Sněženka | Podsněžník | Galanthus

Tata cibulovina roste mezi prvními a často se objevuje i ve zbytcích sněhu již na začátku února. Bílé květy visí na až 15 cm vysokých stoncích. Květ je složen ze tří bílých okvětních lístků se zelenou špičkou a třemi bílými vnějšími lístky. Plodemje tobolka. Po odkvětu se rostlina zatahuje do země. Sněženka u nás roste na vlhkých místech v lesích a na loukách. Patří k ohroženým druhům, proto je zákonem chráněna.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: G. nivalis kvete v únoru – březnu a má květy až 2,5 cm velké; G. Elwesii má poměrně dlouhé stonky až 25 cm vysoké; na podzim kvetoucí odrůda G. Reginae-olgae vyžaduje slunné a sušší stanoviště.
Původ: západní Asie
Druh: cibulovina
Kvete: Květy se objevují od února do března.
Jedovatost: Nejvíce jedovatá je cibule, jež způsobuje nebezpečné alkaloidy.
Výška: 10 - 15 cm
Vůně: Květy voní.
Použití: Rostlina je vhodná k řezu.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vše
Substrát: ----------------
Náročnost na pěstování: vše
Doba květů: Únor, březen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Nejlépe se rostlině daří v polostínu.
Množení: Množit můžeme dělením trsů, neboť rostliny hůře kvetou pokud jsou na sobě příliš nahloučené. Jinak lze rostliny množit dceřinnými cibulkami.
Sadba: Cibule sázíme na podzim do září do hloubky 15 cm. Při skladování cibulky poměrně snadno vysychají, proto se doporučuje dobu skladování co nejvíce omezit.
Zemina: vlhká humózní půda
Sušení: Rostlina není vhodná k sušení.

Články na téma Sněženka


Jak pěstovat Klívie

Jak pěstovat Klívie

Klívie nám rozkvetou až ke konci zimy, ovšem bez řádné péči se jejich květů nedočkáme. Klívie je jednou z prvních v předjaří kvetoucích pokojových rostlin.