Sdílet
 

Primule,Prvosenka | Petrklíč | Primula: pěstování

Rostlina | Primule,Prvosenka, Petrklíč, Primula

Mezi první posly jara se spolu s cibulovinami jednoznačně řadí primule nebo také prvosenka jarní, lidově petrklíč. Tato jarní rostlinka existuje v neskutečné barevné škále od bílé, žluté, oranžové, červené až po růžovou a fialovou. Původní květy jsou jednoduché, dnes již mají zvlněné okraje či květy plnokvěté. V současné době existuje okolo 500 druhů. Při správném pěstování jde o víceletou rostlinu.

Primulky pěstujeme v bytě jako hrnkové květiny, rovněž vkusně zaplní prázdný parapet nebo lodžii. Vynikne v truhlíku spolu s břečťanem a buxusem nebo v různých mísách a ozdobných nádobách na zahradě. Doma rychle odkvétají, je však možné je po odkvětu vysadit do zahrady, kde příští jaro vykvetou. Po odkvětu je umístíme do chladnější místnosti a jakmile to počasí dovolí, zasadíme je do zahrady. Nejčastěji se vysazují na skalky mezi trvalky, ne však na přímé slunce.

Charakteristika rostliny Primule,Prvosenka, Primula

Odrůdy: Primula obconia, Primula malacoides (patrová prvosenka), Primula sinensis, Primula kewensis. Nejrozšířenější je Primula vulgaris (Primula acaulis), kterou můžeme po odkvětu vysadit na zahradu.
Původ: Čína
Druh: kvetoucí hrnková rostlina
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, krémová, oranžová, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená, žlutá
Kvete: Kvete od ledna do května.
Jedovatost: Chlupy na listech obsahují primin, který při dotyku dráždí pokožku a vyvolává puchýřky.
Výška: 5 - 15 cm
Nároky na světlo: přímé světlo, polostín
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Doba květů: leden, únor, březen, duben, květen

Požadavky na pěstování

Světlo: Ke květu potřebuje dostatek světla, ne však přímé slunce.
Teplota: Optimální je teplota 12 – 15 ° C. Petrklíči se nedaří v blízkosti ústředního topení. Je lepší ho umístit do méně vytápěné místnosti.
Voda: Zaléváme dle potřeby, substrát by však neměl vyschnout. Zaléváme do misky, protože mokré listy by mohly začít uhnívat.
Vlhkost: Vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, proto květináč umístíme do misky s vlhkým oblázky.
Hnojení: V období květu přihnojujeme jednou za 14 dní slabým roztokem organického hnojiva.
Množeni: výsevem, to je v domácím prostředí pro hrnkové prvosenky problém. Pro klíčení potřebují dostatečnou vlhkost vzduchu.
Škůdci: Může být napaden mšicemi a roztoči.
Tip: Rada, jak vybrat hezkou primulku Důležité je, aby byla rostlina silná. Listy by měly pokrývat celý květináč, aby nebyla vidět zemina. Květy jsou pevné a v úžlabině mezi listy je mnoho poupat. Listy jsou bez skvrn a povrch substrátu je bez plísně.

Fotogalerie

Sdílet

Sdílení rostliny
Sdílejte na sociálních sítích
Diskuze na téma "Primule,Prvosenka"

Celkem komentářů: 14

nevim jak ziskat semena od prvosenky,primule 13.01.2016, 19:18:14

mam doma 2 kvetiny a ty kvetou v nasem dome.jednu fialovou a jednu bilou.neletaji vcely ani zadny opylovaci hmyz a jak mam znich vzit semena?vzdyt brzy odkvetnou.

Co dělám špatně? 11.03.2015, 14:42:09

Koupila jsem si primulku v květináči.Je na schodišti,kde není příliš teplo,světlo má.Občas vidím skleslý květ,tak naleji vodu do misky/ne moc/.Rostlina se ihned vzpamatuje,ale začínají mi žloutnout listy.Chce to dát na kamínky nebo co?Díky

Semínka prvosenky vyšší 24.09.2014, 17:52:57

Dobrý den, prosím o radu. Mám doma semínka prvosenky vyšší a chci je zasadit na zahradu. Bohužel nikde nemohu dohledat, jak hluboko se semínka zasazují nebo se jen vysévají na zeminu /případně se jen lehce zasypou/?
Předem velmi děkuji za odpověď.
Iva S.

a co tedy v zimě? 31.01.2014, 02:20:39

Je nutné je na podzim vyrýt a dát do bytu? - Tedy mimo mráz? Nebo mohou být přes celou zimu normáně venku?

12.02.2016, 22:21:22

Ja uz mam 3 . Zimu vonku vysadene a krasne na jar kvitnu, uz teraz mi kvitne modraa a zlte uz skoro budu. Kludne ich z kvetinača presadte do zahradky, v lete ked je horuce ich polejte a v zime ak je velky mraz, mozete ich prikrit čečinou so stromceka, ktory najdete po vianociach vonku vyhodeny.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Pěstování petrklíče ze semínek 12.07.2013, 19:55:12

Dobrý den, na zahradě jsem letos prvně "sklidil" semínka petrklíčů henž mám na zahradě celoročné. Semímka jsem nahrnkoval a předpokládám, že vzejdou. Mám naději ?

venkovni kvetina 29.03.2013, 14:02:02

Prvosenky jsou venkovni, tak ze kdyz ji strcite do vytopeneho bytu s tezkym vzduchem,nedivte se ze odchazi. Je to kvetina miilujici svezi vzduch a chladneji. Takeby jste se dusily, kdyby jste musely byt stale pod perinou,ale i s hlavou.

kdy vysadit ??? do zahrádky 28.12.2012, 15:29:22

Dobrý den, chci si koupit s obchodním řetězci primulky a ráda bych je pěstovala v předzahrádce. kdy je mám vysadit ven ? je konec roku…mám počkat, nebo můžu ihned…nezmrznou ? nebo je mám nechat na parapetě ?

Světlo 02.05.2012, 17:53:11

Nejdříve píšete že  potřebuje přímé světlo a jinde zas že ne přímé světlo.Tak to se potom neví.

17.02.2013, 15:41:04

přímé světlo znamená,že nedáme to do stínu ,ale nesnete přímé slunce,vždyť je to jasné :-)

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Vadnutí 26.03.2012, 20:30:10

Dobrý den, mám tři prvosenky koupené už zhruba dva týdny a poslední dva dny dvě z nich začínají vadnout. Nemají suchý ani přemokřený substrát, v misce na vodu mají kamínky, aby neměly kořeny neustále ve vodě, nemám je ani u topení. Je mi divné, že se starám o všechny tři stejně a vadnou pouze dvě. Ještě zdaleka nejsou odkvetlé a na zahradu bych je taky ještě dávat nechtěla, neporadil by mi někdo, jak jim pomoci?

08.04.2012, 10:21:24

Mě se děje to samé.Ale nevím čím to je.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
27.02.2013, 20:36:38

mě taky jedná odešla, a nevzpamatovala se, ačkoliv jsem se o ní starala tak jak jsem měla :(

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
09.04.2013, 14:43:05

Primule je nutné pěstovat v chladné,světlé místnosti kolem 15´C.Nejlépe na parapetu u okna. Pokud dáte roslinu do chladna,pokud nemrzne tak i ven na balkon,parapet nebo zahradu odmění se vám bohatým kvetením,pozor na přelití a dostatek světla.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný

Přidat nový komentář k rostlině "Primule,Prvosenka"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE