Sdílet
 

Na co jste se ptali ve stavební poradně?

48. díl seriálu

Datum vydání: 09.04.2012 | autor:
V uplynulém týdnu jste se ve stavební poradně zajímali například o stavbu wc na zahradě či změnu v průběhu stavby sousedního RD.

Dotaz na téma: Stavba WC na zahradě

Dotaz: Prosím, mohu si na zahradě umístit dřevěný WC, zakoupený, instalovaný na betonové dlaždice, uvnitř chemický záchod? Podléhá toto nějakému ohlášení? AB

Naše odpověď: Záleží na skutečnosti, zda příslušný stavební úřad bude záchod považovat za „stavbu“, nebo za výrobek plnící funkci stavby. Pokud ano, bude záchod podléhat ohlášení stavebnímu úřadu (v souladu s ustanovením § 104 odst. 2 stavebního zákona).

Další dotazy a odpovědi na téma "Drobných staveb" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Obtěžující provozovna zahradnictví na sousedním pozemku

Dotaz: Dobrý den, na podzim jsme koupili nemovitost, která sousedí s pozemkem, na kterém je již roky provozováno zahradnictví. Teď jsme zjistili, že přestože zahradník má pracovní dobu od pondělí do soboty, tak pracuje celý týden, tedy i v neděli a je schopen za naším plotem nakládat štěrk i v neděli v 8 hodin. Snažili jsme se s ním domluvit, ale jeho argument zněl, že on tady měl zahradnictví dřív, než tam vůbec nějaké obytné domy vyrostly, tudíž je to jen náš problém. Jedná se mi o tom, zda v tomto případě si skutečně může dělat soused co chce a dodržovat max. noční klid? Děkuji. SR

Naše odpověď: Jestliže s provozovatelem zahradnictví není možná dohoda, jedinou možností k nápravě věci je se obrátit na příslušný stavební úřad se žádostí o provedení tzv. „státního dozoru“ na místě samém. Stavební úřad požádejte o ověření, zda jsou pozemky využívány v souladu s územním plánem obce a zda je využití území na provozovnu zahradnictví schváleno. Taktéž by stavební úřad měl ověřit, zda jsou případné stavby v areálu zahradnictví schváleny a řádně uvedeny do trvalého užívání. Pokud byla při schvalování provozovny určena kolaudačním rozhodnutím stavebního úřadu nebo závazným stanoviskem hygienické stanice pracovní doba, informujte tyto správní orgány o jejím překračování. K řešení věci, týkající se hlukové zátěže okolí provozovny, je kompetentní hygienická stanice. Z tohoto důvodu svou žádost o kontrolu směřujte rovněž na příslušnou krajskou hygienickou stanici.

Další dotazy a odpovědi na téma "Stavby pro podnikání" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Zřízení a provoz kempu v CHKO

Dotaz: Dobrý den, soused na svých pozemcích zřídil kemp, který zasahuje i na lesní pozemek v jeho vlastnictví, jedná se o pozemky CHKO 2-4 stupně. Vykácel stromy, zahrnul pozemky sutí, které značně navýšil a navíc nikdo z přímých sousedů nebyl o záměru informován, zda souhlasíme. Ptáme se tedy: je možné dělat bez ohlášení, povolení terénní úpravy na lesních pozemcích a pozemcích v CHKO? Je možné, aby měl povolení na provozování kempu, aniž by sousedé nebyli účastníci řízení, tedy nebyli informováni pro případné podněty k jeho záměrům? Děkujeme, Vaše odpověď nám bude velmi nápomocna. Sousedé

Naše odpověď:
Zřízení kempu a s ním spojené terénní úpravy musí schválit příslušný stavební úřad a to podle rozsahu činností v územním řízení o změně využití území, případně i v územním řízení o umístění stavby. Součástí žádosti o územní rozhodnutí by v tomto případě mělo být souhlasné stanovisko správy CHKO a závazné stanovisko orgánu ochrany životního prostředí. Následná realizace terénních úprav podléhá ohlášení stavebnímu úřadu a případná realizace staveb stavebnímu povolení nebo ohlášení. Vlastníci sousedních pozemků by samozřejmě měli být zahrnuti do okruhu účastníků uvedených řízení. Rovněž schválení kácení stromů musí schválit orgán ochrany krajiny a přírody. Pokud se chcete dovědět podrobnosti ohledně schválení umístění a zřízení kempu a ostatních souvisejících činností na pozemku, obraťte se s dotazem na uvedené správní orgány.

Další dotazy a odpovědi na téma "Staveb pro podnikání" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Změna v průběhu stavby sousedního RD

Dotaz: Dobrý den, měla bych dotaz ohledně hrubé stavby RD našeho souseda, který si oproti schválené stavební dokumentaci zvětšil jedno okno asi o třetinu původní velikosti, zrealizoval jedno okno, které v dokumentaci vůbec není a jedno umístil do jiné výšky. Změny by nám nevadily, kdyby zvětšené okno a jedno okno navíc nesměřovaly do okna našeho obýváku. Dle mého názoru by měly být tyto změny projednány a povoleny v rámci změny stavby před dokončením, soused však tvrdí, že tomu tak není. Předem děkuji za odpověď. LP

Naše odpověď: Změna stavby před jejím dokončením je řešena v ustanovení § 118 stavebního zákona. Změnu stavby oproti schválené projektové dokumentaci lze provádět až poté, když ji schválí stavební úřad, jinak se stavebník dopouští přestupku vůči stavebnímu zákonu. Změny stavby před jejím dokončením, které se nedotýkají práv účastníků stavebního řízení a podmínek územního řízení, může stavební úřad schválit při kontrolní prohlídce stavby, zápisem do jednoduchého záznamu o stavbě (zjednodušená obdoba stavebního deníku) a změnu současně dle potřeby vyznačí v projektové dokumentaci. V dotazu popisovaná změna stavby, se dle mého názoru práv účastníků stavebního řízení dotýká (požární posouzení stavby, narušení pohody bydlení, nové posouzení odstupových vzdáleností apod.) a proto by měla být prováděna až poté, kdy ji stavební úřad s účastníky řízení projedná a schválí.

Další dotazy a odpovědi na téma "Staveb pro bydlení" najdete ZDE.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Na co jste se ptali ve stavební poradně?"

Buďte první a napište komentář k  "Na co jste se ptali ve stavební poradně?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE