Jilm | Ulmus

Jilm je nenáročný opadavý strom, který může v dospělosti dorůst výšky až 30 cm. Dříve jsme mohli na jilm narazit ve volné přírodě v lesích v nížinách nebo podhorských oblastech. Bohužel však díky infekci vymizeli takřka z krajiny a bohužel i z některých zahrad. Tato houbová infekce zvaná "holandská choroba" způsobuje zpočátku odumírání větví a později celého stromu. Bohužel žádný postřik v tomto případě nepomáhá. Napadanené větve je nutné odřezat a spálit, totéž platí u celých stromů. Napadené dřevo by určitě nemělo zůstat v zahradě.

Jilmy mají obvykle srdčité nebo okrouhle vejčité listy s pilovitým okrajem světle zelené barvy. Existují však i druhy se zlatožlutými listy. Ještě před rašením listů se od února do března objevují v hustých svazečcích žlutozelené květy. Plodem je nažka.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: U. parvifolia (jilm malolistý) - dorůstá výšky 3 až 4 m, tvoří zelené, zašpičatělé listy s pilovitým okrajem. Tento druh jilmu patří k nejodolněšjím druhům vůči chorobám. Druh Hokkaido je zakrslá dřevina rostoucí velice pomalu. Na zkadeřených větvičkách nese sytě zelené drobné listy.

U. minor (jilm habrolistý) - vejčité listy jsou tmavě zelené a lesklé s pilovitým okrajem. Na podzim se listy zbarvují do žluta. Druhy: Pendula (převislé větve), Variegata (pestré listy),Wredei (zlatožluté listy);

U. glabra (jilm lysý) - tvoří široce rozkladité větve, široce oválné listy mají pilovitý okraj a jsou tmavě zelené;

U. americana (jilm americký) - podlouhlé listy jsou zašpičatělé s pilovitým okrajem.
Původ: Amerika, Evropa, Asie
Druh: listnatý opadavý strom
Typ listu: střední listy, srdčité, zubovité
Barva květu: zelená, žlutá
Kvete: Kvete od února do března.
Výška: 20 - 600 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se pro solitérní výsadbu.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Únor, březen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunném i polostinném stanovišti.
Množení: Možno množit výsevem, ale jednodušší je si jilm koupit v zahradnictví.
Zemina: běžná zahradní zemina

Články na téma Jilm


Hledáte rychle rostoucí živý plot?

Hledáte rychle rostoucí živý plot?

Jilm sibiřský (Ulmus pumila), jinak též turkestánský brest, dovede v našich podmínkách dosáhnout přírůstků 1,2 až 1,8 metru ročně. Založíme proto s jeho pomocí například rychle rostoucí živý plot, ale též získáme pěkný solitér, pokud mu najdeme vhodné místo.

Bonsaje nás fascinují už po staletí   I. díl

Bonsaje nás fascinují už po staletí I. díl

Bonsaje se do Japonska rozšířily z Číny. Teprve až v 80. letech 20. století vzbudily zájem široké veřejnosti a staly se velice oblíbenými. Jsou uměleckým dílem, jehož detaily lze dolaďovat po několik let. Bonsaje jsou dlouhověké rostliny, které ve své domovině zpravidla přežívají svého pěstitele a předávají se z generace na generaci. Jejich krása spočívá především v jejich minimalistickém ztvárnění živé přírody.

Bonsaje nás fascinují už po staletí  II. díl

Bonsaje nás fascinují už po staletí II. díl

Není pouze uměním bonsaj vytvořit, ale také o ni správně pečovat, aby její krása zůstala zachována. Je žádoucí, aby se rostlině co nejlépe dařilo. V případě koupě bonsaje se nejedná o levnou záležitost. Pokud si bonsaj sami vytvoříme, musíme vyvinout značné úsilí a jistě nechceme, aby vzešlo vniveč. Právě proto jsme pro vás připravili jednoduchý návod na tvarování rostlinného materiálu a pěstování nejen bytových, ale i venkovních bonsají.