Sdílet
 

Rok na zahradě

Plánujete či zakládáte zahradu? Připravili jsme pro Vás seriál ROK NA ZAHRADĚ, ve kterém se dozvíte, co všechno je v jednotlivých měsících roku třeba dělat na zahradě ovocné, zeleninové i okrasné, abyste ze svého prostoru odpočinku a svobody měli radost a těšily vás i plody krásy či užitku, které zde vyprodukujete. Seriál je členěn do 4 ročních období (jaro, léto, podzim, zima), v rámci každého pak do jednotlivých měsíců.

V seriálu se dozvíte praktické informace, díky kterým se z vás stanou opravdoví zahradníci. Budeme velice rádi za jakékoli vaše reakce a případné podněty, které můžete zasílat na e-mail redakce@ci.cz.

JARO 03 04 05 LETO 06 07 08 PODZIM 09 10 11 ZIMA 12 01 02

Jaro na zahradě

Co nás na zahradě čeká na jaře? Příroda se probouzí a my musíme odklízet následky zimy, připravovat užitkové a okrasné záhony, zajistit předpěstování zeleniny, ošetřovat ovocné i okrasné dřeviny, ale třeba i konečně vytáhnout po dlouhé zimní období odložený zahradní nábytek, odzimovat bazén či koupací jezírko a opět zprovoznit zavlažovací systém.

Léto na zahradě

Léto je na zahradě obdobím odpočinku, relaxace a sklizní. Nejvíce z na zahradě pěstovaných plodů (ovoce i zeleniny) sklízíme právě v létě. Přesto však musíme i v létě zahradu udržovat – sekat trávník, odstraňovat z užitkových i okrasných záhonů plevel, zalévat okrasné i užitkové rostliny a podobně. Odměnou nám bude třeba příjemná koupel v bazénu za parných dní či prostě jen položení na pěkně střiženém trávníku.

Podzim na zahradě

Na podzim se naše zahrada barví do roztodivných odstínů, poskytuje však také mnohé plody. Ke konci podzimu je třeba zahradu připravit na zimu tak, aby ji úspěšně a ve zdraví přečkala a další sezónu opět přinášela plody i potěšení pro naše smysly a tělo. Nezapomeňte také zazimovat bazén a závlahový systém. Důležitý je i podzimní řez některých dřevin.

Zima na zahradě

Zima je na zahradě obdobím klidu, zimního spánku, přesto však ani v zimě zcela nezahálíme. I v zimě je na zahradě živo, pokud připravíme krmítko pro ptáky a zdroj vody. Musíme také vědět, co se sněhovou nadílkou, kdy je třeba v zimě zalévat dřeviny, jakou zeleninu je možné ponechat na záhonech a postupně konzumovat. I v zimě je nakonec možný za vhodného počasí řez některých dřevin.