Sdílet
 

Proč použít aktivní okna do pasivního domu?

Datum vydání: 26.06.2009 | autor:
V dřívějších dobách byla okna považována za slabá místa domu, kudy unikalo velké množství tepla. Okna v pasivních domech jsou pravým opakem. Jsou to místa, která absorbují sluneční energii, kterou uchovávají a tím výrazně snižují potřebu tepla na vytápění. Jak by mělo vypadat vhodné okno pro pasivní dům, jaké jsou možnosti jejich výběru a  jak moc je důležitá kvalitní montáž?
Společnost Internorm, která je jedním z největších výrobců oken s dlouholetou tradicí, nabízí rozsáhlé okenní systémy nejen do každé novostavby či starší zástavby, ale především do nízkoenergetických a pasivních domů. Vynikající izolační hodnoty oken jsou ještě vylepšené použitím trojskla a tím velkou měrou přispívají k příznivé energetické bilanci domu a snižování nákladů na vytápění. Okna Internorm i přes velké prosklené plochy snižují tepelnou ztrátu a současně slunečním paprskům otevírají možnost tepelného zisku.
Foto: ŠIMŮNEK - okna a dveře
Foto: ŠIMŮNEK - okna a dveře
Foto: INTERNORM, plasto-hliníková okna DIMENSION 4
Foto: INTERNORM, plasto-hliníková okna DIMENSION 4
Jak dochází k získávání energie?

Jak už bylo řečeno, okna v pasivním domě hrají velmi důležitou roli pro získávání tepla. Nejnovější okna Internomu jsou vyplněna skly s dvěma vrstvami, kdy je prostor mezi nimi plněn argonem. Jejich vnitřní povrchové teploty tabule skla se přibližují teplotě uvnitř domu a proto není třeba žádného topného tělesa pod oknem.

Dalším důležitým prvkem je kromě zasklení i izolační hodnota okenních rámů. Jsou tak eliminovány možné tepelné mosty v místě distančního rámečku skla, kudy by mohlo utíkat teplo a tepelné zisky by se tak krátily.

Rámečky zasklení jsou běžně hliníkové, ale pro pasivní domy jsou používané vysoce tepelně izolační okenní rámy, které únik tepla snižují díky hlubšímu usazení distančního rámečku do rámu.

Nudný plast?

Firma Internorm využívá dvou hlavních materiálů – okna plastová a okna dřevo-hliníková. Plastová okna jsou opatřena systémem Fix-O-Round Technology. Tato technologie spočívá v celoobvodovém spojení skla s rámem, čímž je zajištěna stabilita, zvuková a tepelná izolace a také bezpečnost proti vloupání.
Foto: ŠIMŮNEK - okna a dveře
Foto: ŠIMŮNEK - okna a dveře
Foto: INTERNORM, dřevo-hliníková okna EDITION
Foto: INTERNORM, dřevo-hliníková okna EDITION
Plastová okna jsou nabízena v několika designech, od klasických až po moderní architektonický design, takže si každý zákazník může vybrat podle svého vkusu. Všechny typy plastových oken lze kombinovat s protisluneční ochranou a ochranou proti hmyzu. Speciální řada Dimension 4 nabízí plastohliníková okna, která mohou ve své speciální konstrukci obsahovat ochranu proti nežádoucím pohledům zvenčí.

Dřevo bez náročné údržby?

Chcete mít ve svém domě okna z přírodního materiálu, ale děsí vás náročná údržba dřeva? Internorm nabízí skvělou alternativu ve formě dřevohliníkových oken. V interiéru si můžete užít krásu dřeva a venkovní hliníkový povrch přitom skvěle odolá náročným vnějším podmínkám. Navíc je velmi snadno udržovatelný. Dřevohliníková okna jsou nabízena ve čtyřech profilacích křídel, díky tomu můžete okno snadno přizpůsobit stylu vašeho domu.

Mezi dřevěnou a hliníkovou vrstvu je vložena vysoce izolující termopěna, která zajistí 100% izolační funkčnost oken. Stejně jako u oken plastových je i zde možnost doplnit okna protisluneční ochranou, ochranou proti hmyzu či nežádoucími pohledy zvenčí, nebo možnost úplného skrytí rámů oken v ostění domu.
Foto: ŠIMŮNEK - okna a dveře
Foto: ŠIMŮNEK - okna a dveře
Foto: INTERNORM, dřevo-hliníková okna EDITION 4
Foto: INTERNORM, dřevo-hliníková okna EDITION 4
Proč je důležitá kvalitní montáž?

Odborná montáž je nejdůležitějším předpokladem pro bezproblémové fungování oken. Při montáži by měly být zachovány tři těsnící roviny – vnitřní, středová a vnější. Ty pak nabízejí 100% ochranu před nežádoucími vlivy. Vnitřní utěsnění dělí vnější prostředí od vnitřního a chrání především před tvořením kondenzátů v připojovací spáře. Středová těsnící rovina je vyplněna tepelně izolačním materiálem a utěsní prostor mezi okenním rámem a zdí. Zaručuje velmi důležitou tepelnou a zvukovou izolaci.

Odborná montáž zajistí:
 • bezpečné ovládání oken
 • ochranu před proniknutím větru a deště
 • vynikající zvukovou a tepelnou izolaci
 • zamezení tvorby kondenzátu ve spáře mezi oknem a zdí
Foto: ŠIMŮNEK - okna a dveře
Foto: ŠIMŮNEK - okna a dveře
Ať už plánujete výměnu starších oken nebo uvažujete o tom, která okna použít do novostavby, okna Internorm jsou vynikající investicí, která vám zaručí možnost výběru oken přímo podle vašeho vkusu a navíc zajistí profesionální montáž tak, aby okna přinášela do vašeho domova nejen světlo, ale i teplo.
Šimůnek - okna a dveře

Šimůnek - okna a dveře

Praha, Žižkov, Štítného 31, 13000
Tel: 222 783 832
Web: http://www.okna-simunek.cz
E-mail: knejzlikova@okna-simunek.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Šimůnek - okna a dveře

Praha, Žižkov, Štítného 31, 13000
Tel: 222 783 832
Web: http://www.okna-simunek.cz
E-mail: knejzlikova@okna-simunek.cz

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Výklopně-kyvné střešní okno Velux GPU 0050 PK10 94x160 15 931 Kč
 • Žaluzie do střešních oken šedá VELUX, Solstro,… 1 399 Kč
 • Ostění Velux LSC 2000 CK02 55 x 78 4 554 Kč
 • Kyvné střešní okno Velux GGU 0066 CK04 55x98 11 599 Kč
 • Plastová okna IDEAL 8000 ROUND LINE 2 990 Kč
 • Žaluzie IDS - Climax - hž004 249 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Stylová okna v zahraděStylová okna v zahradě

  K čemu slouží okna, to každý ví, díváme se jimi ven z domu, zajišťujeme si soukromí a prosvětlujeme interiér. Okna však mohou mít i další funkce.

 • Plastová, dřevěná nebo hliníková okna?Plastová, dřevěná nebo hliníková okna?

  Hliníková okna jsou jedinou a nejlepší volbou pro toho, kdo preferuje velké prosklené plochy s moderním a elegantním vzhledem a minimálně jednogenerační životností.

 • Okna a parapetyOkna a parapety

  Při výběru oken do naší novostavby hraje zásadní roli nejen hledisko tepelně izolační a ochrany před hlukem, společně s řešením ventilace, ale i výtvarné (architektonické). Zásadní je potom tvar oken a jejich poloha v obvodovém…

Diskuze na téma "Proč použít aktivní okna do pasivního domu?"

Buďte první a napište komentář k  "Proč použít aktivní okna do pasivního domu?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE