Sdílet
 

Na co nesmíme v zimě zapomenout na zahradě?

Datum vydání: 26.01.2011 | autor:

I když je zima obdobím, kdy si od prací na zahradě odpočineme, máme dostatek času promyslet s předstihem všechny změny a plánované akce. Můžeme buď kontaktovat odborníka, nebo nahlédnout do odborných knih a časopisů. V sezóně je času podstatně méně, takže je škoda nevyužít dlouhých zimních večerů. Přesto se najde několik povinností, které bychom neměli v zimě opomenout.

Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)

Kontrola dřevin

V zimě bychom neměli zapomenout na pravidelnou zálivku stálezelených okrasných dřevin a koniferů. Zálivku aplikujeme zásadně za bezmrazého počasí. Kromě toho kontrolujeme ochranu zazimovaných rostlin, zda nepředvídatelné počasí nepoškodilo jejich kryt. 

Pokud napadla sněhová přikrývka, shazujeme sníh s větví zejména jehličnanů a dřevin v živých plotech, aby se nepolámaly. Pokud vlastníme otevřenou zahradu bez plotu, kontrolujeme, zda divoká zvěř neokusuje kmeny ovocných stromů. V takovém případě je nutné stromy chránit plotovými chrániči, pletivem, rohožemi nebo chvojím. Pokud je to jen možné, vyplatí se zahradu uzavřít pletivem.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)

Výsev semen pro jarní a letní květy

V zimě je čas začít s výsevem jednoletek. Předpěstovat je nutné lobelky, hledíky, sporýše, petúnie, šruchy a dračíky. Pod sklo vyséváme macešky, které nás odmění svými květy již od jara. Semena vyséváme do truhlíků či misek do jemné zeminy určené speciálně pro předpěstování rostlin. Důležité je nádobu přikrýt igelitovým sáčkem a umístit ji na okenní parapet, kde budou mít rostliny dostatek světla. Zaléváme zpočátku jemným rosením. V době, kdy semenáče vytvoří dva lístky, přepichujeme je do truhlíčků.

Jezírko v zimě

V zimě je nejdůležitější, aby v jezírku dlouhodobě nezamrzla voda. Pokud led pokrývá vodní hladinu delší dobu, mohou vzniknout problémy. Můžeme jej buď mechanicky proseknout, vhodnější je však položit na zamrzlou plochu nádobu s horkou vodou.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Dobrou investicí je topné těleso, které udrží vodní hladinu bez ledu a nemá větší spotřebu elektrické energie než obyčejná žárovka. Pokud navíc v jezírku žijí ryby, je nutné zajistit jim přívod kyslíku a správnou funkci výměny plynů za použití např. odlučovače nebo vzduchového kamene.

Zimní řez ovocných dřevin

Do řezu ovocných dřevin se pouštíme v době, kdy již nehrozí silné mrazy. Zpravidla se zkracuje vždy hlavní výhon a nové přírůstky hlavních a postranních větví. V zimě provádíme řez například jabloní, vinné révy, angreštu, maliníku nebo rybízu. 
Milan Hruška

Milan Hruška

Tehov, Tehov, Tehov 45, 25801
Tel: 317 845 117
Web: http://www.zahradyhruska.cz/
E-mail: hruskamil@atlas.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Milan Hruška

Tehov, Tehov, Tehov 45, 25801
Tel: 317 845 117
Web: http://www.zahradyhruska.cz/
E-mail: hruskamil@atlas.cz

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • NORMAN ARCUS - střecha z měď. plechu 12 215 Kč
 • GARDENA Pokládací trubka 1/2, 50 m role 1 131 Kč
 • GARDENA Zavlažovač Aquazoom 350/3 1 606 Kč
 • Puja Chilensis - semena - 5 ks 48 Kč
 • Amphora Ready s kolečky 55 721 Kč
 • Designový zahradní krb Flamen / Artemis - design nerez 61 710 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  Jak pěstovat ze zbytků, k čemu je dobrý stín, co je solární pyramida a jak probrat mrtvé k životu? Některé z tipů však neplatí jen pro zahradu jarní.

 • Jak si v zahradě poradit s podmáčenou půdou?Jak si v zahradě poradit s podmáčenou půdou?

  Máte v zahradě místo se silně podmáčenou půdou a nevíte, jak si s tímto problémem poradit? Kromě finančně náročné a pracné drenáže existují i jednoduché vychytávky.

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  Zahrádky nebo zahrady? Někomu stačí ke štěstí ozeleněný balkon nebo terasa, jiného trápí svou malou velikostí i půlhektarový areál. Všimli jste si, že si zahradníci nikdy nestěžují, že je jejich zahrada příliš velká, byť…

Diskuze na téma "Na co nesmíme v zimě zapomenout na zahradě?"

Buďte první a napište komentář k  "Na co nesmíme v zimě zapomenout na zahradě?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE