Sdílet
 

Pozor, soukromé hranice

Datum vydání: 15.08.2006 | autor:
Pod pojmem hranice se nám spíše vybaví pojem v souvislosti s cestováním. Ale neméně významný je to pojem i v poměrně soukromé záležitosti jako je hranice pozemku. Od nepaměti si lidé vyhraňují své pozemky a tím tak dávají okolí najevo svá práva a své vlastnictví. Jednoduché ploty se objevily už u prvních trvalejších lidských obydlí. Člověk začal pěstovat obilí a také chovat domácí zvířata, a to všechno potřeboval oplotit. Materiál se volil takový, jaký byl po ruce: větve, kusy dřeva, kámen. Tato zásada plotů přetrvala staletí a je tu dodnes, jen množství materiálů k výstavbě jaksi mnohonásobně přibylo.Vzorem nápadů a tvarů oplocení by mohla být Anglie – ne nadarmo v ní vznikl první přírodní park vůbec.
Nejvýznamnější funkcí každého oplocení je především ochrana pozemku a majetku na něm. Nejčastěji jde o vymezení hranice mezi soukromým prostorem vlastníka a jinými typy prostředí, jako jsou například veřejná komunikace, sousední pozemek anebo nezastavěné území. Kromě toho vymezuje plochu a svou výškou zvýrazňuje pozemek v prostoru.
Plot je i důležitou součástí zahrady, hlavně v její vstupní části. Stejně jako dům, tak i oplocení reprezentuje. Vytváří první dojem před vstupem na pozemek a poměrně dost vypovídá i o majiteli pozemku i následné nemovitosti.

Oplocení v sobě spojuje rozměr jak funkční, tak i estetický. Navrhnout plot proto není až tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Dobře navržený plot by měl respektovat všechna prostředí, která odděluje. Oplocení je liniová stavba a vzhledem na svoji délku je finančně náročná.
Pro každý typ pozemku lze v současnosti najít vyhovující řešení. Na venkov se hodí například hlavně dřevěné ploty. K rustikálnímu a v poslední době k oblíbenému venkovskému stylu bydlení patří přírodní dřevo, někdy zušlechtěné nátěrem. V některých oblastech, především v blízkosti vodních toků ,jsou často k vidění bílé dřevěné ploty, které velmi pěkně vypadají v kombinaci s cihlovými neomítnutými domy. Na venkovské prostředí se rovněž hodí i romantické proutěné ploty. Naopak ve městě se dřevěné ploty občas nahrazují kovem.

Možnosti řešení plotu jsou mnohostranné, ale opomíjet by se neměla ani stránka praktická, s kterou velmi úzce souvisí i výška plotu. Vysoký plot nám může na jedné straně zajistit patřičné soukromí, ale je třeba vzít do úvahy i druhé hledisko, a to, že se nám zároveň postará i o značný stín, hlavně ráno a v podvečer, ale i na jaře a na podzim. Zároveň je zapotřebí zvážit, zda bude mít plot jednotný charakter po celé své délce, nebo zda ho přizpůsobíme osobitým podmínkám daného místa a sestavíme ho z dražších i levnějších částí.
Vzhled a účelnost oplocení je rovněž závislé i na použitém materiálu, na rozličných detailech a i na již výše zmíněné výšce plotu. Výška závisí na účelu: oplocení do 1 m je nenápadné a při vhodné výsadbě ho téměř nezpozorujeme, jeho ochranný účinek je nepatrný. Plot vysoký do 150 cm tvoří jasné ohraničení, ale ještě nepřekáží oku. Plot nad 150 cm působí prostorotvorně a při výšce nad 190 cm jde již o pohledovou bariéru. To je i výška, která velmi zvedá náklady na realizaci i nároky na stabilitu konstrukce.
Ideální je výška 150 – 180 cm (působí i jako zábrana proti přeskočení velkého psa). Pokud tato výška jako zábrana nestačí, je vhodné doplnit oplocení v exponovaných úsecích výsadbou živého plotu.

V dnešní době jsou nejběžnější formy oplocení: dřevěné ploty – působí podle nátěru přírodně nebo decentně. Stupeň průhlednosti závisí na hustotě řazení latěk často rozmanitě ozdobných. Dřevěné ploty mohou být i pletené, a to horizontálně i vertikálně. Tento typ plotu se hodí především k zahradám přírodního typu.

Kovové ploty – spojují v sobě ozdobnou a ochrannou funkci. Drátěné a kovové mříže jsou vhodnou podporou pro popínavé a plazivé rostliny.
Moderní ploty z poplastovaného drátu nevyžadují žádnou péči a jsou pevné. Pro svou jednoduchost a průhlednost nechávají vyniknout zahradu i dům v plné kráse.

Ve výčtu plotů nelze opomenout ani živý plot. Pěstování živého plotu je proces, který je poměrně náročný a trvá roky. Základem úspěchu je správná výsadba,ale neméně důležité jsou i další parametry jako například výška, šířka a rychlost růstu, nároky na světlo, teplotu, půdu i vláhu, ale i velikost a barva listů či jehličí.
Krásný vysoký plot je možné vypěstovat z rostlin jako je tis, tuje, borovička . Takovýto vysoký plot ochrání zahradu i před větrem. Z opadavých stromů, jejichž vzhled se během roku zajímavě mění, lze vyjmenovat alespoň buk, lípu, javor a hloh. Pro nižší živý plot lze doporučit rostliny jako ptačí zob, zimolez, břečťan apod. Stále se dostatečná pozornost nevěnuje smíšeným živým plotům – tapisériím. Vytvářejí se kombinací dvou až tří druhů dřevin, které se střídají v minimálně metrovém odstupu- osvědčená je například kombinace tis – hloh. Používají se stálezelené a opadavé dřeviny, které se dají efektně doplnit kvetoucími druhy anebo rostlinami s plody. Samozřejmě fantazii se meze nekladou, a proto lze uplatnit i okrasné jabloně, smrky a jiné.

Poslední zmínka dnes bude o zděném plotu. Zejména v dnešních městských podmínkách má svůj půvab. Velmi pěkně vypadá oplocení ve formě velkých balvanů zkombinovaných s dřevěnými palisádami. I tyto ploty mívají různou výšku, bývají ozdobené břečťanem, někdy skalničkami. I zde je bohatá rozmanitost možná.

Ať už si vyberete plot jakýkoli, nezapomeňte, že oplocení není záležitostí, kterou vnímá jen okolí, ale je to především i váš prostor, který vnímáte vy, a to ze strany opačné, než okolí. Proto by prostor kolem plotu měl být takový, aby lahodil vašemu oku a vy jste za plotem měli své soukromí a cítili se i bezpečně.
MUSIL - stavební a obchodní firma

MUSIL - stavební a obchodní firma

České Budějovice, České Budějovice 4, Rudolfovská 88, 37001
Tel: 387 313 237
E-mail: lad.musil@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

MUSIL - stavební a obchodní firma

České Budějovice, České Budějovice 4, Rudolfovská 88, 37001
Tel: 387 313 237
E-mail: lad.musil@seznam.cz

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Navrhněte si sami svůj nový plotNavrhněte si sami svůj nový plot

  Pokud chcete oddělit svůj pozemek od těch okolních, přichází na řadu oplocení. Ovšem svůj nový plot si můžete předem navrhnout a vypočítat i sami. Jak?

 • Vadí vám větve sousedova stromu přesahující přes plot?Vadí vám větve sousedova stromu přesahující přes plot?

  Jak ořezat větve sousedova stromu, které přesahují na váš pozemek? Je možné donutit souseda, aby je ořezal, nebo to můžeme učinit sami? Smí soused na váš pozemek a kdy?

 • Ploty pro každý důmPloty pro každý dům

  Nejrůznější formou ohrazení - oplocení jasně vymezujeme v prostoru svůj pozemek, zaštiťujeme proti zvědavým očím své soukromí a chráníme svůj majetek. Po jakém typu oplocení však sáhnout?

Diskuze na téma "Pozor, soukromé hranice"

Buďte první a napište komentář k  "Pozor, soukromé hranice"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE