Sdílet
 

Jak se rozhodnout pro okna?

Datum vydání: 25.04.2007 | autor:
Protože letošní zima k nám byla velmi shovívavá, mohla se aktuálně řešit otázka oken i v těchto jinak poklidných měsících. Jen jejich výběr nám opět nedá spát. Zvolit si byt s dřevěnými nebo plastovými okny?
Důvod na zvažování je zřejmý. Jedná se přece jenom o rozhodnutí na dlouhá léta.
OKNA a DVEŘE Klečka - plastová a dřevěná, žaluzie, parapety
OKNA a DVEŘE Klečka - plastová a dřevěná, žaluzie, parapety
Očekávání s životností oken se často spojují s představou, že nejlepší okno je takové, které poslouží ještě dalším generacím. Ostatně, stejný problém řešily i generace dávno před námi. Tak například myšlenku, jak prodloužit věk dřevěných oken v čase baroka se snažili naši předkové poněkud svérázným, ale účinným způsobem: šlágrem se totiž stala hloubková úprava konstrukce okna býčí krví. Později přešli k méně temperamentnímu způsobu – okna napouštěli fermeží (lněným olejen z druhého lisu).

Dřevěná okna a dveře tradičně patří už po staletí k dobrému a kvalitnímu bydlení. Euro - okna jsou vyráběna z kvalitních jehličnanových lamel lepených do třívrstvého hranolu, aby byla zabezpečena jejich stabilita a tvarová stálost. Na přání zákazníka může firma Okna a dveře Klečka z Jindřichova Hradce dodat i okna dubová, nebo okna z exotických dřevin. Dobře a kvalitně vyrobená eurookna mají výborně akusticko – izolační vlastnosti, vynikající pevnost i stálost, dlouhodobě odolávají povětrnostním vlivům a nabízejí široké možnosti tvarového zpracování.

Na svém oprávněném výsluní jsou stále i plastová okna. Na našem trhu se objevují ve větší míře bezmála 15 let. Jejich historie je však delší. Přes rozpornost a rozpačitost přijímání tohoto konstrukčního prvku se plastová okna jednoznačně prosazují jako ekologicky i architektonicky přiměřené řešení. Nesporným pozitivem, které přinesla právě plastová okna a profily z PVC, jsou téměř neomezené varianty jejich spojování.
Architektům a projektantům a v konečném důsledku i samotným uživatelům se tak nabízejí široké možnosti modelování i atypických stavebních otvorů.
OKNA a DVEŘE Klečka - plastová a dřevěná, žaluzie, parapety
OKNA a DVEŘE Klečka - plastová a dřevěná, žaluzie, parapety
Plast si nachází uplatnění zejména při rekonstrukcích na sídlištích, ale i u menších bytových domů a v novostavbách rodinných domů. Důvodů je několik. Hlavní je pochopitelně cena, která předurčuje plastová okna na první místo v žebříčku kvantity prodeje. Tepelněizolační vlastnosti jsou rovněž výborné, jen o málo horší, než jakými disponují eurookna. Sympatická je rovněž jejich minimální náročnost na údržbu i dlouhá životnost.

A jsme opět na začátku. Takže, dřevo nebo plast? Rozhodnutí je na vás. Oba systémy zkvalitňují bydlení po celé Evropě. Proto se nemusíme obávat, že jeden z nich je nekvalitní. Když zvážíte všechna pro i proti a když zhodnotíte svou ekonomickou situaci a návratnost investice, měli byste být ve své volbě spokojení.

Na závěr ještě dobrá rada. Tvar okenní plochy určuje kompozice a funkční záměr materiálu. Konstrukce podléhá statickým, dynamickým a fyzikálním zákonitostem. U novostavby, ale i při výměně oken je z architektonického hlediska důležité osadit takové okno, které nejen tvarově, ale i materiálově kopíruje původní záměr architekta a působí zžitě se svým domem.
Dům, který dostane jiná okna, působí zraněně a rezignovaně – vždyť přišel o charakter. Každý materiál má své přednosti. Díky moderním technologiím se můžeme svobodně rozhodnout mezi dřevěným a plastovým oknem. Záleží jen na našem dobrém pocitu.

OKNA a DVEŘE Klečka

Jindřichův Hradec, Stará cesta 254/II, 37701
Tel: 384 792 107
Web: http://www.oknadvereklecka.cz
E-mail: klecka@oknadvereklecka.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

OKNA a DVEŘE Klečka

Jindřichův Hradec, Stará cesta 254/II, 37701
Tel: 384 792 107
Web: http://www.oknadvereklecka.cz
E-mail: klecka@oknadvereklecka.cz

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Výklopně-kyvné střešní okno Velux GPU 0050 PK10 94x160 15 931 Kč
 • Vertikální žaluzie 127mm - Climax - vž001 113 Kč
 • CALYPSO - Climax - lrol009 608 Kč
 • Žaluzie IDS - Climax - hž004 249 Kč
 • Telis 4 Lounge RTS 1 968 Kč
 • Kyvné střešní okno Velux GGU 0066 CK04 55x98 11 599 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Okna a parapetyOkna a parapety

  Při výběru oken do naší novostavby hraje zásadní roli nejen hledisko tepelně izolační a ochrany před hlukem, společně s řešením ventilace, ale i výtvarné (architektonické). Zásadní je potom tvar oken a jejich poloha v obvodovém…

 • Trendem jsou velké prosklené plochyTrendem jsou velké prosklené plochy

  Jedna věc je trend, ovšem je také třeba, aby velkými prosklenými plochami unikalo co nejméně tepla a naopak jsme pasivně získávali co nejvíce solární energie.

 • Proč se okna rosí a jak tomu zabránit?Proč se okna rosí a jak tomu zabránit?

  Je rosení oken, čili kondenzace vodních par na okenním zasklení (ale i rámu), skutečně na vadu a co způsobuje? Jak kondenzaci eliminovat?

Diskuze na téma "Jak se rozhodnout pro okna?"

Buďte první a napište komentář k  "Jak se rozhodnout pro okna?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE