Sdílet
 

Odborná energetická poradna, Elektrická energie: Elektrická přípojka na pozemku majitele nemovitosti

Dotaz: Elektrická přípojka na pozemku majitele nemovitosti

Dobrý den,
je vlastník el. sítě (čez apod) vázán přivézt na můj pozemek přípojku za jednotnou cenu i když se jedná:
pozemek s chatou blízko lesa cca 300m od vesnice, příjezd polní cestou. Musel bych koupit kus pole pro položení kabelu ? Bylo by přivedení přípojky pouze těch 12500 Kč nebo bych se musel podílet na ceně přivedení těch 300m tedy řádově třeba 300-400 tisíc Kč?

Typ parcely: Parcela katastru nemovitostí
Druh pozemku: zastavěná plocha a nádvoří
Stavba na pozemku: budova s číslem evidenčním

Typ stavby: budova s číslem evidenčním
Způsob využití: stavba pro rodinnou rekreaci


Dotaz položil/a: Michal zavoral, 17.07.2015

Odpověďi k dotazu: Elektrická přípojka na pozemku majitele nemovitosti

Podmínky výstavby elektrických přípojek jsou stanoveny zákonem č. 458/2000 Sb. a to v § 45 v bodu (2) písm. a) – c) a v bodu (3)
(2) Elektrickou přípojku zřizuje na své náklady
a) v zastavěném území podle zvláštního právního předpisu provozovatel distribuční soustavy
b) mimo zastavěné území podle zvláštního právního předpisu, je-li její délka do 50 m včetně, provozovatel distribuční soustavy
c) mimo zastavěné území podle zvláštního právního předpisu, je-li její délka nad 50 m, žadatel o připojení
(3) Ostatní elektrické přípojky zřizuje na své náklady žadatel o připojení
Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda uváděných 300 m je zastavěným územím či nikoliv. Podle charakteru území pak bude přípojka hrazena podle písm. a) nebo c).
Koupě kusu pole pro položení kabelové přípojky by nebyla nutná. Po dohodě s majitelem pozemku by bylo kabelové vedení vedeno jako věcné břemeno


Ing. Jaroslav Winkler, energetický poradce ECČB (www.eccb.cz)
Odpověděl/a: Energy Centre České Budějovice, 30.07.2015
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Poradna

Energy Centre České Budějovice

Vybíráme články

Buďte první a napište komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE