Sdílet
 

Pámelník | Symphoricarpos: pěstování

Rostlina | Pámelník, Symphoricarpos

Pámelník je oblíbený v zahradní i parkové výsadbě především pro svoji nenáročnost. Snese jakékoliv stanoviště v jakékoliv půdě, dokonce i pod stínem stromů. Pěstuje se především pro svoje velké bobulovité plody bílé nebo purpurové barvy, které rostlina po odkvětu tvoří. K vidění jsou zejména od září do října. Větvičky s těmito bobulemi jsou oblíbené do nejrůznějších aranžmá, protože jsou velice dekorativní. Velké bobule jsou potravou ptáků, takže je na jemných větvičkách stále živo, protože husté křoví jim poskytuje také úkryt. Až do podzimu je pámelník medonosnou rostlinou, která je včelaři velice ceněna. Po zmáčknutí bobule hlasitě pukají, takže si s nimi děti rády hrají. Pozor však, aby je používaly pouze k hrám, bobule jsou totiž jedovaté.

Jinak rostlina kvete od června do srpna drobnými trubkovitě zvonečkovitými květy růžové nebo bílé barvy, záleží o jaký druh jde. Listy jsou dvouřadě uspořádané. Keře nejsou nikterak vysoké. Dorůstají do výšky 50 – 150 cm a spíše se rozrůstají do šířky, protože snadno odnožují

Charakteristika rostliny Pámelník, Symphoricarpos

Odrůdy: S. albus (pámelník bílý) – tento hustě větvený keř kvete v létě růžovými plody, po odkvětu tvoří bílé bobulovité plody. Dorůstá výšky okolo 150 cm.

S. orbiculatus (pámelník okrouhlý) – tento druh má zcela obrácenou barvu květů a plodů nežli předešlý a známější druh. Jeho květy jsou bílé, zatímco bobulovité plody jsou malé a purpurové. Tento druh téměř neodnožuje. Listy má menší a okrouhle zvlněné. Na podzim se zbarvují oranžově.

S. x chenaultii (pámelník Chenaultův) – tvoří zelené listy zespodu modrozelené. Kříženec Hancock dorůstá výšky pouze 50 až 70 cm, tvoří růžovočervené bobule. Výborně se hodí jako půdopokryvná rostlina na prudkých svazích.

S.x doorenbosii (pámelník Doorenbosův) – tento druh odnožuje velmi málo. Tvoří tmavě zelené listy a narůžovělé plody.
Původ: Severní Amerika
Druh: opadavý keř
Typ listu: malé listy, opadavé, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová
Kvete: Kvete od června do srpna.
Jedovatost: Plody jsou jedovaté.
Výška: 50 - 150 cm
Náročnost pěstování: Je to nenáročný keř.
Použití: Hodí se také do živých plotů, v parkových a zahradních výsadbách se výborně hodí pro zahuštěné plošné výsadby. Velmi dobře ozelení i velmi prudký svah.
Tvarování / řez: Brzy na jaře se odstraňují staré větve. V živých plotech pámelník seřezáváme v létě.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Nároky na světlo: přímé světlo, polostín, stín
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní zemina
Doba květů: červen, červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunném, polostinném i stinném stanovišti.
Voda: Rostlina snese i dlouhodobé období sucha.
Množeni: Množíme kořenovými odnožemi nebo dřevitými řízky.
Zemina: jakákoliv zahradní půda

Fotogalerie

Sdílet

Sdílení rostliny
Sdílejte na sociálních sítích
Diskuze na téma "Pámelník"

Celkem komentářů: 4

Prosím o radu. 11.06.2013, 23:52:28

Mám vzrostlý několik let starý živý plot z pámelníku.Je to na okraji borového a dubového lesa.Pravidejně tento živý plot tvaruji.Je vysoký v prům.150cm a široký 100-120 cm.Letos se na listech objevily tmavé skvrny,lístky jsou drobné a opadávaj.Toto se děje pouze na jednom místě.V okolí jsou listy zdravé.Kde je chyba?

sú plody jedovaté? 23.06.2012, 20:03:17

čital som že niekedy sa plody pouzivali na posilnovanie imunity a s problemami močových ciest može mi to niekto potvrdit? dakujem

31.10.2013, 20:03:35

Kdysi jsem četl, že jsou jedovaté a ptáci se jim vyhýbají, jakmile však přemrznou, jed zmizí a ptáci je rádi konzumují. O léčivosti a způsobu použití osobně nic neznám.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
31.10.2013, 20:07:36

Něco jsem přeci jen nalezl: Léčitelství: Sbírá se zejména kořen (Radix symphoricarpi), v lidovém léčitelství se však více užívají bobule, ale droga je obecně užívána málo a je považována za zastaralou. V kořeni jsou přítomny saponiny a třísloviny, v plodech pak rovněž saponiny a trochu alkaloidu chelidoninu. Kořen výrazně posiluje imunitu, aplikuje se však injekčně ve formě speciálně připraveného výtažku, takže jeho použití v samoléčení je vyloučeno. Plody se osvědčily zejména při potížích s močovými cestami a močovým měchýřem včetně zánětlivých onemocněních těchto orgánů - berou se 3 až 4 bobule denně (čerstvé či sušené, vždy 1 bobule po jídle) po dobu 14 dní a neodezní-li potíže po této době, udělá se 5 denní přestávka a po ní se nasadí stejná, opět 14denní kůra. POZOR: Protože plody pámelníku jsou mírně jedovaté, není rozhodně vhodné uvedené dávkování překračovat! (viz. dále) Informace v tomto odstavci čerpány převážně z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 6.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný

Přidat nový komentář k rostlině "Pámelník"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE