Sdílet
 

Rosí se vám okna?

Datum vydání: 03.01.2011 | autor:

S orosenými okny se každý z nás někdy setkal. Příčin je několik a je třeba jim předcházet. Vždy záleží na počasí, typu oken a místnosti v níž se tento jev objevuje. Na parapetu se může objevit voda a neotřeme-li ji, steče až na podlahu. Pokud zde máme položen koberec, mohou se objevit plísně. Nadměrná vlhkost, která rosení podporuje, má za následek i větší výskyt roztočů. 

Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Oba tyto jevy také podporujeme nedostatečným větráním, interiérem přeplněným velkými rostlinami, důkladně utěsněnými plastovými okny a nevyschlými stěnami dřevostavby po dostavění.

Vlhkoměr

Pokud se nám rosí okna a cítíme ve vzduchu vlhkost, je dobré si pořídit vlhkoměr. Prodává se buď samotný, s teploměrem, nebo jako součást meteostanice. Cenově nejsou tato zařízení nedostupná, pohybují se od 150 do 500 korun a dostaneme je v mnoha obchodech (drogerie, supermarkety apod.). Vlhkoměr odhalí vlhkost v místnosti. Pokud je přes 50%, musíme se snažit ji snížit.

Větrání

Nejjednodušší, ale většinou nejúčinnější metodou, jak snížit vlhkost v místnosti, je větrání. Optimální je větrat několika okny a pustit do místnosti co nejrychleji velké množství vzduchu.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Hodnoty na vlhkoměru klesají a ve vzduchu již není vlhkost tak citelná. Pokud do 3 až 5 minut klesne pod 50% a v brzké době se zas nezvýší, máme vyhráno. Nesmíme jen zapomenout větrání každý den několikrát zopakovat a tak problému předejít.

Pokud se vlhkost v krátké době vrátí na původní hodnotu (nad 50%), bude třeba z místnosti odstranit některé rostliny. Zejména rostliny s velkými listy (např. fíkusy) odpařují hodně vody. Částečně nám mohou pomoci doplňky oken (mikroventilace nebo samoregulovatelné klapky), které zlepšují průvzdušnost.

Vytápění

Správné vytápění v zimních měsících má také vliv na vlhkost v bytě. Nevytápíme–li místnosti dostatečně, může i to mít za následek vyšší vlhkost a s ní spojené nežádoucí jevy.

Pokud se objeví ve vašem bytě orosená okna, je třeba podle výše uvedených postupů tento jev odstranit a zbavit se tak nadměrné vlhkosti.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
MK - okna, spol. s r.o.

MK - okna, spol. s r.o.

Praha, Horní Počernice, Náchodská 705/87, 19300
Tel: 281 860 211
Web: http://www.mk-okna.cz/
E-mail: info@mk-okna.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

MK - okna, spol. s r.o.

Praha, Horní Počernice, Náchodská 705/87, 19300
Tel: 281 860 211
Web: http://www.mk-okna.cz/
E-mail: info@mk-okna.cz

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Vertikální žaluzie 89mm - Climax - vž002 147 Kč
 • Telis 4 Pure RTS 1 776 Kč
 • Kyvné střešní okno Velux GLU 0055 FK06 66x118 7 607 Kč
 • Eolis 3D Wirefree RTS - otřesové čidlo - Barva:… 2 632 Kč
 • Žaluzie do střešních oken šedá VELUX, Solstro,… 1 399 Kč
 • CALYPSO - Climax - lrol009 608 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Okna a parapetyOkna a parapety

  Při výběru oken do naší novostavby hraje zásadní roli nejen hledisko tepelně izolační a ochrany před hlukem, společně s řešením ventilace, ale i výtvarné (architektonické). Zásadní je potom tvar oken a jejich poloha v obvodovém…

 • Trendem jsou velké prosklené plochyTrendem jsou velké prosklené plochy

  Jedna věc je trend, ovšem je také třeba, aby velkými prosklenými plochami unikalo co nejméně tepla a naopak jsme pasivně získávali co nejvíce solární energie.

 • Proč se okna rosí a jak tomu zabránit?Proč se okna rosí a jak tomu zabránit?

  Je rosení oken, čili kondenzace vodních par na okenním zasklení (ale i rámu), skutečně na vadu a co způsobuje? Jak kondenzaci eliminovat?

Diskuze na téma "Rosí se vám okna?"

Buďte první a napište komentář k  "Rosí se vám okna?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE