Sdílet
 

Bobkovišeň lékařská,Střemcha vavřínová | Prunus laurocerasus: pěstování

Rostlina | Bobkovišeň lékařská,Střemcha vavřínová, Prunus laurocerasus

Bobkovišeň patří mezi oblíbenou stálezelenou dřevinu, která je vhodná jak do živých plotů, tak do krycích stěn nebo rozvolněných skupin. Tvoří hustý keř dorůstající až do 4 m. Na svých dřevitých větvých nese velké, vejčité listy, které jsou lesklé a mají tmavě zelenou barvu. Jak bylo zmíněno, listy rostlina na podzim neshazuje a nese je po celý rok. Na dobrém stanovišti rostlina roste tak hustě, že dokáže zakrýt nevzhledný kout zahrady či nabídnout přes plot soukromí. Na přelomu jara a léta vykvétá svícovitými, hroznovitými květy bílé barvy. Na podzim tvoří zpočátku červené, později černé plody - bobule. I když jsou hojnou pochoutkou pro ptactvo, pro člověka jsou bobule jedovaté.

I když některé bobkovišně jsou mrazuvzdorné do - 25 stupňů Celsia, především velkolisté druhy jsou citlivé na mráz. Mladé exempláře je lepší na zimu připravit, protože mrazy poškozují mladé výhony. Malé rostliny přikrýváme chvojím, větší chráníme bílou netkanou textilií. Kořenům opatříme vrstvu suchého listí.

Charakteristika rostliny Bobkovišeň lékařská,Střemcha vavřínová, Prunus laurocerasus

Odrůdy: Prunus laurocerasus druhy:
Rotundifolia - vyznačuje se bujným růstem, výborně se hodí do živých plotů. Listy jsou lesklé, tuhé, mají světle zelenou barvu.

Schipkaensis - tvoří podlouhlé, tmavě zelené listy, které jsou lesklé. Mezi druhy nejlépe kvete.

Caucasica - až 3 m vysoký keř. Tvoří podlouhlé, eliptické listy se stočenými okrajil. Listy jsou světle zelené.

Otto Luyken - ideální pro pokrytí půdy. Dorůstá výšky 150 cm. Listy jsou úzce kopinaté, mají tmavě zelenou barvu.

Mount Vernon - hustě větvený keř až 50 cm vysoký. Listy jsou úzké, kopinaté, mají tmavě zelenou barvu.

Prunus lusitanica (bobkovišeň portugalská) - až 3 m dorůstající keř nebo stromek. Nese drobnější listy s červenými řapíky. Kvete v létě a podstatně déle. Je však v našich podmínkách choulostivější na pěstování. Při silných a dlouhých mrazech namrzá, ale na jaře zase znovu obráží.
Původ: Malá Asie, Portugalsko, Španělsko, JV Evropy
Druh: stálezelený listnatý keř
Typ listu: střední listy, vejčité
Barva listu: tmavě zelené
Barva květu: bílá
Kvete: Kvete od května do června.
Jedovatost: Plody jsou jedovaté. U domácích zvířat vyvolávají otravu. Dětem mohou být osudné. Nedoporučuje se výsadba s keři plodícími ovoce.
Výška: 150 - 400 cm
Vůně: Květy voní po šeříku.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: Na konci zimy je nejlepší čas pro provedení řezu, pokud je potřebný. V živých plotech rostlinu stříháme v srpnu. Řez provádíme klasickými nůžkami, nikoliv křovinořezem.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Nároky na světlo: přímé světlo, polostín
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: kyselá půda
Doba květů: květen,

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Při výsadbě vsybíráme slunné nebo mírně přistíněné stanoviště.
Voda: V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, vydatně zaléváme.
Množeni: Možno množit pod sklem řízkováním. Řízky odebíráme na konci srpna cca 10 cm dlouhé. Necháme pouze 2 - 3 listy. Než je zasadíme do země, namočíme je do růstového stimulátoru. Zakořeněná rostlina přijde ven až na jaře.
Zemina: Ideální je dobře propustná, mírně kyselá půda. Ve vápenité půdě se rostlině příliš nedaří a žloutnou jí listy.
Problémy: Příliš slunné stanoviště nebo vápnitá půda může způsobit žloutnutí listů. Přidáním hořké soli nebo upravením pH půdy na kyselou reakci, žloutnutí listů odstraníme.
Škůdci: Bílý povlak na listech (padlí) likvidujeme přípravkem Champion 50 WP.
Choroby: Houbová infekce může způsobit suchou skvnitost listů, které časem opadávají. Aplikujeme fungicid např. Dithane.

Fotogalerie

Sdílet

Sdílení rostliny
Sdílejte na sociálních sítích
Diskuze na téma "Bobkovišeň lékařská,Střemcha vavřínová"

Celkem komentářů: 6

škůdci na prunusu 29.05.2016, 18:31:29

Dobrý den, dnes jsem zjistila , že na živém plotu z prunusu mě rostou nové lístky, ale jsou potaženy šedivým povlakem, kroutí se, hnědnou a pak opadávají. Mám z prunusu živý plot skoro 40 let, krásně prospívá, kvete, je pravidelně stříhán a jinak mě dělá radost… je určitě víc jak 2 metry vysoký. Nepoznám jestli je to padlí, nebo houbová infekce. Poradí mě někdo??? A. A.

pěstování bobkovišně 08.04.2015, 15:26:25

Dobrý den,

i já jsem koupila vzrostlé bobkovišně((cca 120cm). Chtěla jsem je použít do nestříhaného živého plotu, ale nevím jak daleko je od sebe zasadit. Jsou sice velké, ale ne příliš husté. Rozrostou se ještě do šířky?? Mám je nějak řezat? Jak daleko zasadit, aby byly pěkně rostlé?
Děkuji za odpověď
Pavla

za jak dlouho třeba do jednoho metru 25.03.2015, 20:36:07

DOBRÝ VEČER, PROSÍM O INFORMACI ZA JAK DLOUHO PO VYSAZENÍ BOBKÁČE (LETOS BŘEZEN) VYROSTE DO JAKÉ VÝŠKY A HUSTOTY . OD BUDOUCÍHO ŽIVÉHO PLOTU NÁM ROSTOU VE VZDÁLENOSTI 2METRŮ KEŘE ČERV. BÍLÉHO A ČERN. RYBÍZU. DĚKUJI ZA ODPOVĚDI

Bobkovišně sázíme 2-3 sazenice na metr. 27.11.2014, 18:52:57

Při dobré zahradnické péči stačí sazenice dvě, zahradnictví primazahrada.cz

Pěstování bobkovišně 06.09.2012, 20:59:48

Navštívila jsem spoustu odkazů na webu týkajících se pěstování bobkovišně. Nikde jsem však neobjevila informaci, jak daleko od sebe se mají rostliny sázet při zakládání živého plotu z těchto rostlin. Vím, že dokáží být velmi vzrůstné, ale nechci, aby v živém plotě vznikly mezery. Domnívám se, že by mohlo stačit cca 80 - 100 cm mezi sázenými odnožemi….. Poradí mi někdo?
Děkuji
olap

22.09.2012, 20:35:34

Dobrý večer. tento týden jsme kupovaly bokovišně.Zahradnice radila vzálenost rostlin od sebe 50 cm. Sázely jsme 70 cm. Myslím, že tato vzdálenost je dostačující.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný

Přidat nový komentář k rostlině "Bobkovišeň lékařská,Střemcha vavřínová"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE