Sdílet
 

Divizna velkokvětá | Verbascum densiflorum: pěstování

Rostlina | Divizna velkokvětá, Verbascum densiflorum

Divizna by neměla chybět v žádné zahrádce. Tato půvabná solitéra na sebe okamžitě strhne veškerou pozornost již přes svoji výšku a pak záplavu žlutých květů. V dávných dobách lidé věřili, že je poslem smrti, pokud vyrostla na nějakém hrobě. Jinak je divizna ceněna pro svoje protizánětlivé účinky, usnadňuje odkašlávání zejména při suchém kašli, zánětu průdušek, bronchitidě. Při onemocnění dýchacích cest se doporučuje pít diviznový čaj, který se připravuje z květů. Čaj z listů pomáhá při průjmu, měl by se však vypít co nejteplejší. Listy jsou účinné na bércové vředy a otoky. Na bolavé klouby a kolena je vynikající diviznové mazání, které se připraví z hrsti čerstvých květů a 100 g vazelíny.

Květy divizny se dají využít i v kuchyni do letní polévky, ve které nahradí chuť celeru. Dále se hodí při výrobě letní žluté limonády. Pro přípravu potřebujeme hrst čerstvých květů, které zalijeme 500 ml horké vody. Necháme 24 hodin vylouhovat. Následně přecedíme a přidáme cukr či med podle chuti a citrónovou šťávu.

Divizna patří mezi dvouleté rostliny dorůstající do výšky až 2 m. Zatímco v prvním roce z vřetenovitího kořene vyrůstá pouze přízemní růžice listů, v druhém roce rostlina tvoří vysokou lodyhu s květy a listy.Od července do srpna kvete žlutými, pětidílnými květy. Plodem je tobolka. Listy jsou plstnaté. Rostlina zdobí nejenom naše zahrady, ale také volně zplaňuje. Ve volné přírodě jí najdeme na slunných místech.

Pro sběr používáme jak květy, tak listy. Listy používáme čerstvé. Květy sbíráme bez kalichu a rychle se suší, aby nezhnědly. Sušené květy uchováváme v dobře uzavřené nádobě.

Charakteristika rostliny Divizna velkokvětá, Verbascum densiflorum

Původ: Středozemí
Druh: dvouletka
Typ listu: střední listy, vejčité
Barva květu: žlutá
Kvete: Kvete od července do září.
Výška: 150 - 200 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to dvouletá rostlina.
Nároky na světlo: přímé světlo
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: méně vody
Substrát: normální zahradní zemina
Doba květů: červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je slunné stanoviště chráněnné před silným větrem.
Voda: Rostlina není náročná na zálivku. Snese suché stanoviště, nejlépe se jí však daří v lehčích půdách bohatých na vláhu.
Množeni: Množení je možné semeny.
Zemina: Rostlina není náročná na půdu.

Fotogalerie

Sdílet

Sdílení rostliny
Sdílejte na sociálních sítích
Diskuze na téma "Divizna velkokvětá"

Celkem komentářů: 1

Pěstování Divizny velkokvěté 05.05.2014, 21:03:49

Prosím o radu, jestli lze diviznu velkokvětou přesadit! Sousedka mě udělala radost a na kraji zahrádky vedle cesty v zahradkářské osadě, kudy jezdí auta mi asi před 6 týdny zasadila 3 sazenice. Jsou už krásně rozvité, průměr listů je asi 15-25 cm. Ale rád bych je přesadil dále od cesty. Je to možné? nepřeruší se růst? A jestli to jde, jak hluboko mají kořeny abych je nepoškodil? Děkuji za odpověď. Jarda Kříž ( jardakriz.ligi@seznam.cz

Přidat nový komentář k rostlině "Divizna velkokvětá"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE