Sdílet
 

Fíkovník,Smokvoň obecná | Ficus carica: pěstování

Rostlina | Fíkovník,Smokvoň obecná, Ficus carica

Smokvoně jsou exotické rostliny, které se u nás pěstují v teplých polohách na chráněném stanovišti. Existují druhy odolné až do -19 stupňů (Violeta). Obecně se dá říci, že kde se daří vinné révě, bude se dařit i smokvoni. Rostlina dorůstá 3 -  10 m výšky. Ve své domovině se sklízí chutné plody až 3x ročně, v našich podmínkách pouze jednou a to na konci léta. Roste jako keř nebo strom. Tvoří nepravidelně laločnaté, kožovité listy sytě zelené barvy. Laloky listů jsou tupě zubaté. Samčí a samičí květy jsou drobné, nevýrazné. Jsou uzavřené v jakési zelené baňce, která má nahoře otvor pro opylovače. Kvete od března do července. Pěstují se především samičí rostliny, na kterých se tvoří bez oplození bezsemenné plody. Rostlina je dvoudomá.

Plodem je fík, který se může vytvořit, aniž by byl květ opylen. Plod tvarem připomíná drobnou hrušku vyrůstající z paždí listů. Je tvořen tenkou slupkou, která má buď zelenou nebo tmavě fialovou barvu. Uvnitř se ukrývá dužnina, která může být bílá, červená, fialová nebo černá. Obsahuje velké množštví semínek. Chuť je sladká. Plody jsou bohaté na vitamín C, B, draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo. Pomáhají při zácpě, chudokrevnosti, srdečněcévních onemocněních. Fíky se kozumují čerstvé (obsahují až 25% cukrů), sušené (obsahují až 75% cukrů) nebo kandované. Sklízíme je od září do října. Z plodů se vyrábějí marmelády, šťávy, vína, likéry či projímadla.

Pěstování je však možné i v přenosné nádobě, kterou s příchodem prvních mrazů přemístíme do skleníku nebo do světlé místnosti bez mrazu. Při pěstování v nádobě je však nutné dopředu počítat s tím, že rostlinu bude třeba každoročně přesazovat, protože roste velmi rychle. Zejména prvních 5 let je nutné každoroční přesazování, později stačí každé 3 - 4 roky. Nikdy nepřesazujeme v době vegetačního klidu. Takové rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a pravidelné přihnojování zejména v době vegetace. V zimě zaléváme mírně, aby substrát nikdy zcela nevyschl. Na jaře, kdy rostlinu přemístíme na venkovní stanoviště, vybíráme nejprve polostín, aby si rostlina zvykla. Teprve pak ji vybereme teplé, slunné místo, na kterém bude po celou sezónu. Doporučuje se květináč zapustit do země, aby se kořeny nepřehřívaly.

Charakteristika rostliny Fíkovník,Smokvoň obecná, Ficus carica

Původ: Střední Asie
Druh: ovocná dřevina
Typ listu: střední listy, laločnaté
Barva listu: zelené
Barva květu: zelená
Kvete: Květy se objevují od března do července.
Výška: 300 - 1000 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: Druhý rok po výsadbě provádíme řez tak, aby se tvořily 2 - 3 m vysoké větve s dutou korunkou. Plody se začínají tvořit 3 - 4 roky po výsadbě. Řez podporuje tvorbu postranního obrostu, na němž se tvoří plody. Smokvoň pěstujeme také jako volně rostoucí palmety.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Nároky na světlo: přímé světlo
Odolnost: žádá zimní přikrytí
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní zemina
Doba květů: březen, duben, květen, červen, červenec

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné teplé, slunné stanoviště chráněné např. zdí. Ideální je jižní zeď domu.
Teplota: Při venkovním pěstování na zimu obstaráme zimní přikrytí např. netkanou textilií. Starší exempláře snesou tepoty do -10 stupňů bez přikrývky. Rostliny pěstované v nádobě přenášíme s příchodem zimních mrazíků do místnosti. V květnu zas rostlina patří ven.
Voda: Rostlinu vydatně zaléváme v době vegetace. Pokud je však suchá zima, zálivku žádá i v zimě. Zálivku zásadně neaplikujeme za mrazivého počasí.
Hnojení: Hnojíve v době vegetace každých 14 dní zejména rostliny pěstované v nádobě.
Množeni: Množení je možné na jaře řízkováním, semeny nebo hřížením, které patří mezi nejúspěšnější.
Sadba: Rostlinu vysazujeme ven alespoň dvouletou, u kterých už je dřevo dostatečně vyzrálé a nehrozí úhyn rostliny. Rostlinu vysazujeme zhruba o 10 cm hlouběji než byla zasazena v kontejneru, chráníme ji tak před namrznutím. Mladé rostliny chráníme na zimu chvojím.
Zemina: Vhodná je dobře propustná půda. V úrodných půdách dosáhneme vyšší úrody. Nevhodná je velmi kyselá půda.
Letnění: Rostliny pěstované v nádobách v květnu přemisťujeme ven do zahrady.

Fotogalerie

Sdílet

Sdílení rostliny
Sdílejte na sociálních sítích
Diskuze na téma "Fíkovník,Smokvoň obecná"

Celkem komentářů: 13

Může byt na zasklené lodžii? 22.07.2017, 08:15:46

Koupila jsem si fíkovník, neni ale uvedeno, jaký poddruh nebo odrůda to je, pouze ficus carica, ma cca 10 plodů, ktere maji byt po dozrani fialové, výšku cca půl metru ( kupovala jsem ho pred týdnem uz v tomto stavu). Dočetla jsem se, že jsou druhy, které opeleni potřebují a které ho nepotřebují. Jak to zjistím? Na zasklené lodžii mi toho moc nelita…Pani v zahradnictví mi řekla, ze to je "základní druh", název nespecifikovala… Děkuji.

Málo listů fíkovníku 23.05.2017, 17:27:58

Fíkovník mám v nádobě, je ve tvaru stromku vysokého asi 120 cm, 6 až 7 větví v koruně dlouhých 50 cm, jenže je olistělý jen na konci těchto větví několika listy. Plody začnou narůstat na podzim a to ve velkém množství na každé větvi, do zimy nedozrají a zůstanou přes zimu zelené. Fíkovník schovám před mrazem, asi před týdnem jsem jej vyndal na terasu a všechny jeho plody žloutnou, pozvolna tmavnou a asi za týden je budu ve velkém množství sklízet zralé. Je to normální? Jak dosáhnu většího olistění, větvě se neustále natahují do větší délky, mám obavy, že se pod tíhou plodů zlomí. Mám větve zastříhnout? Děkuji za radu. Šib.

Fíky jsou úžasné ovoce! 06.04.2017, 03:59:52

Rozmnožuji je uříznutím slabších mladých výhonů dáním do vody. Pravda, každý výhon si nepustí kořínky!
Nejlépe na jaře. Keř mám vysoký už 2,5m asi 4 letý. Loňská úroda byla bohatá, druhá na podzim už slabší, fíky nedorostly takové velikosti a nebyly tolik sladké! Je to způsobeno nedostečnou zálivkou a bylo na ně rozhodně méně slunce!
Nyní po odstranění "zimního kabátu" zjišťuji, že loňské přírůstky jsou o mnoho kratší, takže listů bude méně a tím i plodů! Nevím, zda mám nyní korunu částečně snížit, /na jaře/ aby keř obrazil novými delšími výhony, nebo řez provést až po prvé sklizni či na podzim před zimou??? Myslím, že nebudu sám, kdo by potřeboval jasný návod jak prakticky se nepřipravit o budoucí úrodu. Nikde jsem na uvedený dotaz nenašel odpověď. Také se nikde neuvádí jak řezat, zda siné výhony až u země, nutné k omlazení keře, nebo jinak! Děkuji za odpověď praktika, který má ještě lepší zkušenosti s pěstováním tohoto znamenitého a výborného ovoce! S pozdravem všem milovníkům fíkovníků
Jan Kaš

Fíkovník 22.10.2016, 05:36:22

Mám 15 let starý fíkovník vypěstovaný z plodů přivezených z Chorvatska a  nechce plodit zajímalo by mě proč.


Děkuji

25.07.2017, 17:01:38

Neni to druh, který by se sám opeloval, proto neplodi

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
U Litomeric - 2 urody zralych fiku rocne 18.01.2016, 14:10:42

Mam venkovni fikovnik 5 let. Roste u jizni zdi domu, blizko Litomeric, na slunnem jiznim svahu, n.m. cca 220 m.
Prvni tri roky fiky nedozravaly, sice narostly ale zustavaly tvrde.
Od 4.roku mu fiky krasne dozravaji skoro vsechny, a to obe urody : prvni varka v cervenci (plodu je mene a jsou vetsi), druha v zari-rijnu (vice mensich plodu). Chut jako nekde v Italii. Tak jeste doufejme, ze nam vydrzi to globalni oteplovani :).

dozrávání 22.05.2015, 23:09:20

Přečetl jsem všechny možné informace o pěstování, ale nikde jsem se nedočetl jak je to s dozráváním fíků. Rok, co rok je fíkovník doslova obalen fíky, aloe dosud se nepodařilo aby byly vhodné k jídlu. Jsou prostě nedozrálé. Má ideální stanoviště, dostává maximum péče, rostlina je v perfektním stavu, ale bez chutných fíků.
Existuje někdo kdo by poradil ?

14.06.2015, 00:33:48

Důležitá je vydatná zálivka, dále při dozrávání odstřihuji listy stínící a zpomalující vyzrávání fíků. Jen pro zajímavost - venku mám v době psaní příspěvku již velké tvrdé plody. Ve skleníku se teprve začínají tvořit 3mm velké plody. Jedná se o stejnou rostlinu. Před tvorbou plodů jsem aplikoval u obou výživu na list. Mám tříleté rostliny. Nedozrálé plody z loňska jsem na obou rostlinách ponechal přes zimu ale ty co neopadaly mi na jaře zničily slimáci. Venku je chudší ale propustnější půda než ve skleníku kde je vlhko a hrozí při dozrávání a přezrávání fíků plísně. ©2015 Na1.cz

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Neúspěch 22.06.2014, 11:25:37

Kopila jsem si několik fíkovníků, které přes léto a podzim rostli, ale pak mi na zimu opadali. Po pár týdnech začali rašit nové lístky, které za pár dnů opadli a rostlina začala chřadnout až nakonec uhynula. Stalo se mi to u všech mých fíkovníků a to jsem je nechala zimovat na různých místech. Nevíte někdo co bylo špatně?

05.03.2017, 19:31:44

Nezalévat vůbec…

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Fíkovník Ficus carica neplodí 05.05.2014, 11:27:46

Dobrý den já jsem také chtěla fíkovník objednala jsem si tři rostlinky mám je čtyři roky a nemám ani jeden plod mám je ve velkých nádobách na zimu je dávám do sklepa a nic nevím co dělám špatně poradte prosím děkuji Adámková

Fíkovník 20.10.2013, 18:58:46

dobrý den, tak ak to s plody dopadlo? dozrály? měl bych zájem o rouby….když tak prosim dejte vědět na mail : djerba@seznam.cz

Moje úspěšné pěstování Fíkovníku 13.08.2013, 13:59:27

V dubnu jsem dostala keramickou nádobu a v ní asi 8 malých větviček s jedním vrcholovým pupenem zapíchnutých do obyčejné zeminy v této nádobě.
Postavila jsem nádobu do zimní zahrady a k mému úžasu začaly rostlinky růst. Nejdříve se objevil první lísteček na prostřední největší větvičce- cca 20 cm- a pak začaly rašit další menší větvičky. Každý druhý den narůslaly lístečky a byl to takový fofr, že jsem ani nestačila koukat. Pak už měly všechny větvičky cca 5 lístečků- pater a tak jsem si řekla, že takovýmto tempem jim nebude nádoba stačit, tak jsem je rozsadila po dvou větvičkách do dalších nádob. V původní jsem nechala tu největší rostlinku a dvě nejmenší.
Do Května - tj za měsíc nerostl ten nejvěštší fíkovník cca 110 cm, ty menší asi 50-60 cm.A pořád rostly dál a dál.
Na začátku červenece se v úžlabí každého listu začaly objevovat malinké plody, které se postupně zvětšovaly. Dnes - v polovině srpna mám ten největší fíkovník veliký cca 180 cm, ty menší jsou 80-100 cm a na každém je za každým lístem krásný fíček.
Takže jsem nemusela čekat na úrodu 3-4 roky, jak uvádí literatura, ale během 3 měsíců mi narostla záplava plodů. Nevím, kdy dozrají a jest-li na podzim ty nedozrálé plody neopadají s listím.
Tak úspěšná jsem ještě nikdy s pěstováním čehokoli nebyla. Každému doporučuji pěstovat Fíkovník - za skoro žádnou pr

Přidat nový komentář k rostlině "Fíkovník,Smokvoň obecná"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE