Sdílet
 

Zamiokulkas | Zamioculcas: pěstování

Rostlina | Zamiokulkas, Zamioculcas

Tato rostlina je velice dekorativní již pro své lesklé listy, které jsou velice zajímavé. Na silných stvolech, které mohou být až 1 metr dlouhé nese zpeřené, tmavě zelené listy. V podzemní části má rostlina hlízu, jež slouží jako zásobárna vody, která slouží na období sucha. Proto je také Zamioculcas občas zařazován k sukulentům. Starší exempláře občas kvetou. Květ však není tak působivý jako lesklé listy. Zamioculcas se hodí i pro pěstitele začátečníky.

Charakteristika rostliny Zamiokulkas, Zamioculcas

Odrůdy: Z. zamiifolia
Původ: Madagaskar
Druh: pokojová rostlina
Typ listu: malé listy, srdčité
Barva listu: tmavě zelené
Výška: 30 - 80 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Rostlina patří mezi dlouhodobé rostliny k pěstování.
Nároky na světlo: přímé světlo, polostín
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina

Požadavky na pěstování

Světlo: Miluje světlé stanoviště bez přímého slunečního záření. Snese však i polostín.
Teplota: Rostlinu pěstujeme při běžné pokojové teplotě, v zimě by teplotě neměla klesnout pod 12 ° C.
Voda: Přelití ani přeschnutí substrátu není žádná tragédie. Takže se tato rostlina hodí i pro pěstitele začátečníky. Lépe je však rostlinu nechat spíše vyschnout, protože trvalé přemokřené substrátu by mohlo způsobit uhnívání kořenů a následný úhyn rostliny.
Vlhkost: Rosení listů není třeba, rostlině však nevadí.
Hnojení: Od jara do léta hnojíme každých 14 dní hnojivem pro kaktusy a sukulenty nebo standardním tekutým hnojivem.
Množeni: Můžeme množit dělením při přesazování. Dále můžeme množit zakořeňováním listů, které je však náročné.
Přesazování: Ideální je rostlinu každým rokem přesadit vždy na jaře.
Zemina: dobře propustný substrát
Letnění: Rostlině svědčí letní pobyt venku na sluncem a deštěm chráněném místě.
Čištění: Prach z listů otíráme vlhkým hadříkem.
Problémy: Při opakovaném přelití může rostlina začít uhnívat.
Tip: : Pokud chcete, aby si rostlina zachovala kompaktní tvar, podepřete listy oporou.

Sdílet

Sdílení rostliny
Sdílejte na sociálních sítích
Diskuze na téma "Zamiokulkas"

Celkem komentářů: 45

Zamioculcas 30.08.2017, 16:40:24

Zdravím,právě jsem tuto rostlinu dostala k narozeninám a děkuji všem,kteří se k jejímu pěstování vyjádřili.Moc se mi líbí a tak se budu snažit využít všechny poznatky.Děkuji Eva

Hnědne 19.02.2017, 11:56:13

Dobrý den, prosím o radu, rostlinu nám asi rok a teď mi začaly hnědnout vrcholové list už před rozevřením. Rostlinu mám postavenou u okna na jižní straně za záclonou a polévám ji jedenkrát týdně. Co dělám špatně? Děkuji za radu.

07.03.2017, 09:35:54

Zalévat stačí jednou za tři týdny, klidně i méně.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Přesazování 12.01.2017, 11:03:01

Dobrý den , chtěla bych se zeptat jakou hlínu použít na přesazení této kytky . Předem děkuji za odpověď

ulomil se list asi tíhou 29.12.2016, 13:46:29

dal jsem ho do vody, pustil kořeny a nyní je větší než původní rostlina

Náročnost 14.09.2016, 18:50:19

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda je tato rostlina náročná na péči. Na http://www.homezin.cz/media/zamiokulkas-navod-k-pestovani jsem se dočetla, že je třeba zalévat 1 týdně a často hnojit. Čím hnojíte? Je Kristalon dobrý? Chci ji pořídit tchýni a ta se v rostlinách moc nevyzná.

07.03.2017, 09:37:14

Zalévat jednou za tři týdny a od jara do podzimu hnojit jednou za dva týdny hnojivem na kaktusy.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
zamiokulkas z 19.4.2016 28.08.2016, 18:56:59

dobrý den, chci Vám říci abyste vytrval. ze začátku to trvá velmi dlouho. Také jsem množila tuto rostlinku a to z uříznutého stonku s lítky. posypala stimulátorem (prášek na množení) a dala do menšího květníku pod sklenici. Tu jsem postavila poblíž okna (mám je na jih) tak, aby na ni nešlo přímé slunce a občas zalila. Trvalo to opravdu rok než se objevil nový výhonek. Tak to jsem již vypěstovala 3 nové květinky, které zdárně rostou. Přeji Vám velkou trpělivost a hodně úspěchů
kolín, 28.8.2016

Zamioculcas 19.04.2016, 11:09:20

Odřízl jsem kus stonku se dvěma lístky, nechal zakořenit ve vodě. Asi po měsíci pustil kořeny, pak jsem ho zasadil do květináče s normální zeminou (pro pokojové rostliny). Je to již tak nejméně půl roku, ale od té doby žádný nový stonek, žádný list, zkrátka ten stonek se dvěma lístky je tam pořád, sice nežloutne ani neschne, ale ta rostlina prostě "stojí" a nic se neděje. Rostlinu mám umístěnou na okně, kam nesvítí slunce, teplota je konstantní v bytě po celý rok. Zalévám tak 1x za 10 dní… Poradí mi někde kde dělám chybu?

01.05.2016, 11:48:24

dobrý den,množila jsem rostlinku uplně stejně jako vy i jsem čekala dlouhou dobu než se začalo něco dít a nakonec jsem se dočkala nových stonku.Umístěna je vedle okna(východní strana)a doposud se jí daří skvěle,být Vámi zkusila bych jine stanoviště :)

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
11.06.2016, 11:38:14

Dobrý den, děkuji moc za vaši reakci a omlouvám se, že píši tak dlouho, vůbec jsem nečekal, že se někdo ozve….zkoušel jsem jiná stanoviště, na okno, mimo okna a dosahu slunce, ale stále nic. Nevím, třeba jsem moc netrpělivý, ale myslím si, že už by se něco mělo dít….Pokud se sem ještě dostanete, mohla byste mi říct, jak dlouho to trvalo, než vyrazil nějaký nový lístek? Děkuji za odpověď předem. Petr

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
22.12.2016, 13:51:18

Dobrý den, rostlinku jsem si teprve včera uždibla v práci a teď koukám, jak se správně pěstuje a množí. Pevností listů i pěstováním mi hodně připomíná voskovku - donesla jsem si domů několik šlahounů voskovky, nechala zakořenit a zasadila do hlíny včetně listů, které odpadly. Nejenže nedělaly nic ty samostatné lístky, ale i větvičky dlouho stagnovaly. Předpokládám, že musí nejdřív vyrvočit pevný kořenový val a pak teprve začnou růst. Větvičky se "pohly" tak za půl roku a lístky až snad po roce. Takže vydržte… Mě to čekání u Z. peprve čeká ;-)

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
kvetení a růst rosliny 19.07.2015, 18:12:18

Tuto květinu mám asi 3 roky je velká přes metr musím jí mít přivázanou a letos mi kvetla ,měla dva květy bílý a kvetla hrozně dlouho,až jsem jí uřízla květy začaly hnědnout.Dostala jsem další .Když žloutnou lístky tak je odříznu někdy i celý šlahoun vyroste další.To jemůj poznatek.

jedinečná květina 03.03.2015, 16:28:02

Dostala jsem ji před 5 lety se 3 výhony.Dnes zaplnila už celý dost velký květináč,budu ji muset na jaře přesadit a už mi vloni kvetla.Má takový zvláštní květ jako malý klásek.

14.03.2015, 18:20:06

Take mame doma a kvete jiz druhym rokem. Letos 2 kvety zaraz. To se jen tak nevidi, aby kvetla :-)

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
? 26.02.2015, 17:33:19

Mám ji už skoro osm let. Každý rok nové výhonky, teď už má asi metr do výšky a musím ji svazovat, jinak bychom se nehli. Loni jsme se přestěhovali z bytu do domku. Po přestěhování byla jedna z nejodolnějších kytek. Jenže po roce bydlení zežloutla, listy se sami lámou. Zalévám stále stejně. Nemůže ji být třeba zima od země? Nechápu to, je mi z toho do breku, protože každý, kdo k nám přišel ji obdivoval. Pochopím, když zajde čerstvě koupená z krámu a nepřesadíte ji. Ale po těch letech? Uvidíme, co s ní udělá jaro….

aa 16.01.2015, 14:11:49

Chcem sa spytat,ze ked mi ozltla cela stonka,ci ju mam odrezat alebo ju radsej nechat tak. Ďakujem

26.01.2015, 12:47:23

Přinesla jsem si z původního bytu zamiokulkas, který nebyl rok zalévaný. Měl pouze jeden ohnutý a zažloutlý výhonek. Po přesazení a minimální zálivce jsem se dočkala 11 výhonů. Momentálně vyráží další výhon, naposledy jsem ho zalévala o vánocích. U něho opravdu platí čím méně, tím lépe.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
hnědnutí 11.08.2014, 18:03:45

Dobrý den,chtěla bych se zeptat mam zuto rostlinu asi měsíc,manžel zatahuje venkovní rolety,a zdá se mě že se na rostlině na stoncích dělají hnědé fleky, je něco špatně.Zalévám ji jednou týdně,mohl by mi poradit,co je špatně nebo se nemám bát .DĚKUJU ZA ODPOVĚD

dotaz 11.02.2014, 18:38:29

je tato rostlina jedovatá. Mam doma kočky

Skromna a velice atraktivni rostlina 10.01.2014, 23:21:16

Koupila jsem si tuto roslinu, mela 3 stvoly s nekolika lupinky. Zalevala jsem ji malo 1x za 14 dni. Druhym rokem byla jiz 3x vetsi, presadila jsem ji do vetsiho kvetniku. Mela jsem ji v pokoji na jih ale v rohu kde mela hodne svetla a teplo. Po navratu domu za nekolik mesicu jsem ji nemohla poznat. Listy byly uzasne, leskle krasne zelene a nabrala takove obratky v rustu ze jsem ji musela vystehovat na jine misto protoze zabirala priliz prostoru, stal se z ni ker a rostl pred ocima. Musela jsem ji opet dat vetsi kvetnik ale i tomu brzo urostla. Kdyz se rozvijel novy slahoun vyrostl behem dne o 10cm, k nevire rychle a to byla behem me nepritomnosti byla zalevana 1x za mesic.

Asi ji už nezachráním 15.07.2013, 14:23:31

Já jsem ji dala na balkon, bohužel jsem ji nejak neuchránila od slunce a listy zežloutly. To se už asi zachránit nedá. Mám je uřezat a čekat až vyraší nové? Roste mi strašně pomalu a dlouho čekám na nové výhonky.

množení 21.06.2013, 10:33:42

Mám dotaz… při přesazení jsem dva menší šlahouny odřízla a přesadila zvlášť mám je raději zalévat více nebo nechat být? mám strach že po přesazení a nezalití by mohla uschnout… :(

11.02.2018, 15:18:40

Mám tuto fešnadu ze Zanzibaru (to je její země původu - a pak ještě roste na Madagaskaru) - od loňského dubna, koupila jsem ji už jako poměrně velkou - 12 asi půlmetrových šlahounů a dole vyrazilo asi pět dalších - ovšem, už jsem dva uhnilé šlahouny musela zlikvidovat. Rostlinu jsem původně koupila do kuchyně, byla tam od toho dubna až do listopadu, potom jsem ji přenesla sem do obýváku, kde je větší teplo. Zalévala jsem ji celou dobu 1x za měsíc - jen málo a moc mně překvapilo, že ty dva listy uhnily. Ale ptám se Vás , kdo máte zkušenost - jak hnojit, když se to nesmí přelít a přitom se má hnojit asi 1x za 14 dní - to by bylo častější hnojení, než zálivka, ale hlavně - jaký poměr, jaké množství do většího květináče, aby se to nepřelilo a přitom bylo pohnojeno. Listy zatím nehnědnou, ale ta sytá zeleň je jen na těch malých, co vylezly a potom u několika velkých, jinak ta barva zesvětlala a taky nevím proč.Děkuji za odpověď.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Super rostlina 14.06.2013, 08:15:55

Já jsem s touto rostlinou moc spokojená - už mi během 3 měsíců vyrostly další 3 šlahouny pěkně se rozvíjí a je to fakt dost dekorativní doufám, že mi vydrží!!

Prosím o radu. 08.06.2013, 07:29:03

Vrcholové lístky začaly hnědnout, aniž by se otevřely Co to prosím znamená-

zelená kráska 06.06.2013, 18:50:12

už nějakou dobu jsem tuto krásnou kytičku obdivovala a tiše záviděla naší paní doktorce na veterině,teď jsem si ji konečně koupila protože jsem měla neuvěřitelné štěstí a našla jsem ji v jednom zastrčeném květinářství.Jsem vám všem moc vděčná,že se podělíte se svými radami s námi milovníky téhle kytičky a moc vám všem přeji ať z ní máte jenom samou radost-

Právě kvete. 15.02.2013, 08:51:16

Rostinu mám již několik let,občas jí zaliju asi tak jednou za tři týdnya včera jsem si všimla že kvete.Takže moje péče-nepéče jí asi nevadí.

26.04.2013, 18:55:10

Mám ji skoro 4 roky, začínala jako malá na okně a jede a jede. Každý rok vyjede 6-7 nových výhonků. Hnojím když si vzpomenu 2x do roka, že by se to mělo:-). Klidně nastříkám na listy vosk. Je mi líto, ale vyvrátím všechno co je tu popsáno. Koupila jsem si kamarádce a zašla jí.Možná má v bytě příliš tepla, to je jediný rozdíl. Já už jsem se bála kámošce hlásit kolik mám výhonků,letos osm už mě snad ani nebolí,když se zlomí nebo děti zakopnou a ulomí. Snad jedině, že jsem dle zahradníka možná někdy moc zalila, že jdou výhonky někdy dolů, možná jsou moc dlouhé a květináč nízký. Dost často prodavači v zahradnictví ani neví. Prostě některým kytkám se u někoho daří a některým ne.Mám okna na východ. To je jediné co mohu říci.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
zásek 13.01.2013, 13:12:48

už pul roku se ta kytka ani nehne, zachranila jsem dva slahounky a stop, nechala jsem ji i na svetle i polostinu a žádná zmena.Text komentáře

16.04.2013, 18:05:37

Zdravím, ano, trvá to velmi dlouho, než vyrazí další list. Buďte trpělivá, já jsem zezačátku také váhala, ale když už jsem si myslela, že nic, tak najednou vyrazila.Roste pomalu. Osobní zkušenost, nepřesazuji již několik let, jen hnojím a má se celkem k světu. Jen nestříkejte na listy ten lesk.Stačí pouze osprchovat, rostlina pak lépe dýchá.Na jaře ji hodím vždy ven, ne na slunce!! ale je tam na \"letním pobytu\" a vždy tak pookřeje.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
16.04.2013, 18:05:37

Zdravím, ano, trvá to velmi dlouho, než vyrazí další list. Buďte trpělivá, já jsem zezačátku také váhala, ale když už jsem si myslela, že nic, tak najednou vyrazila.Roste pomalu. Osobní zkušenost, nepřesazuji již několik let, jen hnojím a má se celkem k světu. Jen nestříkejte na listy ten lesk.Stačí pouze osprchovat, rostlina pak lépe dýchá.Na jaře ji hodím vždy ven, ne na slunce!! ale je tam na \"letním pobytu\" a vždy tak pookřeje.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Kvetení 01.11.2012, 13:23:38

Rostlina každý rok kvete. Po odkvetení zůstává na rostlině útvar jako veliká šiška. Co s ním? Odstranit?

08.11.2012, 16:15:34

ano

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
08.11.2012, 16:16:03

ne

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
22.10.2013, 18:10:54

Tak ano nebo ne

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Péče 13.07.2012, 22:48:11

Doporučuji zalevat méně, zaleval jsem 2 krát tydne a začala uhnivat. Jen taktak jsem ji zachranil :)

14.09.2012, 19:17:01

Dobrý den, mohu vědět, jak se taková nehoda zachraňuje? Předpokládám, že Vám už začaly i  žloutnout listy…

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
08.11.2012, 16:18:32

jak asi trotle, přesadit, omýt kořeny, osušit a dát novou hlínu, nejlépe s pískem. Dát na sluníčko, osprchovat, otřít listy atd. pokud nevíš jak na kytky, tak se na to vyser.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
08.11.2012, 16:19:15

to je fakt

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
08.03.2013, 13:36:30

Proč maj někteří lidé tak škaredé jednání??Proč nemužete psát slušné komentáře?Dotyčná osoba,chtěla jen poradit!Proč si hned nadávat do trotlu!!

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
19.04.2013, 10:01:38

….áááááá, další agresivní týpek co ho doma nenaučili slušnému chování -\"trotle\", \"vyser\"- to je reakce na slušný dotaz ? Dokážu si představit jak takový člověk někomu pomáhá na ulici nebo někomu přispěje finanční částkou, když nezvládá ani svoje chování nad klávesnicí ! A přitom je to pěstitelské střevo, které zachraňuje rostliny na poslední chvíli. A ten bude dávat rady ostatním ? Jako vtip dobrý. To co píše na konci na něj opravdu sedí -\" Pokud nevíš jak na kytky, tak se na to vy..r .\"

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
super kvítečko 13.04.2012, 19:00:50

zalívám jen jednou měsíčně, daří se jí krásně a pořád raší nové a nové listy…..je to opravdu geniální květinka, na kterou když se věčně zapomíná s vodou, tak se fakticky nic neděje….vypozorovala jsem,že je lepší ji zalít jednou pořádně a pak klíďo nechat měsíc bez vody…ještě mě nepotkal ani jeden žlutý list….doporučuji také měkké plastové květináče, protože hlízy rostliny(podobné bramborám), dost deformují květináč a normální tvrdý plast by mohl prasknout, kdežto měkký se rozpíná do stran…

08.11.2012, 16:20:19

souhlasím, je to pravda

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
opravdu nenáročná !!! 29.03.2012, 16:33:14

Dokonce s mojí péčí i vykvetla.

Přidat nový komentář k rostlině "Zamiokulkas"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE