Existuje na 100 druhů řebčíků, některé z nich rostou divoce na svazích hor. Řebčíky se dají rozdělit do dvou základních skupin: císařské (F. imperialis – řebčík královský) a drobnokvěté. Pro císařské druhy je typická dlouhá přeslenitě listnatá lodyha 1 – 1,5 m vysoká. Vrchol nese chochol úzkých listů a pod nimi rostou převislé květy oranžové, červené nebo žluté barvy. Plodem je tobolka. Královské řebčíky pocházejí z Turecka. Drobnokvěté řebčíky jsou vhodné do skalek, k jezírkům, do nádob ale také do předních částí záhonů. Rostliny jsou až 15 - 50 cm vysoké. Nejznámějším drobnokvětým druhem je F. meleagris – řebčík kostkovaný, který na svých stoncích nese svěšené květy s bílou a růžovou kresbou ve tvaru šachovnice.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: F. persica pochází z Kypru a Turecka. Dorůstá až 120 cm. Vytváří hroznovité převislé květenství purpurové barvy.

Císařské druhy: F. imperialis Garland Star (oranžový), F. imperialis Lutea (žlutý), F. imperialis William Rex (červený), F. raddeana (světle žluté květy)

Drobnokvěté druhy: F. meleagris (fialovobílý), F. michailovskyi (žlutohnědý), F. acmopetalla (zelené květy s hnědou kresbou, 50 cm vysoké), F. bythinica (zelenožluté), F. davissi (černohnědý), F. elwesii (hnědopurpurový se zelenými proužky), F. pontica (zelenožlutý), F. pudica (oranžový)
Původ: oblast Středomoří, západní Asie
Druh: cibulovina
Typ listu: střední listy, kopinaté
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, oranžová, růžová, červená, žlutá
Kvete: Květy se objevují v dubnu a květnu.
Jedovatost: Jedovatá je celá rostlina, nejvíce však cibule.
Výška: 15 - 150 cm
Použití: Druhy F. persica a F. imperialis jsou vhodné k řezu.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je světlé stanoviště nebo polostín.
Voda: Základem je dostatek vlhkosti. Cibule se nesmí nikdy nechat vyschnout.
Množení: Množíme dělením trsů po několika letech.
Sadba: Cibule vysazujeme na podzim minimálně 10 - 20 cm hluboko podle velikosti cibule. Na dno použijeme vrstvu písku. Na jednom místě vydrží řadu let. Cibule šíří nepříjemný zápach, tak je odolnou vůči krtkům.
Zemina: dobře propustná půda bohatá na živiny
Sušení: Řebčík není vhodný k sušení.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jak se správně starat o řebčík (Fritillaria) a jaké podmínky potřebuje pro růst?

Řebčík potřebuje dobře propustnou půdu, slunné až polostinné stanoviště a pravidelnou zálivku, ale bez přemokření.

Kdy a jak mohu rozmnožovat řebčík (Fritillaria)?

Řebčík se rozmnožuje hlavně oddělením cibulí, které je nejlepší provést v období klidu rostliny, tedy na podzim nebo na jaře před rašením.

Články na téma Řebčík


Na jaře kvetoucí okrasné cibuloviny musí do půdy právě nyní. Je nejvyšší čas!

Na jaře kvetoucí okrasné cibuloviny musí do půdy právě nyní. Je nejvyšší čas!

Některé cibulky se vysazují již od září, jiné počkají klidně až do října a listopadu. V každém případě je právě nyní nejvyšší čas cibule vysadit, konec října je za humny. Pokud chcete na jaře ve své zahradě nádherně kvetoucí sněženky, bledule, narcisy, modřence, tulipány, hyacinty, krokusy, puškinie, ladoňky, hyacintovce, lilochvostce, řebčíky a kandíky psí zub spolu s hlíznatými talovíny, bramboříky, pryskyřníky a sasankami, není nač čekat.