Zimolez | Lonicera

Rod Lonicera je poměrně rozsáhlý. Zahrnuje jak popínavé rostliny, které na zimu opadávají nebo stálezelené listnaté keře. Některé druhy keřů se hodí nejlépe pro použití jako půdopokryvné rostliny, jiné jsou zajímavé pro svoje květy. Když se však řekne zimolez, tak si asi každý vybaví popínavou rostlinu, která se plazí po zdi nebo pergole. Popínavé druhy tvoří kopinaté nebo eliptické listy zelené nebo modrozelené barvy. Květy rostou ve svazečcích nebo přeslenech a nesou podle druhu smetanovou, žlutou, oranžovou nebo růžovou barvu.
Keře tvoří malé vejčité listy, které jsou obvykle lesklé. Po odkvětu rostliny tvoří tmavé bobule.

Popínavé druhy jsou obvykle nenáročné a bez potíží přezimují, avšak druhy rostoucí jako keře mohou v tuhé zimě namrzat. Jde zejména o druh L. pileata a L. nitida. Po silném jarním seříznutí však spolehlivě obrazí.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: L. nitida (zimolez lesklý) - tento stálezelený keř nese lesklé, tmavě zelené drobné listy, hodí se také pro použití v živých plotech. Odrůdy: Silver Beuaty (zelené listy s bílým okrajem), Baggesen´s Gold (žluté listy);

L. fragrantissima - poloopadavý keř kvete brzy zjara smetanovými květy;

L. pileata (zimolez kloboukatý) - ideální jako půdopokryvná rostlina. Tento široce rostoucí keř nese na větvích dvě řady vejčitých listů. Kvete žlutobílými nenápadnými květy.Po odkvětu rostlina tvoří fialové bobule.

L. japonica - poloopadavý keř kvetoucí v létě bílými a růžovými květy. Druh Aureoreticulata nese srdčité listy se žlutou síťovitou kresbou.

L. henryi (zimolez Hebryův) - stálezelená rostlina kvete růžovými květy se žlutými vnitřkem. Po odkvětu rostlina tvoří tmavě modré bobule.

L. sempervirens - polopadavá rostlina kvete oranžovými květy;

L. caprifolium (zimolez obecný) - bohatě větvený keř nese eliptické listy tmavě zelené, zespodu modrozelené. Žlutobílé květy se objevují od května do června. Po odkvětu tvoří korálově červené plody.
Původ: Čína
Druh: popínavá rostlina, polopadavý keř, stálezelený keř
Typ listu: malé listy, střední listy, opadavé, stále zelené, vejčité
Barva květu: bílá, krémová, oranžová, růžová, žlutá
Kvete: Kvete podle druhu od května do října.
Výška: 50 - 600 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Popínavé druhy se výborně hodí k pergolám nebo zdi.
Tvarování / řez: Kvetoucí keře seřezáváme nejlépe po odkvětu, stálezelené popínavé zimolezy zjara.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: žádá zimní přikrytí
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, Červen, Červenec, srpen, září, Říjen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunci, popínavým druhům však svědčí raději stanoviště bez přímého slunce, tedy světlý polostín.
Množení: Rostlinu množíme v létě řízkováním pod sklem nebo hřížením.
Zemina: dobře propustná půda bohatá na humus