Jíva,Vrba | Salix

Existuje na mnoho druhů, některé tvoří obrovský strom dosahující několika metrů, jiné tvoří nižší keř, jiné rostou plazivě. Jedno však mají společné - rychle rostou. Listy jsou obvykle eliptické nebo kopinaté, mohou být lesklé nebo matné. Záleží již na druhu. Obvykle jsou tmavě zelené, existují však druhy s pestrými listy. Některé druhy se mohou pyšnit plstnatým nebo výrazným zbarevním spodní části listu. Nejsou to však pouze listy, které mohou nést zajímavé vybarvení. Některé druhy mají zvlněné větve a mohou být jak zelené, tak zlatožluté nebo načervenalé. Ještě před rašením listů se obvykle od března objevují jehnědy lidově zvané "kočičky", které mohou být zlatožluté nebo stříbřitě plstnaté. Obvykle jsou první pastvou pro včely. Plody jsou tobolky.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: S. caprea - tvoří eliptické, svrakalé listy zelené barvy. Od března kvete jehnědy žlutozelené barvy, které se objevují ještě před rašením listů. Dorůstá výšky až 6 m.

S. caprea Klimarnock (jíva převislá) - tento kultivar dosahuje výšky až 3 m, tvoří zelené, eliptické listy a žlutozelené jehnědy;

S. gracilistyla (vrba japonská) - podlouhlé, eliptické listy mají jemně pilovitý okraj. Nejprve jsou listy stříbřitě šedé, později tmavě zelené. Od března se objevují šedočervené jehnědy.

S. daphnoides (vrba lýkovcová) - kopinaté listy jsou tmavě zelené, lesklé. Jehnědy jsou stříbřitě šedé.

S. helvetica (vrba švýcarská) - dosahuje výšky až 1 m, široce kopinaté listy jsou šedozelené, zespodu bělavě plstnaté. Od dubna se objevují stříbřitě bílé jehnědy.

S. purpurea (vrba nachová) - dorůstá výšky až 3 m, kopinaté listy mají zelenou barvu a jsou matné, ze spodní strany modrozelené. Ode března kvete žlutozelenými až načervenalými jehnědami.

S. alba (vrba bílá) - dorůstá výšky až 20 m, proto se nejlépe hodí pro parkovou výsadbu.

Salix x erythroflexuosa (vrba červenokřivolaká) - tvoří jak křivolaký kmen, tak i pokroucené větve, které jsou velmi dekorativní. Větve mohou být zlatožluté až načervenale zbarvené.

S. integra(vrba prostřední) - zejména je oblíbený druh "Hakuro Nishiki", který může růst jako stromek nebo jako keř. Úzké, kopinaté listy mají bíle a narůžověle zbarevné letorosty.

S. lanata (vrba plstnatá) - stříbřité listy jsou jemně ochlupené. Protože roste pomalu, velmi se hodí do skalek.
Původ: Asie, Evropa
Druh: listnatý opadavý strom
Typ listu: střední listy
Barva květu: bílá, žlutá
Kvete: Kvete od března do dubna.
Výška: 100 - 600 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se jako solitéra.
Tvarování / řez: V zimě nebo na jaře rostlinu hluboce seřezáváme.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: březen, duben

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunném i polostinném stanovišti.
Voda: Nejlépe se vrbám daří ve vlhké půdě. Druhy s plstnatými a stříbřitými listy snesou sušší stanoviště.
Množení: Množíme řízky, které dobře zakořeňují.
Zemina: dobře propustná hlinitá půda

Články na téma Vrba


Znáte rychle rostoucí dřeviny?

Znáte rychle rostoucí dřeviny?

Některé druhy rychle rostoucích dřevin jsou především zdobné, vhodné do okrasné zahrady, jiné však slouží jako živá zásobárna paliva. Seznamte se.

Zimní věštění z kůry stromů

Zimní věštění z kůry stromů

Z kůry spících stromů se dá ledaco přečíst. Stačí se na chvíli zastavit, dívat se a přemýšlet. Kůra je indikátorem zdravotního stavu, vitality stromu, ale též léčivým prostředkem a ochranou stromu.

Jak se vysazují vzrostlé stromy

Jak se vysazují vzrostlé stromy

Vysazování vzrostlých stromů je náročné a také drahé. Ani pro samotné stromy nejde zrovna o jednoduchý zásah. V běžných zahrádkách se neprovádí, pokud je však třeba, je to možné.