Sdílet
 

Sucho a naše zahrádka

Evropu teď sužuje tropické vedro. Horkem nad 30 stupňů trpí lidé zvířata a samozřejmě i naše zahrádky. Ty potřebují kropit. Kde ale vodu vzít?

Datum vydání: 17.08.2003 | autor:
Při vysokých teplotách, které přesahují tropickou třicítku, potřebují rostliny vodu. Z nebe ale nic nespadne a tak je to na nás. V podstatě máme dvě možnosti, kde blahodárnou tekutinu získat. Buď využijeme veřejný vodovod nebo vezmeme vodu z vlastního zdroje. Bohužel, tak jednoduché to- vzhledem k okolnostem- není.
Zahradnictví Malík.
Zahradnictví Malík.
Zalévání zahrádek z veřejného vodovodu není většinou povoleno. Důvod?

Vodovody mají nedostatečné zdroje vody. Navíc, když si připomeneme dnešní cenu vody, je zalévání z vodovodu docela drahá záležitost. A dalším negativním faktorem je přítomnost dezinfekčního chlóru ve vodě, který rostlinám ani půdě zrovna dvakrát neprospívá. Pokud ale opravdu jinou možnost nemáte a překousnete vyšší „náklady“, pak je dobré nechat vodu z vodovodu alespoň den odstát. K tomu vám poslouží sud, barel nebo nějaká jiná větší nádoba. Využít můžete i bazén, tedy v případě, že do něj nehodíte dezinfekci! Kytičky by vám asi za takovou „očistu“ příliš nepoděkovaly.

Ve velké výhodě jsou ti, kteří mají vlastní vodní zdroj– potok nebo jinou vodoteč u parcely, studnu nebo hlubinný vrt. Ideální stav je, když hladina zdroje vody je nad úrovní zavlažovaného pozemku. Není to zase tak neobvyklé- mluvíme třeba o mlýnském náhonu či studně, z níž voda teče samospádem. Může jít i o hlubinný vrt (pokud v něm hladina vody stoupne dostatečně vysoko).
I když se pramen, který přivádí vodu do vrtu, nachází ve větší hloubce než je 20 metrů, geologický tlak vodu vytlačí až do výšky 3 až 4 metrů pod povrchem terénu. Jestli je pramen dost vydatný a dá asi 500 až 1000 litrů za hodinu, dokáže hladinu vody udržet víceméně na stejné výšce nebo jen s mírným poklesem hladiny i při odběru 40-50 procent intenzity přítoku (tzn. při odběru 200 až 400 litrů za hodinu).
Pokud máte možnost pro přívod vody využít samospádu, neváhejte a po této možnosti hned skočte. Je to totiž nejlevnější řešení!

Běžnější případ než samospád je čerpání ze studny. Kopané studny jsou jen výjimečně hlubší než 12 metrů. To znamená, že prameny v takové hloubce jsou znatelně ovlivňovány srážkami. Jde v podstatě o povrchovou vodu a té, při dlouhodobém období sucha, ubývá. Někdy tak výrazně, že domácnost musí vodou pěkně šetřit. Na zalévání zahrádky tak už nic nezbude.

Hlubinné vrty jsou do hloubky kolem 20ti metrů i více, kde už se nachází hlubinné prameny. Prameny v těchto hloubkách se srážkovou vodou nemají nic společného. Hlubinné vrty dávají také výrazně kvalitnější vodu, než kopané studny.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Venkovní krb Leda / Troll 700 49 499 Kč
 • Cibule jarní bílá - semena - 250 ks 15 Kč
 • NORMAN ARCUS - střecha z měď. plechu 12 215 Kč
 • GARDENA Impulsní, kruhový a sektorový zavlažovač s… 580 Kč
 • GARDENA Zavlažovací počítač C 2030 duo plus 3 221 Kč
 • NORMAN AVANTA - střecha z měď. plechu 12 524 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  S příchodem jara nastává všem zahradníkům to nejhektičtější období roku. Příprava půdy, hnojení, první výsadba a desítky dalších drobných činností na jaře prostě nesnesou odkladu. Přinášíme několik zajímavých tipů.

 • Jak si udělat miniaturní zahraduJak si udělat miniaturní zahradu

  Máte prostor pro alespoň miniaturní zahrádku pouze na balkónu, lodžii, na terase a nebo ploché střeše? Má zahrádka u vašeho domu velikost miniaturního plácku? Jak si s tak malou plochou poradit?

 • Vystavovatelé veletrhu FOR GARDEN se představujíVystavovatelé veletrhu FOR GARDEN se představují

  Již ve čtvrtek 23. března se opět otevřou brány výstaviště PVA EXPO PRAHA, které přivítá návštěvníky 11. mezinárodního veletrhu zahradní architektury, nábytku, techniky a zeleně.

Diskuze na téma "Sucho a naše zahrádka"

Buďte první a napište komentář k  "Sucho a naše zahrádka"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE