Sdílet
 

Zamiokulkas | Zamioculcas: pěstování

Rostlina | Zamiokulkas, Zamioculcas

Tato rostlina je velice dekorativní již pro své lesklé listy, které jsou velice zajímavé. Na silných stvolech, které mohou být až 1 metr dlouhé nese zpeřené, tmavě zelené listy. V podzemní části má rostlina hlízu, jež slouží jako zásobárna vody, která slouží na období sucha. Proto je také Zamioculcas občas zařazován k sukulentům. Starší exempláře občas kvetou. Květ však není tak působivý jako lesklé listy. Zamioculcas se hodí i pro pěstitele začátečníky.

Charakteristika rostliny Zamiokulkas, Zamioculcas

Odrůdy: Z. zamiifolia
Původ: Madagaskar
Druh: pokojová rostlina
Typ listu: malé listy, srdčité
Barva listu: tmavě zelené
Výška: 30 - 80 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Rostlina patří mezi dlouhodobé rostliny k pěstování.
Nároky na světlo: přímé světlo, polostín
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina

Požadavky na pěstování

Světlo: Miluje světlé stanoviště bez přímého slunečního záření. Snese však i polostín.
Teplota: Rostlinu pěstujeme při běžné pokojové teplotě, v zimě by teplotě neměla klesnout pod 12 ° C.
Voda: Přelití ani přeschnutí substrátu není žádná tragédie. Takže se tato rostlina hodí i pro pěstitele začátečníky. Lépe je však rostlinu nechat spíše vyschnout, protože trvalé přemokřené substrátu by mohlo způsobit uhnívání kořenů a následný úhyn rostliny.
Vlhkost: Rosení listů není třeba, rostlině však nevadí.
Hnojení: Od jara do léta hnojíme každých 14 dní hnojivem pro kaktusy a sukulenty nebo standardním tekutým hnojivem.
Množeni: Můžeme množit dělením při přesazování. Dále můžeme množit zakořeňováním listů, které je však náročné.
Přesazování: Ideální je rostlinu každým rokem přesadit vždy na jaře.
Zemina: dobře propustný substrát
Letnění: Rostlině svědčí letní pobyt venku na sluncem a deštěm chráněném místě.
Čištění: Prach z listů otíráme vlhkým hadříkem.
Problémy: Při opakovaném přelití může rostlina začít uhnívat.
Tip: : Pokud chcete, aby si rostlina zachovala kompaktní tvar, podepřete listy oporou.

Sdílet

Sdílení rostliny
Sdílejte na sociálních sítích
Diskuze na téma "Zamiokulkas"

Celkem komentářů: 31

Zamioculcas 30.08.2017, 16:40:24

Zdravím,právě jsem tuto rostlinu dostala k narozeninám a děkuji všem,kteří se k jejímu pěstování vyjádřili.Moc se mi líbí a tak se budu snažit využít všechny poznatky.Děkuji Eva

Hnědne 19.02.2017, 11:56:13

Dobrý den, prosím o radu, rostlinu nám asi rok a teď mi začaly hnědnout vrcholové list už před rozevřením. Rostlinu mám postavenou u okna na jižní straně za záclonou a polévám ji jedenkrát týdně. Co dělám špatně? Děkuji za radu.

07.03.2017, 09:35:54

Zalévat stačí jednou za tři týdny, klidně i méně.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
Přesazování 12.01.2017, 11:03:01

Dobrý den , chtěla bych se zeptat jakou hlínu použít na přesazení této kytky . Předem děkuji za odpověď

ulomil se list asi tíhou 29.12.2016, 13:46:29

dal jsem ho do vody, pustil kořeny a nyní je větší než původní rostlina

Náročnost 14.09.2016, 18:50:19

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda je tato rostlina náročná na péči. Na http://www.homezin.cz/media/zamiokulkas-navod-k-pestovani jsem se dočetla, že je třeba zalévat 1 týdně a často hnojit. Čím hnojíte? Je Kristalon dobrý? Chci ji pořídit tchýni a ta se v rostlinách moc nevyzná.

07.03.2017, 09:37:14

Zalévat jednou za tři týdny a od jara do podzimu hnojit jednou za dva týdny hnojivem na kaktusy.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
zamiokulkas z 19.4.2016 28.08.2016, 18:56:59

dobrý den, chci Vám říci abyste vytrval. ze začátku to trvá velmi dlouho. Také jsem množila tuto rostlinku a to z uříznutého stonku s lítky. posypala stimulátorem (prášek na množení) a dala do menšího květníku pod sklenici. Tu jsem postavila poblíž okna (mám je na jih) tak, aby na ni nešlo přímé slunce a občas zalila. Trvalo to opravdu rok než se objevil nový výhonek. Tak to jsem již vypěstovala 3 nové květinky, které zdárně rostou. Přeji Vám velkou trpělivost a hodně úspěchů
kolín, 28.8.2016

Zamioculcas 19.04.2016, 11:09:20

Odřízl jsem kus stonku se dvěma lístky, nechal zakořenit ve vodě. Asi po měsíci pustil kořeny, pak jsem ho zasadil do květináče s normální zeminou (pro pokojové rostliny). Je to již tak nejméně půl roku, ale od té doby žádný nový stonek, žádný list, zkrátka ten stonek se dvěma lístky je tam pořád, sice nežloutne ani neschne, ale ta rostlina prostě "stojí" a nic se neděje. Rostlinu mám umístěnou na okně, kam nesvítí slunce, teplota je konstantní v bytě po celý rok. Zalévám tak 1x za 10 dní… Poradí mi někde kde dělám chybu?

01.05.2016, 11:48:24

dobrý den,množila jsem rostlinku uplně stejně jako vy i jsem čekala dlouhou dobu než se začalo něco dít a nakonec jsem se dočkala nových stonku.Umístěna je vedle okna(východní strana)a doposud se jí daří skvěle,být Vámi zkusila bych jine stanoviště :)

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
11.06.2016, 11:38:14

Dobrý den, děkuji moc za vaši reakci a omlouvám se, že píši tak dlouho, vůbec jsem nečekal, že se někdo ozve….zkoušel jsem jiná stanoviště, na okno, mimo okna a dosahu slunce, ale stále nic. Nevím, třeba jsem moc netrpělivý, ale myslím si, že už by se něco mělo dít….Pokud se sem ještě dostanete, mohla byste mi říct, jak dlouho to trvalo, než vyrazil nějaký nový lístek? Děkuji za odpověď předem. Petr

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
22.12.2016, 13:51:18

Dobrý den, rostlinku jsem si teprve včera uždibla v práci a teď koukám, jak se správně pěstuje a množí. Pevností listů i pěstováním mi hodně připomíná voskovku - donesla jsem si domů několik šlahounů voskovky, nechala zakořenit a zasadila do hlíny včetně listů, které odpadly. Nejenže nedělaly nic ty samostatné lístky, ale i větvičky dlouho stagnovaly. Předpokládám, že musí nejdřív vyrvočit pevný kořenový val a pak teprve začnou růst. Větvičky se "pohly" tak za půl roku a lístky až snad po roce. Takže vydržte… Mě to čekání u Z. peprve čeká ;-)

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
kvetení a růst rosliny 19.07.2015, 18:12:18

Tuto květinu mám asi 3 roky je velká přes metr musím jí mít přivázanou a letos mi kvetla ,měla dva květy bílý a kvetla hrozně dlouho,až jsem jí uřízla květy začaly hnědnout.Dostala jsem další .Když žloutnou lístky tak je odříznu někdy i celý šlahoun vyroste další.To jemůj poznatek.

jedinečná květina 03.03.2015, 16:28:02

Dostala jsem ji před 5 lety se 3 výhony.Dnes zaplnila už celý dost velký květináč,budu ji muset na jaře přesadit a už mi vloni kvetla.Má takový zvláštní květ jako malý klásek.

14.03.2015, 18:20:06

Take mame doma a kvete jiz druhym rokem. Letos 2 kvety zaraz. To se jen tak nevidi, aby kvetla :-)

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
? 26.02.2015, 17:33:19

Mám ji už skoro osm let. Každý rok nové výhonky, teď už má asi metr do výšky a musím ji svazovat, jinak bychom se nehli. Loni jsme se přestěhovali z bytu do domku. Po přestěhování byla jedna z nejodolnějších kytek. Jenže po roce bydlení zežloutla, listy se sami lámou. Zalévám stále stejně. Nemůže ji být třeba zima od země? Nechápu to, je mi z toho do breku, protože každý, kdo k nám přišel ji obdivoval. Pochopím, když zajde čerstvě koupená z krámu a nepřesadíte ji. Ale po těch letech? Uvidíme, co s ní udělá jaro….

Přidat nový komentář k rostlině "Zamiokulkas"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE