Smokvoně jsou exotické rostliny, které se u nás pěstují v teplých polohách na chráněném stanovišti. Existují druhy odolné až do -19 stupňů (Violeta). Obecně se dá říci, že kde se daří vinné révě, bude se dařit i smokvoni. Rostlina dorůstá 3 -  10 m výšky. Ve své domovině se sklízí chutné plody až 3x ročně, v našich podmínkách pouze jednou a to na konci léta. Roste jako keř nebo strom. Tvoří nepravidelně laločnaté, kožovité listy sytě zelené barvy. Laloky listů jsou tupě zubaté. Samčí a samičí květy jsou drobné, nevýrazné. Jsou uzavřené v jakési zelené baňce, která má nahoře otvor pro opylovače. Kvete od března do července. Pěstují se především samičí rostliny, na kterých se tvoří bez oplození bezsemenné plody. Rostlina je dvoudomá.

Plodem je fík, který se může vytvořit, aniž by byl květ opylen. Plod tvarem připomíná drobnou hrušku vyrůstající z paždí listů. Je tvořen tenkou slupkou, která má buď zelenou nebo tmavě fialovou barvu. Uvnitř se ukrývá dužnina, která může být bílá, červená, fialová nebo černá. Obsahuje velké množštví semínek. Chuť je sladká. Plody jsou bohaté na vitamín C, B, draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo. Pomáhají při zácpě, chudokrevnosti, srdečněcévních onemocněních. Fíky se kozumují čerstvé (obsahují až 25% cukrů), sušené (obsahují až 75% cukrů) nebo kandované. Sklízíme je od září do října. Z plodů se vyrábějí marmelády, šťávy, vína, likéry či projímadla.

Pěstování je však možné i v přenosné nádobě, kterou s příchodem prvních mrazů přemístíme do skleníku nebo do světlé místnosti bez mrazu. Při pěstování v nádobě je však nutné dopředu počítat s tím, že rostlinu bude třeba každoročně přesazovat, protože roste velmi rychle. Zejména prvních 5 let je nutné každoroční přesazování, později stačí každé 3 - 4 roky. Nikdy nepřesazujeme v době vegetačního klidu. Takové rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a pravidelné přihnojování zejména v době vegetace. V zimě zaléváme mírně, aby substrát nikdy zcela nevyschl. Na jaře, kdy rostlinu přemístíme na venkovní stanoviště, vybíráme nejprve polostín, aby si rostlina zvykla. Teprve pak ji vybereme teplé, slunné místo, na kterém bude po celou sezónu. Doporučuje se květináč zapustit do země, aby se kořeny nepřehřívaly.

Charakteristika rostliny

Původ: Střední Asie
Druh: ovocná dřevina
Typ listu: střední listy, laločnaté
Barva listu: zelené
Barva květu: zelená
Kvete: Květy se objevují od března do července.
Výška: 300 - 1000 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: Druhý rok po výsadbě provádíme řez tak, aby se tvořily 2 - 3 m vysoké větve s dutou korunkou. Plody se začínají tvořit 3 - 4 roky po výsadbě. Řez podporuje tvorbu postranního obrostu, na němž se tvoří plody. Smokvoň pěstujeme také jako volně rostoucí palmety.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: žádá zimní přikrytí
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: březen, duben, květen, červen, červenec

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné teplé, slunné stanoviště chráněné např. zdí. Ideální je jižní zeď domu.
Teplota: Při venkovním pěstování na zimu obstaráme zimní přikrytí např. netkanou textilií. Starší exempláře snesou tepoty do -10 stupňů bez přikrývky. Rostliny pěstované v nádobě přenášíme s příchodem zimních mrazíků do místnosti. V květnu zas rostlina patří ven.
Voda: Rostlinu vydatně zaléváme v době vegetace. Pokud je však suchá zima, zálivku žádá i v zimě. Zálivku zásadně neaplikujeme za mrazivého počasí.
Hnojení: Hnojíve v době vegetace každých 14 dní zejména rostliny pěstované v nádobě.
Množení: Množení je možné na jaře řízkováním, semeny nebo hřížením, které patří mezi nejúspěšnější.
Sadba: Rostlinu vysazujeme ven alespoň dvouletou, u kterých už je dřevo dostatečně vyzrálé a nehrozí úhyn rostliny. Rostlinu vysazujeme zhruba o 10 cm hlouběji než byla zasazena v kontejneru, chráníme ji tak před namrznutím. Mladé rostliny chráníme na zimu chvojím.
Zemina: Vhodná je dobře propustná půda. V úrodných půdách dosáhneme vyšší úrody. Nevhodná je velmi kyselá půda.
Letnění: Rostliny pěstované v nádobách v květnu přemisťujeme ven do zahrady.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jak často bych měl fíkovník zalévat?

Fíkovník by měl být zaléván pravidelně, ale mírně, aby půda byla vlhká, ale ne přemokřelá.

Jaké je ideální stanoviště pro pěstování fíkovníku?

Fíkovník preferuje slunné a chráněné stanoviště s dobře propustnou půdou.

Články na téma Fíkovník


Proč a jak správně zastřihnout fíkovník a jak jej pěstovat

Proč a jak správně zastřihnout fíkovník a jak jej pěstovat

Fíkovník můžeme s úspěchem pěstovat i v našich podmínkách a dokonce se dočkáme i jeho chutných plodů. Kdo se setká s pěstováním fíkovníku poprvé, bude překvapen, že barva zralých plodů může být různá podle odrůdy. Každopádně však stojí čerstvé fíky za ochutnání, je to něco úplně jiného než ty sušené, které běžně najdeme v obchodech.

Fíkovník v zahradě

Fíkovník v zahradě

Zazimovat fíkovník v teplejších prostorách a nebo dovede v zahradě zimu přežít? Jak pěstovat fíkovník v našich podmínkách?