ČESKÉSTAVBY.cz - vše o stavbě, zahradě a bydlení

Nejste přihlášen(a).

Rok na zahradě

Staráte se o zahradu? Připravili jsme pro Vás seriál s tipy a postupy, co všechno je v jednotlivých měsících roku třeba dělat na zahradě.

Plánujete či zakládáte zahradu? Připravili jsme pro Vás seriál ROK NA ZAHRADĚ, ve kterém se dozvíte, co všechno je v jednotlivých měsících roku třeba dělat na zahradě ovocné, zeleninové i okrasné, abyste ze svého prostoru odpočinku a svobody měli radost a těšily vás i plody krásy či užitku, které zde vyprodukujete. Seriál je členěn do 4 ročních období (jaro, léto, podzim, zima), v rámci každého pak do jednotlivých měsíců.

V seriálu se dozvíte praktické informace, díky kterým se z vás stanou opravdoví zahradníci. Budeme velice rádi za jakékoli vaše reakce a případné podněty, které můžete zasílat na e-mail redakce@ceskestavby.cz.

Březen na zahradě

Březen na zahradě

Březnové záhony se již začínají probouzet a jarní sluníčko vytahuje paprsky květy cibulovin a některých trvalek. S příchodem jarního počasí se odstartují jarní práce na zahradě. Pro někoho radost, pro jiné pouze starost. Kromě výsadby některých ovocných dřevin, je březen především měsícem řezu. Řezání si v březnu užijeme vskutku dost od čerstvě zasazených ovocných stromů, až po růže a živé ploty. Tím to však zdaleka nekončí. Období klidu odzvonilo i pokojovým rostlinám. Než začnete s jejich hnojením, zkontrolujte, zda některé nepotřebují přesadit či rozmnožit.

Srpen na zahradě

Srpen na zahradě

Srpen je měsícem, kdy léto vrcholí a končí. Dny se začínají zkracovat, i rána jsou již o poznání chladnější. Zahrada však stále nabízí mnoho, jak pestré květy, tak bohatou ovocnou i zeleninovou sklizeň. I když řada z nás odjíždí na zaslouženou dovolenou, zahrada nám odpočinek v období vegetace nedopřeje. Je stále co dělat - od sklizně po odplevelování záhonů, pravidelnou zálivku a sečení trávníku. Zahradě je zkrátka možno věnovat se denně. Malé opomenutí odpustí, větší už potrestá. Co nesmíte v srpnu opomenout nebo dokonce zanedbat?

Září na zahradě

Září na zahradě

Září znamená loučení s létem. Každým dnem se začínají objevovat první krůčky přicházejícího podzimu. Dny se začínají zkracovat, rána a večery jsou o poznání chladnější. Mohou nás nečekaně překvapit ranní mrazíky. Na nebi již stále častěji vídáme tažné ptáky. Pokud neodletí za teplem do konce měsíce, znamená to, že až do Vánoc bude mírné počasí. Jestliže už na podzim myslíme na příští jaro, zahrada se odvděčí brzkou úrodou.

Říjen na zahradě

Říjen na zahradě

Říjen je obdobím, kdy zahrada začíná hýřit teplými odstíny žluté, oranžové, červené a hnědé. Velkou parádu udělají listy, které se zbarví do podzimních barev a zahradu celou rozzáří. Tuto podivuhodnou podívanou nám dopřejí, snad abychom jim odpustili předtím, než začnou opadávat a nám začnou starosti s jejich odklízením. Říjen je především obdobím sklizně a výsadby. Zatímco v okrasné zahradě vysazujeme okrasné dřeviny, v ovocné zahradě zase ovocné stromy a keře. Inu i v říjnu je v zahradě stále co dělat.

Listopad na zahradě

Listopad na zahradě

Listopad je měsícem opadávání listů. V zahradě je na každém kroku již cítit blížící se paní Zimu. Většina květin již odkvétá, jen málo z nich dokáže odolat prvním silnějším mrazíkům. Tento poslední podzimní měsíc je především obdobím čištění a sklízení zahrady. V této době také vzniká nejvíce rostlinných zbytků, proto je také nejvhodnější připravit kompost. Ze zahrady sklízíme již poslední zbytky sklizně a kromě toho i zahradní nábytek či okrasnou keramiku. Je zkrátka důležité vše uložit tak, aby to mráz a sníh nepoškodily.

Reklama