Jihočeská historická chalupa (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 7 fotek

Kdyby to paní Alena byla bývala věděla, zateplila by svou historickou rekreační chalupu v jižních Čechách už dávno. Avšak zateplení historické chalupy, nezní to divně, dokonce nesmyslně? Nezní, pokud hovoříme o zateplení stropu, respektive podlahy půdy.

Chladné kamenné klenby

Jak zateplit chalupu, když v ní zatápíme každý víkend a chceme ušetřit za energie? Tuto otázku si položila paní Alena, která má své kořeny v jižních Čechách a ráda se sem s celou rodinou vrací. Již několik let jezdí pravidelně odpočívat na generacemi opečovávanou, půvabnou historickou chalupu s bytelnými kamennými klenbami. Klenby jsou však chladné a proto se s manželem rozhodli problém vyřešit.

Paní Alena říká: „Máme již několik desítek let s manželem a dcerou kamennou chalupu v krásné krajině jihočeského Písecka. Chalupa není velká, ale roky přibývají a s nimi i práce na chalupě. Je pro nás čím dál tím více náročnější o vše pečovat a zároveň si užívat zaslouženého klidu. Stropy chalupy jsou staré, kamenné, klenuté. Přímo nad nimi je půda, kde si naše dcera jako malá ráda hrávala, vyhledávala tajemná zákoutí a často jsme ji tam s manželem nemohli vůbec najít.“ 

Půdy starých domů bývají krámovištěm (Zdroj: Shutterstock)
Půdy starých domů bývají krámovištěm (Zdroj: Shutterstock)

Zatopit si dřevem je příjemné, ale...

Tak paní Alena začíná svůj příběh a pokračuje: „Půda domu je fortelná, pochozí, dřevěná. A těch věcí, co se tam vždy vešlo a léty se nakupilo. Časem se z toho však stal ráj pro odkládání tak zvaných „nezbytných“, tedy nepotřebných věcí. Ideální prostor pro kuny a myši v naší nepřítomnosti. Jeden čas jsem měla pocit, že si naší chalupy užívají více než my. Obytné prostory přitom vytápíme klasickými radiátory, které jsou napojeny na plynový kotel. Ano, chalupa je v zástavbě, takže se nám před několika lety povedlo se napojit na místní plynovod. Těšilo nás tehdy, že jsme se tím posunuli na zdroj energie, který se nám v budoucnu vyplatí a jehož spotřeba pro nás nebude finančně náročná. Ale ouha, před časem se tento zdroj ukázal jako nedostačující a vzhledem k vysokým cenám za energie i finančně nákladný. Kotel nestačí naši spotřebu pokrýt, a tak jsme nuceni některé místnosti dotápět původními kamny, konkrétně na dřevo. Zatopit si dřevem je samozřejmě velmi příjemné a pro mne i voňavé. Celá chalupa se pak příjemně proteplí. A já si mohu sednou do svého oblíbeného křesla a oddávat se čtení knih.“

Půda staré chalupy (Zdroj: Shutterstock)
Půda staré chalupy (Zdroj: Shutterstock)

Zbytečné vytápění se prodraží

Paní Alena se odmlčí a přizná problém: „S manželem už nejsme nejmladší, a tak se pro nás stává příprava dřeva náročná. Sehnat kulatinu, nechat ji dovést a složit před chalupou, rozřezat na špalky, poskládat do kůlny a na zápraží, polínka nasekat a naštípat, třísky naštípat… Zkrátka je toho moc a nějak se nám do toho už nechce. Jsme přitom z domova z pražského bytu zvyklí otočit kohoutkem a mít teplo, kdy se nám zamane. Vždy když v neděli z chalupy odjíždíme je mi líto, že draze vyrobené teplo zde necháváme a nečeká tam na nás do příštího víkendu. To jsme také časem změnili a nechávali jsme kotel pro vyšší komfort našich pravidelných víkendových návštěv sepnutý. Každý týden, jen co jsme v pátek večer dorazili, jsme se těšili na teplo naakumulované v kamenných zdech. Manžel ale pravidelně kontroluje naši spotřebu a ta už je kamenem úrazu. Vždy do dvou dnů od našeho nedělního odjezdu se kotel spínal a vytápěl, i když tam nejsme. To cítí každý z vás, že se to na naší peněžence muselo citelně odrazit.“

Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus na podlaze půdy (Zdroj: CIUR)
Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus na podlaze půdy (Zdroj: CIUR)

Volba padla na foukanou izolaci na bázi celulózy

Chalupu milujeme,“ pokračuje paní Alena. „Toto místo je pro nás oázou klidu a pohody, takže přišlo na pořad dne rozhodnutí o nějaké té finanční i energetické úlevě a následném šetření. Volba byla jasná. Zateplení. A zároveň ideální čas, co s nepotřebnými krámy na půdě. Vyklidit, vyčistit a zateplit. Zateplení půdy se nám zdálo ideální a také technik od společnosti CIUR nám toto rázné odhodlání potvrdil. Rozhodnout se mezi celou škálou izolačních materiálů je však pro laika oříšek. Řešili jsme vatu, nějakou minerální izolaci, stříkanou chemickou pěnu… A nakonec jsme se rozhodli, také kvůli nezvané nájemnici kuně, pro Climatizer Plus, foukanou izolaci na bázi celulózy.“

Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus na podlaze půdy (Zdroj: CIUR)
Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus na podlaze půdy (Zdroj: CIUR)

Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus

Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus je přírodní materiál, který má nadstandardní tepelnou setrvačnost a vysokou akumulační schopnost. A o tu nám šlo především,“ říká paní Alena. „Krásně jsme tím doplnili naše kamenné zdi a klenby. A jak se nám báječně žije po zateplení? Rána se studenými zdmi, které na mě vždy dýchly, jsou ta tam. Chladné zdi, kde ruce na omak zábly, také. Nevěřila jsem, ale jakmile zateplení bylo hotovo, jsou naše příjezdy na chalupu pro mne mnohem veselejší a více se těším. Zdi jsou nyní na omak teplé. Ráno se příjemněji vstává, neběžím už tak rychle uvařit horký čaj, abychom se zahřáli. A k manželově radosti kotel celý týden do našeho příjezdu nemusí sepnout, to znamená, že se teplo akumuluje nejen v kamenných zdech, ale také v nově zatepleném stropě pod naší půdou. Věřte nebo ne, jakmile se zateplení Climatizerem Plus odráží na platbách za energie, hned je s tím chlapem veseleji.“ 

Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus na podlaze půdy (Zdroj: CIUR)
Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus na podlaze půdy (Zdroj: CIUR)

Jen sousedi si stěžují, na kuny

Všechny problémy jsou pryč? „Jen sousedi se na nás teď více mračí. Stěžují si, že už chytili tři potvůrky kuny, které běžely od nás. Tajemství, proč tomu tak je, jsem jim neprozradila. Ale až budou chtít zateplovat, poradím jim. Vždyť my už zatepleno máme. Čím? Climatizerem Plus od firmy CIUR.“ 

Krásný den všem přeje paní Alena.