Sdílet
 

Jak oslavit Silvestr?

Datum vydání: 31.12.2008 | autor:
Svatý Silvestr byl papežem katolické církve, jeho památku uctívá církev 31. prosince. Den jeho svátku má ale i symbolický význam. Tak jako 31. prosince končí jeden rok a s nadějí vstupujeme do roku nového, tak i pontifikát Silvestra označuje konec éry pronásledovatelů křesťanů a začíná takzvaný zlatý věk církve. Silvestr je jedním z prvních uctívaných světců a jeho kult se rozšířil do celé Evropy. Málokdo ví, že se stal patronem domácího zvířectva a dobré úrody. Paradoxem však, je že právě jeho oslavy jsou pro domácí mazlíčky často stresem a utrpením.
Ilustrační obrázek: ČESKÉSTAVBY.cz
Ilustrační obrázek: ČESKÉSTAVBY.cz
Země je kulatá a časový posun platí i na Silvestra, proto zatímco mi chystáme láhve sektu na půlnoční přípitek, jinde už se po bujarých oslavách nového roku ukládají k spánku. V každé zemi mají jiné zvyky a oslavy probíhají trochu jinak …

Rakousko
Rakušané velice rádi hází lesklé konfety. Navzájem se líbají se slovy A Guads Neichs Johr Olle Mitanand. Nový rok je pro mnohé z nich spojen s velkolepým koncertem Vídeňské filharmonie.

Německo
V Německu slaví Silvestra tak jako my v Čechách. Zlé duchy odhánějí bohatými ohňostroji a petardami. Zátky od sektů létají vzduchem a všichni si navzájem s úsměvem ve tváři přejí Glückliches Neues Jahr. Silvestrovskou večeři neuklízejí ze stolů proto, že by snad byli společensky unaveni, ale proto, že věří v pověru plné spíže po celý následující rok.

Japonsko
V Japonsku se Silvestr nazývá Omisoka. V tento den Japonci zbavují své duše zlých vášní poslechem chrámovým zvonů. V této zemi platí dodržování tradicí a pověr, proto se zde hojně jedí těstoviny z pohanky.
Brazílie
Brazílie je jednou velkou slavností na pláži, kde se lidé scházejí, pozorují ohňostroje, hazí květiny do vody, přičemž si něco přejí a věří, že se jim toto přání splní. Oblékají se do bílého či skáčou přes sedm vln. To vše jim má zaručit štěstí v novém roce. Navzájem si přejí ´Feliz Ano Novo.´

Argentina
Argentinci slaví netradičně. Vyrábějí si papírové panáky, které poslední den v roce pálí. Vyjadřuje to jejich očistu a rozloučí se tak se vším špatným, co starý rok přinesl.

Tibet
V Tibetu se na příchod nové roku připravují dokonce dva dny. Čistí a vymetají každý kout své domácnosti, rozsvěcují pochodně a ohňostroji též odrazují zlé duchy. Převážná většina navštěvuje kláštery a nosí mnichům dary. V novém roce uctívají bohy a společně se radují z toho, co jim život přináší.
Silvestr a domácí mazlíčci

Silvestrovská noc a s ní spojené oslavy jsou pro většinu domácích zvířat doslova utrpením. Oslavy totiž bývají velmi veselé a tudíž hlučné, což přináší zvířatům velké nervové vypětí. Drobná zvířata, jako jsou například kočky, stačí zavřít do bytu, kde nejsou v bezprostředním kontaktu s výbuchy. Mnohem hůř snáší silvestrovskou noc psi. Jejich majitelé by přípravu na silvestrovskou noc rozhodně neměli podcenit.

Pokud si nejste jisti, zda váš pes či kočka náporu z oslav odolá, podejte jim po konzultaci s veterinářem uklidňující přípravek. Účinná ataraktika zajistí vašim mazlíčkům klidný spánek po celou bujarou noc. Nemusíte se obávat, tyto léky jsou zcela bezpečné a zdraví vašeho zvířátka nijak neohrozí.

Každý z nás s příchodem nového roku očekává něco příjemného, nového, pozitivního a mnozí si ho spojují s novým začátkem. Užijte si bujaré oslavy jeho příchodu. Ať je i ten letošní Silvestr ve znamení veselí a radosti.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Květinové stojany (3ks) - GC0829 WT 1 012 Kč
 • Nástěnné hodiny - HM108 POSLEDNÍ KUSY 599 Kč
 • Chromovaný stojanový věšák 1 414 Kč
 • Obraz Ženský akt 890 Kč
 • Dávkovač na pěnové mýdlo S-Box Tork 846 Kč
 • Designové nástěnné 3D hodiny 3004 Nextime La Ville 39cm 1 550 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Léčivá síla solných lampLéčivá síla solných lamp

  Jsou bytové doplňky, které pouze doplňují byt, jsou svítidla, která pouze svítí, ale jsou lampy, kterým se říká solné, a ty především léčí.

 • Inspirujte se, jak si vkusně vybavit interiérInspirujte se, jak si vkusně vybavit interiér

  Přemýšlíte o koupi nového nábytku? Chystáte se renovovat své bydlení? Přijďte načerpat inspiraci na veletrh nábytku MOBITEX, který se koná od 22. do 25. dubna na brněnském výstavišti.

 • Jak stínit interiérJak stínit interiér

  Novinkami v interiérové stínící technice jsou například „duhové“ vertikální žaluzie, žaluzie šikmé a zaoblené, ale i spouštěcí garnýže s jednou až třemi kolejničkami.

Diskuze na téma "Jak oslavit Silvestr? "

Buďte první a napište komentář k  "Jak oslavit Silvestr? "

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE