum (pelargonie břečťanolistá) - roste převisle, má tmavě zelené listy, které mají kožovitý povrch. Druhy: Charles Turner (růžové květy), La France (lila květy), Apricot Queen (lososové květy), Madame Margot (bílé květy);

P. grandiflorum (pelargonie velkokvětá) - listy jsou vrásčité a okraje zvlněné, kvete růžovými nebo purpurovými květy s tmavou skrvnou. Druhy: Carisbrooke (růžové květy), Aztec (bílé květy s růžovámi skvrnami), Grandma Fischer (oranžový květ s hnědými skvrmani), Swabian Maid (karmínové květy);

Pelargonie s vonnými listy:
P. crispum - laločnaté listy mají bílý okraj a voní po citronu, kvetou růžovými květy;
P. tomentosum - srdčité listy jsou zubovité a voní po mátě, kvete bílými květy;
P. capitalum - kvete růžovými květy, listy voní po růžích;
P. odoratissimum - listy voní po jablkách;
P. graveolens - voní po citrónu, kvete purpurpvými květy;
P. radens - listy voní po růžích, kvete světle purpurovými květy s tmavými žilkami;
Původ: jižní Afrika
Druh: balkónová rostlina
Typ listu: srdčité, zubovité
Barva květu: bílá, krémová, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená
Kvete: Kvete od dubna do října.
Výška: 25 - 50 cm
Vůně: Květy obvykle nevoní. Vonné jsou listy, které vydávají štiplavý zápach typický pro pelargonie. Existují také druhy s vonnými listmi po růžích, citronu, mátě nebo muškátovém oříšku.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování. Muškáty se snadno pěstují a množí.
Použití: Převislé druhy se hodí do balkónových truhlíků a závěsných nádob.
Trvanlivost: Někdo muškáty pěstuje jako letničky a z důvodu nedostatku místa je na podzim likviduje. Rostlinu je však možné na zimu přechovat tak, že ze starých rostlin odebereme na podzim řízky a vypěstujeme rostlinu novou.
Světlo: Pro pěstování je vhodné slunné stanoviště, kde rostlina bohatě kvete. Rostlině se daří však i v polostínu. Příliš stinné stanoviště způsobuje vytáhlý růst.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen

Požadavky na pěstování

Světlo: Pro pěstování je vhodné slunné stanoviště, kde rostlina bohatě kvete. Rostlině se daří však i v polostínu. Příliš stinné stanoviště způsobuje vytáhlý růst.
Teplota: Při přezimování na chladném stanovišti je teplotní maximum 16 ° C.
Voda: V době vegetace vydatně zaléváme. Pokud jsme se rozhodli rostlinu přechovat přes zimu na chladném stanovišti, je třeba přizpůsobit zálivku a omezit ji. V této době by mohlo být přelití pro rostlinu osudné. Žloutnutí spodních listů způsobuje nedostatek vody.
Vlhkost: Rosení není nutné. Rostlina dobře snáší suchý vzduch.
Hnojení: V době vegetace hnojíme každách 14 dní standardním tekutým hnojivem.
Množení: Možno množit v létě vrcholovými řízky. Páskaté pelargonie je možné množit na jaře výsevem.
Přesazování: Rostlina kvete lépe, pokud je jí květináč těsný.
Zemina: rašelinový substrát
Problémy: Rostlina nesnáší trvalé přemokření. Ideální je výsadba do samozavlažovacích truhlíků.
Škůdci: Rostlinu napadají molice a mšice.

Články na téma Muškát


Probuďte zazimované muškáty znova k životu, zimní spánek končí

Probuďte zazimované muškáty znova k životu, zimní spánek končí

Pelargonie čili muškáty jsou v našich končinách nepostradatelnou výzdobou venkovních okenních parapetů, balkónů, lodžií a teras. Kvetou od jara do podzimu a s takovou schopností může konkurovat málokterá rostlina. A jelikož je každoroční nakupování nových sazenic dosti drahou záležitostí, mnozí pěstitelé již dávno prohlédli a pochopili, že vyhazovat odkvetlé muškáty je nesmysl. Někteří dokonce zjistili, že si mohou z řízků sami namnožit takovou záplavu rostlin, aby mohli obdarovávat své blízké a známé. Jak tedy probudit ze zimního spánku zazimované muškáty?

Jak pěstovat muškáty

Jak pěstovat muškáty

Znáte tajemství úspěšného pěstování muškátů, aby vám krásně rozkvetly a případně vytvořily z oken a balkónů bohaté převisy?