Okrasná mandloň, slivoň, broskvoň, třešeň | Prunus

Rod Prunus je velice obsáhlý. Zahrnuje jak stálezelené keře, tak opadavé stromy. Opadavé stromy jsou především okrasné slivoně, mandloně, okrasné broskvoně, okrasné třešně a střemchy. Tyto stromy jsou pěstovány a obdivovány především pro svoje květenství. Na jaře jsou totiž tyto dřeviny květy doslova obaleny. Od dubna do května se objevují chumáče květů nejrůznějších odstínů bílé a růžové barvy. Prunusy mají společné pilovité listy a pětičlenně tvarované květy. Plodem je peckovice.

Obecně se dá říci, že nejkrásněji kvetou okrasné třešně. Podle odrůdy se květy objevují od března do května. Tvoří pilovité listy zelené barvy. Květy jsou velké 3 - 6 cm a mohou být jednoduché nebo plné v bílé nebo růžové barvě. Okrasné třešně jsou známé také pod názvem sakury.

Okrasné broskvoně vyžadují pro pěstování slunné a teplé stanoviště. Bohužel nutno dodat, že ne v každé zahradě se jim daří. Jsou také velmi náchylné na kadeřavost listů. V době nalévání pupenů je ošetříme přípravkem Syllit nebo Delan. Kříženci jsou s oblibou pěstovány v zahradách pro svoje chutné plody. Okrasné broskvoně jsou pěstovány pro svoje bohaté květenství, jejich plody jsou rovněž jedlé.

Okrasné mandloně zdobí zjara růžové květy a po odkvětu kožnaté plody, které však bohužel v našich podmínkách nedozrají. Daří se jim spíše na slunném a teplém stanovišti. V chladnějších oblastech hrozí vymrzání.

Okrasné slivoně jsou dekorativní nejenom bohatým kvetením, ale také bronzově nebo purpurově zbarvenými listy.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Okrasné třešně a střemchy
P. padus (střemcha obecná) - dorůstá výšky 5 až 10 m. Eliptické listy jsou zašpičatělé. Drobné květy mají bílou barvu a jsou seskupeny v úzkých hroznech.
P. sargentii (třešeň Sargentova) - kvete růžovými květy současně s rašením listů. Barva listů při rašení je načervenalá, na podzim se zbarvuje do oranžovočervené barvy.
P. avium - tvoří pyramidální korunu, kvete bílými květy. Zajímavá je odlupující se kůra.
P. serrulata (třešeň pilovitá - neboli sakura) - existuje na mnoho druhů lišící se od sebe tvarem a velikostí dřeviny a dále barvou a plností květů. Druhy: Amanogawa (sloupovitý růst, růžové květy), Hisakura (bronzové listy, plné růžové květy), Kikushidare Sakura (převislý růst, růžové květy), Shirotae (rozkladitý růst, bílé květy;

Okrasné broskvoně
P. davidiana dorůstá výšky okolo 6 m. Kvete na počátku jara jednoduchými, růžovými květy.
P. persica - kvete od dubna růžovými květy. Hodí se jak pro solitérní výsadbu tak pro skupinovou výsadbu.

Okrasné mandloně
P. triloba (mandloň trojlaločná) - tvoří menší keř až 2 m vysoký. Široce eliptické listy mají pilovitý okraj a jsou tmavě zelené. Plné květy růžové barvy se objevují ještě před rašením listů.
P. amygdalus (P. dulcis) - dorůstá výšky až 7 m. Květy se objevují ještě před rašením listů a mají růžovou barvu.

Okrasné slivoně
P. spinosa (trnka) - roste jako vzpřímený, trnitý keř až 4 m vysoký. Široce kopinaté listy jsou tmavě zelené. Květy jsou bílé, plody jsou modročerné peckovice. Rostou planě na remízcích. Odrůdy: Purpurea (purpurové listy, bílé květy), Plena (bílé plné květy).
P. blireana - tento druh dřeviny nese bronzově zbarvané listy. Květy se objevují od dubna a jsou plné, růžové.
P. cerasifera (myrobalán třešňový) - eliptické listy jsou pilovité. Vykvétá velmi brzy na jaře. Květy jsou většinou bílé a poměrně malé. Plody mají třešňovitý tvar. Myrobalán je nejrozšířenější podnoží pro slivoně, švestky, meruňky a broskvoně.
Druh: opadavý listnatý strom
Typ listu: střední listy, opadavé, vejčité, zubovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová
Kvete: Kvete od dubna do května.
Výška: 300 - 700 cm
Vůně: Květy nádherně voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: Po odkvětu rostlinu seřezáváme.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné slunné stanoviště.
Množení: Některé druhy je možné množit semeny, výmladky, očkováním nebo roubováním.
Sadba: Prunusy vysazujeme jako solitéry nebo do smíšených skupin.
Zemina: Pro pěstování je vhodná dobře propustná půda, může být i vápenatá.