Dotace na výměnu oken
Dobrý den,
chtěli bychom vyměnit čtyři zbývající stará okna na našem rodinném domě. Ostatní jsou již plastová dvojskla. Je možné získat nějakou dotaci?
Dobrý den, pro dílčí renovace menšího rozsahu je tu program Nová zelená úsporám Light, který je poměrně jednoduchý co se týče…
Štítky na dům
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat ohledně nutnosti štítku na dům. Budeme prodávat dům po příbuzných, který je však téměř sto let starý, bez žádné projektové dokumentace. Jsem už domluvený s kupcem, ale je nutný nechat zpracovávat štítek na takto starý dům, když ho ani kupující nepožaduje?
Dobrý den, podmínky ohledně průkazu energetické náročnosti budovy (PENB) či lidově „štítek“ jsou řešeny v zákoně 406/2000 Sb.…
Novostavbu rodinného domku
Dobrý den,
plánujeme novostavbu rodinného domku, projekt je již hotový, máme stavební povolení a nyní budujeme základovou desku. Štítek domu vychází do kategorie B. Vytápět budeme tepelným čerpadlem a v budoucnu bychom přidali i fotovoltaický systém.
Dobrý den, v programu Nová zelená úsporám je podpora na výstavbu rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností a důrazem na…
Zateplení stropu pod půdou
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně zateplení stropu pod půdou. Půda je klasicky nevytápěná. Složení stávající stropu půdy je následující: betonová mazanina cca 4 cm, skelná vata 2 cm, malta 4 cm, miako vložky 17 cm a omítka. Je možné k zateplení použít polystyren v tloušťce 2 x 15 cm a zaklopit z OSB deskami? Je nutné dát patotěsnou fólii pod izolaci?
Dobrý den, pokud zateplíte stávající podlahu stropu pod půdou polystyrenem EPS ve dvou vrstvách (2x15 cm) se zaklopením OSB deskami, tak tato…
podmínky pro dotace rodinných domů
Dobrý den,
zaslechl jsem, že se mění podmínky dotací. Jaké jsou nyní možnosti při zateplení rodinných domů?
Dobrý den, ano nově bude program rozdělen na dvě varianty – NZU Light a Oprav dům po babičce. Varianta Light je určena na částečné…
Nové podmínky v programu Nová zelená úsporám
Dobrý den,
jaké jsou nové podmínky na žadatele v programu Nová zelená úsporám, prý došlo k velkému zpřísnění.
Dobrý den, dle nových podmínek pro rodinné domy může být žadatelem pouze fyzická osoba. Zároveň žadatel a všichni členové domácnosti…
Doplnění tepelné izolace domu
Dobrý den,
prosím o radu jak a zda vůbec doplnit venkovní tepelnou izolaci z f.polystyrenu nebo minerální vlny. Jedná se stavbu ze začátku 90.let. Obvodové zdi byly zhotovené na tehdejší dobu trochu nezvyklým způsobem, a to tak že venkovní část zdi je ze škvárobetonových tvárnic šířky 150 tyto tvárnice jsou duté - dvě komory (výrobce Ženklava u Kopřivnice), pak je mezera asi 5 mm vyplněná izolací, zřejmě minerální vata nebo skelná vata. Vnitřní část zdi je z popílkových -plynosilikátových tvárnic 250 mm(Ostrava Třebovice). Tedy celková tloušťka 450 mm plus omítky. Omítka je „klasický“ břízolit. Bohužel izolační vlastnosti nejsou již zřejmě špatně dohledatelné, alespoň ne pro mne. Dal by se určit(alespoň odhadem) tepelný odpor zdiva (popř. součinitel prostupu tepla). Překlady nad okny železobetonové. Pro dotaci Nová zelená úsporám Light, by se úpravou mělo dosáhnout celkového tepelného odporu R 5,0. Bohužel nevím, jak se k těmto hodnotám dopočítat.Pokud by se měla dělat izolace tloušťky 200 mm, která se pořád preferuje(je to asi jedna z podmínek dotací zelená úsporám), tak už by byly zdi opticky značně široké. Jaká by byla optimální tloušťka izolace tak, aby se zbytečně nenavyšovala tloušťka obvodových zdí a současně by se dalo i dodržet podmínky pro nárok na dotaci?
Dobrý den, reaguji na váš dotaz ze serveru České Stavby. Co se týče tl. izolace na fasádě, kterou by jste chtěli spíše co nejmenší,…
Optimální výkon kotle pro rodinný dům
Dobrý den,
píši Vám z důvodu dotazu ohledně vhodného výkonu kotle pro rodinný dům. Dům má plochu 190m2, jedná se o řadový dům, který je uprostřed mezi dvěma dalšími domy. Dům má nezateplené stěny, má vyměněna okna. Jedná se o dům, který se stavěl na přelomu 70./80. let minulého století. V domě byl donedávna kotel viadrus na tuhá paliva s ručním přikládáním, kde se topilo dřevem a výkon kotle byl 23,5 kW. TUV se ohřívala samostatně elektrickým bojlerem a kotel nebyl zapojen na ohřev TUV. Dále je nutné poznamenat, že v domě žije 1 pracující člověk a o víkendu zde dojíždím jako mladý pracující domů a v domě přes víkend jsou zpravidla 2 osoby. Před cca měsícem se do domu instaloval kotel Blaze Harmony Natural Plus o výkonu 17 kW na dřevo s ručním příkládáním, který nám byl navržen topenářem (revizním technikem). V minulém týdnu, kdy poklesly teploty na cca 5 stupnů maxima přes den, má maminka pocítila, že kotel nedostatečně vytápí domácnost a nebyla schopna dům vytopit na přijatelnou teplotu uprostřed týdne, alespoň 20 stupnů celsia. Její maximum bylo něco kolem 18,5 stupně celsia pozdě večer. Nový kotel Blaze Harmony oproti minulému kotli je tentokrát připojen i jako ohřívač TUV. Rozhodl jsem se tedy následně spočítat tepelnou ztrátu domu a na online kalkulačce (odkaz zde: https://muj-ed.cz/odhad-tepelne-ztraty# ) jsem vypočítal tepelnou ztrátu domu cca 17,2 kW. Našel jsem i výpočet, že ztráta domu se počítá jako = vytápěná plocha x výška místností x činitel koeficientu povrchu. Výška stropů činí 2,3m, ale nejsem si jist, jakou hodnotu koeficientu mám použít. Vzhledem k tomu, že kotel také ohřívá TUV oproti předešlému starému kotli, tak bych očekával kotel o vyšším výkonu, otázka je jaký výkon. Na TZB info jsem spočítal, že pro ohřev vody z 10 stupnů celsia na 60 stupnů celsia o objemu 120 l (což je objem našeho bojleru) je potom potřebná energie o velikosti 7,5 kWh na ohřev vody. Chtěl bych se tedy na Vás obrátit, jestli byste mi mohli říci, jestli kotel o výkonu 17 kW na dřevo s ručním příkládáním je na náš dům dostatečný či nikoliv a jaký kotel by měl být pro náš dům navržený, pakliže činí aktuálně ztráta domu cca 17 kW, nahřívá se kotlem TUV v bojleru o velikosti 120 l a zároveň v domě bydlí pouze pracující, který není schopen dům vytápět během pracovní doby od rána do odpoledne a je tím pádem schopen dům vytápět pouze v odpoledních/večerních hodinách.
Děkuji moc za informace.
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz a v návaznosti na něj odpovídám následující. Návrh tepelného zdroje vychází z výpočtů tepelných…
Dotace na fotovoltaiku
Dobrý den,
rád bych uplatnil dotaci na FV elektrárnu, kterou jsem právě nainstaloval na domek s pomocí odborníka na tuto technologii. Jedná se o malou FV elektrárnu pro vlastní spotřebu (bojler a spotřebiče na dvou fázích), která má připojení do veřejné sítě a smlouvu s vlastníkem distribuční sítě. Můžete mi opět poradit, co tedy budu potřebovat k podání žádosti o dotaci?
Děkuji
Dobrý den, dotaci na instalaci fotovoltaického (FV) systému lze získat z programu Nová zelená úsporám. Program má několik podmínek: -…
zateplení půdy
Dobrý den,
mám horní strop uvnitř bytu zateplený zevnitř, někde je 100 mm vata a někde 100 mm polystyrenu a všude zespodu sádrokarton. Skladba stropu jsou hurdisky, na tom nějaká vrstva škváry a přebetonávka. Nad tím je půda, která není nijak zateplená, podlaha ani střecha. Otázka zní, je nutno tuto půdu nějak zateplit, nebo vrstva zevnitř není tak tlustá, aby to dělalo nějakou neplechu?
Děkuji
Dobrý den, pokud se na konstrukci podíváme z tepelně izolačního hlediska, tak současná konstrukce stropu pod půdou se 100 mm tepelné…