Sdílet
 

Na co jste se ptali ve stavební poradně?

20. díl seriálu

Datum vydání: 05.09.2011 | autor:
V uplynulém týdnu jste se ve stavební poradně zajímali například o povolení stavby vodovodní přípojky či okna ve štítě RD na hranici pozemku.

Dotaz na téma: Povolení stavby vodovodní přípojky

Dotaz: Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu ve věci povolení vodovodní přípojky, respektive toho, že na mě požaduje stavební úřad dokumentaci signovanou autorizovanou osobou. Přípojka je délky 8 m a v trase se nachází plynovod a kabely telecomu. Děkuji za odpověď. LM

Naše odpověď: Stavba přípojky do délky 5 0m nepodléhá, v souladu s ustanovením § 103 odst. 1 písm. b) č. 8 stavebního zákona, vydání stavebního povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu. Její umístění a realizace je možná na základě vydaného územního souhlasu, který na žádost stavebníka vydává stavební úřad (ustanovení § 96 stavebního zákona). V odst. 3 citovaného ustanovení jsou vyjmenovány přílohy, které je nutné k oznámení o záměru připojit. Mezi těmito přílohami je pod písm. d) uveden „jednoduchý technický popis“ záměru s příslušnými výkresy. Nikde však není stanoveno, že tento technický popis a příslušné výkresy musí vypracovat autorizovaná osoba. Z uvedeného vyplývá, že požadavek stavebního úřadu je v tomto případě neoprávněný.

Další dotazy a odpovědi na téma "Inženýrských sítí a přípojek" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Okna ve štítě RD na hranici pozemku

Dotaz: Dobrý den. Mám velký problém a nevím si rady. Stavební úřad nepomůže, tak prosím vás o radu. Zakoupila jsem dům, kde ze dvou pokojů vedou okna do sousedova dvora. Nyní jsem se dozvěděla, že byly vybourány bez platného povolení. Před dávnými roky prý to byl jeden dům, který vlastnili 2 bratři, tudíž si tyto okna dělali do svého dvora, samozřejmě v té době bez stavebního povolení, takže mám okna „na černo“. Pak se bratři rozhádali a rozdělili i majetek na dva domy. Já zakoupila dům, domluvila jsem se z bývalým majitelem o výměně oken a vycházeli jsme spolu velice dobře. Pak jsem odjela s celou rodinou pracovat do Anglie a situace se změnila. Můj bývalý soused přepsal svůj dům na svou vnučku. Když jsem před dvěma lety přijela na prázdniny, zjistila jsem, že mi soused okna zazdil luxferami. Dala jsem vyrobit plastová okna, která jdou pouze vyklápět asi 15 cm, s neprůhledným sklem, aby byl soused spokojen. Luxfery jsme vymlátili a firma zasadila nová okna. Tento rok jsem přijela do ČR natrvalo, ale jaké bylo moje překvapení. Na oknech ze sousedova dvora mám železný rošt, který se vkládá na zpevňování betonu a na tom je připevněna hrubá černá plachta. Chodím na stavební úřad, ale zbytečně. Okna vlastně nemám a plachta není „stavba“, takže nemohou nařídit odstranění. Ať prý dovedu svědky, že tam okna byla už dávno. Proč to stavební úřad potřebuje? A co dělat, kam se vlastně obrátit? Soud trvá dlouho a my vybudovali v pokojích dětské pokoje. Větrat kvůli malému otevírání oken a plachtě na oknech je nemožné, slunce tam nejde vůbec, je tam všude plíseň na novém nábytku a plovoucí podlaze. Dům je situovaný tak, že není možné okna udělat jinde. Na stavebním úřadě jsem se svědkem byla, bývalý majitel sousedního domu dosvědčil, že vlastnil dům od roku 1974 a okna u mého domu již byla. Včera jsem byla na Policii ČR a ti to budou řešit jako přestupek. Nechápu, že jeho zákon chrání a já vlastně žádná práva 1 rok nemám. Než proběhne soud a nebudu muset nakonec okna zazdít? Prosím o radu. Děkuji. MN

Naše odpověď: Osazení oken ve štítě dříve podléhalo i nyní podléhá schválení stavebního úřadu. Je však otázkou, zda by se na ni v současnosti (s ohledem na časový odstup) nemělo nahlížet jako na stávající stav a tento stávající stav ověřit „pasportem stavby“ (v souladu s ustanovením § 125 stavebního zákona). Při jednání se stavebním úřadem byste měla trvat na tom, že se nejedná o „černou stavbu“, ale o stávající stav, který je nutný podle výše uvedeného ustanovení stavebního zákona ověřit. Dále byste stavební úřad měla písemně požádat o sdělení, zda je ocelová Kari síť s plachtou „stavbou“, která ve smyslu stavebního zákona vyžaduje jeho schválení či nikoliv. Dle mého názoru „stavbou“ není. Dále je nutné uvést, že tato konstrukce v žádném případě nesmí být upevněna na stavbě ve Vašem vlastnictví, neboť tím dochází k zásahu do Vašich vlastnických práv… V případě, že výsledkem šetření stavebního úřadu bude sdělení, že se o „stavbu“ nejedná, nezbývá Vám jiná možnost, než tuto záležitost řešit občanskoprávní cestou. Vyjádření stavebního úřadu bude poté podkladem k občanskoprávnímu sporu. V případě, že se k žádosti o sdělení nebude chtít vyjádřit, máte možnost obrátit se kvůli jeho nečinnosti na jeho nadřízený orgán, kterým je krajský úřad. O pomoc s daným problémem se rovněž můžete obrátit na příslušnou hygienickou stanici. Konkrétně s problémem vzniku plísně, vznikající v souvislosti s omezením větrání a zabránění oslunění obytné místnosti, kterým došlo v důsledku sousedova zásahu.

Další dotazy a odpovědi na téma "Staveb pro bydlení" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Stavba přístřešku (skladu) na zahradě

Dotaz: Dobrý den. V rohu zahrady, která sousedí pouze s obdělávanými pozemky (majitel ZD) plánuji postavit přístřešek o rozměrech 18 x 5 m s vyzděnými "zády" a bočními stěnami a s otevřeným čelem. Podlaha zámková dlažba, střecha zřejmě klasická vazba a taška. Účelem užití bude úschova cirkulárky, drtiče na štěpky, zahradního nábytku, nářadí, valníku či přívěsných vozíků. O jaký typ stavby se jedná a v jakém zákonném režimu mám postupovat pro její legální výstavbu? Díky za info. KH

Naše odpověď: Popisovaná stavba vyžaduje vydání nejprve územního rozhodnutí a následně stavebního povolení. V případě, že jsou podmínky v území jednoznačné (zejména je-li pro dané území schválen územní plán a navrhovaná stavba je s ním v souladu), je možné, podle ustanovení § 78 stavebního zákona, stavební úřad požádat o spojení územního a stavebního řízení. Tím zkrátíte čas schvalování stavby.

Další dotazy a odpovědi na téma "Cest a komunikací a studen" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Změna stavby (úprava projektové dokumentace) RD

Dotaz: Dobrý den, budeme stavět dřevostavbu do 150 m2, projektovou dokumentaci už máme hotovou. Ale už teď přicházíme na to, že bychom v průběhu stavby chtěli udělat změny např. místo okna francouzského jen okno normální, nebo pracovnu rozdělit na 2 místnosti, aby tak vznikla i šatna. Je to možné? Co pro to musíme udělat? Je potřeba znovu překreslovat projekt? Děkuji za odpověď. V

Naše odpověď: V této situaci máte dvě možnosti: buď necháte upravit projektovou dokumentaci ještě před ohlášením stavby (změny tudíž budou součástí schválené stavby), nebo ji necháte upravit v průběhu realizace stavby a stavebnímu úřadu ohlásíte „změnu stavby před jejím dokončením“. V tomto případě změna stavby musí být stavebním úřadem schválena předtím, než ji začnete provádět.

Další dotazy a odpovědi na témata "Staveb pro bydlení" najdete ZDE.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Na co jste se ptali ve stavební poradně?"

Buďte první a napište komentář k  "Na co jste se ptali ve stavební poradně?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE