Sdílet
 

Na co jste se ptali ve stavební poradně?

56. díl seriálu

Datum vydání: 04.06.2012 | autor:

V uplynulém týdnu jste se ve stavební poradně zajímali například o změnu ovocného sadu na stavební pozemek či odstranění balkónu a osazení oken.

Dotaz na téma: Změna pozemku (ovocný sad) na stavební pozemek

Dotaz: Dobrý den, jsem vlastníkem pozemku (původně ovocný sad) nyní už rozparcelovaný a zasíťovaný. Chtěl bych se zeptat, kdy dojde ke změně na katastru z ovocného sadu na stavební parcelu nebo co proto mám udělat? Děkuji. IT

Naše odpověď: Předmětný pozemek je pozemkem určeným k zastavění. Stavebním pozemkem se stane po vydání územního rozhodnutí nebo souhlasu s ohlášením stavby. Tato skutečnost však nemá přímou souvislost s tím, jak je pozemek veden v katastru nemovitostí.

Další dotazy a odpovědi na témata "Stavební poradny" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Prodloužení termínu k dokončení stavby RD

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolikrát se dá prodloužit stavební povolení? Hrubá stavba je hotova, již jsme 2 x prodlužovali dobu platnosti stavebního povolení, protože nám ho napsali na 2 roky a vzhledem k nemoci a nedostatku financí, jsme nestihli stavbu dokončit. Nyní nám zase vyprší termín a ráda bych znovu požádala o prodloužení. Jde o dostavení patra RD, bydlíme pouze v přízemí, které je zkolaudováno dávno, patro stavíme a nestiháme dokončit. Děkuji. IB

Naše odpověď: V případě, že stavba byla zahájena do dvou let od právní moci stavebního povolení, je stavební povolení (v souladu s ustanovením odst. 4 § 115 stavebního zákona) stále platné. Nežádáte tedy o „prodloužení platnosti“ stavebního povolení, ale o „prodloužení termínu“ určeného k dokončení stavby. Termín určený k dokončení stavby nemá na platnost stavebního povolení žádný vliv a ve stavebním zákoně není omezeno, kolikrát můžete žádat o jeho prodloužení.

Další dotazy a odpovědi na téma "Povolování staveb pro bydlení" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Odstranění stávajícího balkonu a osazení oken na RD

Dotaz: Dobrý den, chceme na rodinném domu zbourat balkon (vysunutý). Musí se žádat o stavební povolení, nebo to stačí tzv. "na ohlášku"? Po zbourání balkonu se chystáme na montáž nových plastových oken. Zde se musí žádat také? Děkuji. PS

Naše odpověď: Odstranění balkonu na stavbě rodinného domu je „stavební úpravou“, kterou zasahujete do nosné konstrukce a měníte vzhled stavby. Tato úprava podléhá ohlášení u stavby rodinného domu, který má zastavěnou plochu do 150 m2, nejvýše 2 nadzemní podlaží a podkroví, a nejvýše jedno podzemní podlaží do hloubky 3 m. U stavby rodinného domu, který přesahuje uvedené parametry, podléhá tato stavební úprava stavebnímu povolení. Výměna oken za nová stejných rozměrů je „udržovací prací“ stavby, která v souladu s ustanovením odst. 1 písm. e) § 103 stavebního zákona nevyžaduje ohlášení ani stavební povolení. Pokud se však jedná o stavbu, která je kulturní památkou, podléhají tyto udržovací práce ohlášení stavebnímu úřadu.

Další dotazy a odpovědi na téma "Povolování staveb pro bydlení" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Realizace toalety ve sklepě RD

Dotaz: Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zdali je nutné stavební povolení k výstavbě toalety ve sklepě rodinného domu? Děkuji. TH

Naše odpověď:
Realizace toalety v rodinném domě je „stavební úpravou“ stavby. V případě, že touto stavební úpravou nebudete zasahovat do nosných konstrukcí stavby a nebudete měnit vzhled stavby (např. realizací okna), nebude vyžadovat (v souladu s ustanovením odst. 1 písm. h) stavebního zákona) ohlášení ani stavební povolení. V opačném případě bude podléhat schválení stavebním úřadem ve smyslu stavebního zákona.

Další dotazy a odpovědi na téma "Povolování staveb pro bydlení" najdete ZDE.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Na co jste se ptali ve stavební poradně?"

Buďte první a napište komentář k  "Na co jste se ptali ve stavební poradně?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE