Růže | Rosa

Růže je právem označována za královnu zahrad. Podmanila si nás nejenom svoji vůní, ale především pro svoje půvabné květy, které nese v nejrůznějších barevných odstínech. Zdobí nejen záhony, je také vhodná k řezu. Po celý rok je třeba o růže správně pečovat, aby nás odměnily bohatým květenstvím. Roste jako opadavý keř, stromek nebo jako popínavý keř. Na svých tvrdých stoncích nese ostny a střídavě lichozpeřené listy. Květy jsou obvykle pětičetné. Existuje mnoho druhů a kříženců, které dělíme do několika skupin:
1) Velkokvěté – většinou se jedná o čajohybridy, které se nejlépe hodí k řezu. Většinou rostlina tvoří na stonku jeden velký květ.

2) Mnohokvěté – jak je již z názvu patrné, na jednom stonku rostlina tvoří více drobnějších květů. Většinou jde o garnetky, polyantky, floribundy, zakrslé růže nebo polyantahybridy.

3) Sadové neboli parkové – hodí se pro svoji výšku 2 – 4 m především pro sadbovou nebo parkovou výsadbu. Většinou kvetou drobnými plnými nebo jednoduchými květy ve velkém množství. Některé druhy po odkvětu tvoří šípky, takže jsou dekorativní i po odkvětu.

4) Pokryvné – pro svůj plazivý růst se hodí nejlépe pro pokrytí půdy. Kvetou od června do července drobnými květy v nejrůznějších barevných odstínech.

5) Pnoucí – rostliny tohoto typu tvoří dlouhé plazivé výhony, které vyžadují pro růst oporu, na které vyniknou nejlépe. Kvetou obvykle po celé léto.

Základem je správný řez a dostatečná přikrývka na zimu. Řez provádíme od poloviny března do poloviny dubna. Obecně se dá říci, že čím dříve řez provedeme, tím dříve pokvetou. U velkokvětých a záhonových růží odstraňujeme staré a odumřelé výhony s krátkými přírůstky. Jednoleté výhony obvykle seřezáváme na  2 – 3 pupeny. Korunky stromkových růží řežeme silněji pro dosažení pravidelného tvaru. U popínavých růží odstraňujeme staré a mrazem poškozené výhony. U pnoucích růží platí zásada, že bujně rostoucí růže řežeme hlubokým řezem a slabě rostoucí pouze mírně. Silné jednoleté výhony zkracujeme zhruba o třetinu. Miniaturní růže zkracujeme přibližně o polovinu. Pokryvným růžím odstraňujeme staré dřevo. Dále 2 – 5 silných výhonů zkracujeme na 3 až 5 oček, přičemž horní očko musí směřovat z rostliny ven. Při řezu růži používáme zásadně textilní nebo kožené rukavice, abychom se nezranili o trny. Řez provádíme ostrými nůžkami. Po řezu můžeme začít s hnojením.

Na zimu rostlinu přikrýváme chvojím a půdu kolem ní nakopčíme. Silnější větve je vhodné obalit papírem.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Velkokvěté:
Dame de Coeur (jasně červené květy), Karen Blixen (bílé květy), Poker (tmavě růžové květy), Peer Gynt (kanárkově žluté květy), Peace (žlutorůžové květy), Eagle (červené květy), Super Star (mandarinově červené květy), Virgo (bílé květy), Alexander (svítivě červená), Christoph Colomb (lososově červená), Landora (čistě žlutá), Ingrid Bergmann (šarlatově červená), Gloria Dei (žlutě zbarvený střed, okraje jsou jemně růžové), Polarstern (bílá);

Mnohokvěté:
Korona (oranžovočervené květy), Tornado (šarlatánově červená), Betty Prior (karmínově růžová), All Gold (zlatorůžová), Pernille Poulen (růžová), Pink Maiden (lososově růžová), Friesia (žlutá), Chorus (svítivě červená), Bella Rosa (lososově růžová), Lilli Marleen (tmavě červená), Queen Elizabeth (lososově růžová);

Sadové:
R. glauca (růže sivá) – karmínově růžové květy se žlutým středem, šípky jsou lesklé, červenofialové barvy;
R. rugosa (růže svraskalá) – hustě trnitá, nese svraštělé listy a velké květy bílé, růžové, červené nebo fialové barvy. Po odkvětu tvoří velké šípky oranžovo-červené barvy.Výborně se hodí také do živých plotů.
R. nitida (růže lesklá) – tvoří růžové vonné květy;
R. centifolia (růže stolistá) – kvete plnými květy růžové barvy, které intenzivně voní;
R. hugonis (růže Hugova) – kvete od května světle žlutými květy;

Pokryvné:
Pink Spray (světle růžové květy), Snow Carpet (bílé květy), Green Snake (bílá), Bonica (růžová), La Sevillana (jasně červená), The Fairy (něžně růžová), Fiona (tmavě červená), Mozart (karmínová), Swany (bílá), Austriana (tmavě červená), Celina (světle žlutá), Fiona (sytě červená), Swany (bílá);

Pnoucí:
Mermaid (žlutá), Meg (růžová), Crimson Shower (sytě červená), Bantry Bay (sytě růžová), Blaze Superior (karmínově červená), Compassion (lososově růžová), Golden Showers (světle žlutá), Minnehaha (světle růžová), Sympathie (šarlatově červená);
Původ: mírný a subtropický pás severní polokoule
Druh: opadavý keř
Typ listu: střední listy, roztřepené či vícetvaré, opadavé
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, krémová, oranžová, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená, žlutá, a panašované
Kvete: Kvete od května do září.
Výška: 15 - 400 cm
Vůně: Některé druhy krásně voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování. Úspěchem je však správný řez a zimní přikrytí.
Použití: Keřovitě a stromkově rostoucí rostliny se hodí jako solitéry nebo do rozvolněných skupin, půdopokryvné se hodí k pokrytí půdy slunného svahu, pnoucí se mohou pnout po opoře, pergole, zdi, sloupu či speciální konstrukci.
Tvarování / řez: Při podzimní výsadbě se výhony nezkracují. Řez se ponechává až na jaro.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: žádá zimní přikrytí
Vlhkomilnost: normální
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, Červen, Červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunném stanovišti. Nevhodné jsou stanoviště pod stromy.
Hnojení: Na jaře rostlinu hnojíme speciálním přípravkem pro růže nebo např. Cereritem nebo NPK.
Množení: Můžeme množit řízkováním, semeny, odnožemi nebo štěpováním.
Sadba: Růže je možné za dobrého počasí vysazovat od října do poloviny listopadu. Obecně se dá říci, že podzimní výsadba je vhodnější nežli jarní, takže s výsadbou neotálejme na další rok. Při výběru sazenic dbejte na to, aby měly bohatý kořenový systém a minimálně tři dobře vyvinuté výhony. Berte také v úvahu vlastnosti růže. Důležitá je odolnost rostliny vůči mrazu, chorobám a škůdcům. Dá se říci, že čím je růže extravagantnější květem, tím je také méně odolná. Pokud se přece jenom rozhodneme pro choulostivou krásku, je třeba počítat s intenzivnější a pravidelnější péčí. Před samotnou výsadbou rostlině upravíme kořeny. Poškozené odstřiháváme až do zdravého místa, silnější kořeny zkracujeme na cca 20 cm. Poté je ponoříme na několik hodin do vody. Připravíme mezitím jámu, jejíž dno zkypříme rýčem. Poté na dno jámy nalijeme vodu a necháme ji vsáknout. Rostlinu umístíme do jámy tak, aby byl krče asi 4 cm pod úrovní terénu a teprve poté rostlinu zasypeme substrátem. Na zasypání se nehodí hnůj nebo čerstvý kompost, který by mohl sazenici spálit. Rostlinu dobře zaléváme a nakopčíme ji do výšky zhruba 20 cm. Tato zem rostlinu ochrání proti mrazům. Na zimu ještě rostlinám zajistíme přikrytí chvojím. Stromkové růže je vhodné sázet mírně na šikmo, což umožní lepší přezimování. Na zimu by se měly stromkové růže ohnout k zemi a připevnit kolíkem. Korunu pak překryjeme chvojím. Stromkové růže se proto raději vysazují na jaře, abychom si ušetřili práci s jejich zazimováním.
Zemina: dobře propustná půda bohatá na živiny, hlinitopísčitá půda
Sušení: Květy sušíme směrem obráceným dolů nebo pomocí silikagelu.
Problémy: Trvalé přemokření rostlině škodí.
Škůdci: Rostliny jsou často napadány mšicemi, sviluškami nebo padlím. Škůdce hubíme vhodnými insekticidy. Od února do března provádíme postřik proti černé skvrnitosti, preventivně od poloviny května přípravkem Novozir nebo Dithane.