Sdílet
 

Sucho a naše zahrádka

Evropu teď sužuje tropické vedro. Horkem nad 30 stupňů trpí lidé zvířata a samozřejmě i naše zahrádky. Ty potřebují kropit. Kde ale vodu vzít?

Datum vydání: 17.08.2003 | autor:
Při vysokých teplotách, které přesahují tropickou třicítku, potřebují rostliny vodu. Z nebe ale nic nespadne a tak je to na nás. V podstatě máme dvě možnosti, kde blahodárnou tekutinu získat. Buď využijeme veřejný vodovod nebo vezmeme vodu z vlastního zdroje. Bohužel, tak jednoduché to- vzhledem k okolnostem- není.
Zahradnictví Malík.
Zahradnictví Malík.
Zalévání zahrádek z veřejného vodovodu není většinou povoleno. Důvod?

Vodovody mají nedostatečné zdroje vody. Navíc, když si připomeneme dnešní cenu vody, je zalévání z vodovodu docela drahá záležitost. A dalším negativním faktorem je přítomnost dezinfekčního chlóru ve vodě, který rostlinám ani půdě zrovna dvakrát neprospívá. Pokud ale opravdu jinou možnost nemáte a překousnete vyšší „náklady“, pak je dobré nechat vodu z vodovodu alespoň den odstát. K tomu vám poslouží sud, barel nebo nějaká jiná větší nádoba. Využít můžete i bazén, tedy v případě, že do něj nehodíte dezinfekci! Kytičky by vám asi za takovou „očistu“ příliš nepoděkovaly.

Ve velké výhodě jsou ti, kteří mají vlastní vodní zdroj– potok nebo jinou vodoteč u parcely, studnu nebo hlubinný vrt. Ideální stav je, když hladina zdroje vody je nad úrovní zavlažovaného pozemku. Není to zase tak neobvyklé- mluvíme třeba o mlýnském náhonu či studně, z níž voda teče samospádem. Může jít i o hlubinný vrt (pokud v něm hladina vody stoupne dostatečně vysoko).
I když se pramen, který přivádí vodu do vrtu, nachází ve větší hloubce než je 20 metrů, geologický tlak vodu vytlačí až do výšky 3 až 4 metrů pod povrchem terénu. Jestli je pramen dost vydatný a dá asi 500 až 1000 litrů za hodinu, dokáže hladinu vody udržet víceméně na stejné výšce nebo jen s mírným poklesem hladiny i při odběru 40-50 procent intenzity přítoku (tzn. při odběru 200 až 400 litrů za hodinu).
Pokud máte možnost pro přívod vody využít samospádu, neváhejte a po této možnosti hned skočte. Je to totiž nejlevnější řešení!

Běžnější případ než samospád je čerpání ze studny. Kopané studny jsou jen výjimečně hlubší než 12 metrů. To znamená, že prameny v takové hloubce jsou znatelně ovlivňovány srážkami. Jde v podstatě o povrchovou vodu a té, při dlouhodobém období sucha, ubývá. Někdy tak výrazně, že domácnost musí vodou pěkně šetřit. Na zalévání zahrádky tak už nic nezbude.

Hlubinné vrty jsou do hloubky kolem 20ti metrů i více, kde už se nachází hlubinné prameny. Prameny v těchto hloubkách se srážkovou vodou nemají nic společného. Hlubinné vrty dávají také výrazně kvalitnější vodu, než kopané studny.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Letničky nízké - semena - 0, 9 g 17 Kč
 • Solární vodotrysk Esotec Napoli, sada s LED osvětlením 5 587 Kč
 • GARDENA Buben na hadici 10 Classic - sada 1 045 Kč
 • GARDENA Zavlažovač Aquazoom 350/3 1 606 Kč
 • Venkovní krb Leda / Troll 700 49 499 Kč
 • GARDENA Čidlo půdní vlhkosti 1 415 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  Jak pěstovat ze zbytků, k čemu je dobrý stín, co je solární pyramida a jak probrat mrtvé k životu? Některé z tipů však neplatí jen pro zahradu jarní.

 • Jak si v zahradě poradit s podmáčenou půdou?Jak si v zahradě poradit s podmáčenou půdou?

  Máte v zahradě místo se silně podmáčenou půdou a nevíte, jak si s tímto problémem poradit? Kromě finančně náročné a pracné drenáže existují i jednoduché vychytávky.

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  Zahrádky nebo zahrady? Někomu stačí ke štěstí ozeleněný balkon nebo terasa, jiného trápí svou malou velikostí i půlhektarový areál. Všimli jste si, že si zahradníci nikdy nestěžují, že je jejich zahrada příliš velká, byť…

Diskuze na téma "Sucho a naše zahrádka"

Buďte první a napište komentář k  "Sucho a naše zahrádka"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE