Tato jednoletá bylina dorůstá výšky maximálně 100 cm. V takovém případě však žádá pro efektní růst oporu. Pěstuje se především pro svoje květy, které vydrží dlouho ve váze. Na svým jemně ochlupených lodyhách nese eliptické listy až 10 cm dlouhé, jemně zdrsněné. Květy mohou být jednoduché, poloplné nebo plné a mohou nést všechny možné barevné odstíny kromě modré. Květ je složen z mnoha barevných jazykovitých okvětních lístků, které mohou nést nejrůznější odstíny bílé, žluté, oranžové, růžové a fialové. Jednoduše kvetoucí druhy mají klasický terč obklopený jazykovitými okvětními lístky, plnokvěté druhy připomínají květy jiřinek. Plodem je nažka.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Z. elegans (ostálka sličná) - květy mohou být jednoduché, poloplné nebo plné v baarvě bílé, žluté, oranžové, červené a růžové. Mohou být až 80 cm vysoké.

Z. haageana (ostálka Haageova) - velmi často se objevují dvoubarevné poloplné květy v odstínech žluté, červenohnědé a oranžové.

Z. angustifolia (ostálka úzkolistá) - dorůstá výšky okolo 30 - 50 cm. Květy nese jednoduché nebo plné v bílé, žluté nebo červenohnědé barvě.

druhy: Golden Dawn (žluté květy), Scarlet Flame (červené květy), Golden State (oranžové květy), Liliput (plnokvětý, nízký druh)
Původ: Mexiko
Druh: nemrazuvzdorná letnička
Typ listu: střední listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, krémová, oranžová, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená, žlutá
Kvete: Kvete od června do října
Výška: 15 - 100 cm
Použití: Výborně se hodí k řezu, květy vydrží ve váze dlouho dobu.
Trvanlivost: Rostlina se po odkvětu likviduje.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen, září, říjen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlina vyžaduje slunné, teplé místo.
Voda: V době sucha žádá pravidelnou zálivku, jinak rychle vadne.
Množení: Množí se od března výsevem.
Sadba: Na záhon rostlinu vysazujeme na počátku června, protože je citlivá na mráz.
Zemina: půda bohatá na humus
Sušení: Květy lze uchovat pomocí silikagelu.
Problémy: Studené a mokré léto rostlině příliš nesvědčí.
Škůdci: V létě je napadána často plži, kteří dokáží celou rostlinu znehodnotit.
Tip: Pro správný růst často vyžaduje oporu.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jak často bych měl/a zalévat cínie/ostálky?

Cínie a ostálky potřebují pravidelnou zálivku, ale je důležité nezalévat je příliš často, aby nedošlo k přemokření půdy. Zalévejte je asi jednou týdně a sledujte, zda je půda suchá nebo vlhká.

Jaké jsou nejlepší podmínky pro růst cínií/ostálek?

Cínie a ostálky potřebují slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Je důležité je pravidelně hnojit a odstraňovat odkvetlé květy, aby podpořili další kvetení.

Jak se mohu zbavit škůdců na cíniích/ostálkách?

Nejčastějšími škůdci na cíniích a ostálkách jsou mšice a slimáci. Lze je odstranit pomocí přírodních prostředků, jako jsou například roztoky z česneku nebo mýdlové roztoky. Pokud jsou škůdci příliš rozšíření, je možné použít i chemické přípravky.

Články na téma Cínie


Jak pěstovat ostálku

Jak pěstovat ostálku

Ostálky neboli cínie jsou jedněmi z nejoblíbenějších květin našich zahrad. Milují slunce, přiměřené zavlažování a okopávání půdy okolo sebe.

Jaké rostliny vyséváme a vysazujeme v dubnu?

Jaké rostliny vyséváme a vysazujeme v dubnu?

V dubnu je v zahradách snad nejvíc práce v roce, odmění se nám však ke konci měsíce kvetoucími ovocnými stromy, například třešeň v naší zahradě je již týden v plném rozpuku a květy se chtějí z poupat drát ven.

Které květiny v zahradě nedovede zničit ani začínající zahrádkář

Které květiny v zahradě nedovede zničit ani začínající zahrádkář

Začínáte se zahradničením a nevíte, na jaké okrasné květiny si můžete troufnout bez jakýchkoli zkušeností? Jsou tu dvě možnosti, tou první je oslovit odborníka, v tomto případě zahradníka, který výsadbu a výsevy naplánuje a poučí nás a nebo zajistí i následnou péči o rostliny, bude to však určitě něco stát. A tou druhou je zpočátku výběr doslova nesmrtelných rostlinných druhů.