Sdílet
 
Seriál

Jak se staví dům

Potřebujete poradit se stavbou rodinného domu či si jen doplnit informace z této problematiky? Připravili jsme pro Vás seriál, který popisuje krok po kroku přípravu a stavbu rodinného domu.

V každém článku seriálu "Jak se staví dům" se Vás snažíme seznámit s danou fází stavby domu, jaké jsou možnosti a cenové úrovně. Do konkrétních článků přikládáme fotoinspiraci, případně odkazy do internetových obchodů či katalogu zboží s návody použití a samozřejmě nechybí ani odkazy na realizační firmy ve Vašem okolí.

Doporučujeme Vám nastavení této stránky jako domovské či její vložení do oblíbených stránek.

Budeme velice rádi za jakékoli Vaše reakce a případné podněty, které můžete vkládat do diskusního fóra pod každou kapitolou, či je zasílat na e-mail redakce@ci.cz

A

Příprava stavby

Nízkoenergetický nebo pasivní dům?

Nízkoenergetický nebo pasivní dům?

Zda si nechat postavit nízkoenergetický a nebo pasivní dům, je dnes zásadní rozhodnutí. Byť lze stále ještě říci, že pro pasivní domy se rozhodují fanoušci této výstavby a způsobu bydlení.

Financování stavby

Financování stavby

Trh s úvěrovými produkty se u nás rozběhl naplno před cca deseti lety. A věci se zde dějí veliké. Finanční ústavy se postupně začaly přizpůsobovat svým klientům a z nich tak přestávali být pouzí vazalové.

Výběr pozemku

Výběr pozemku

Vybrat si pozemek, který bude odpovídat našim potřebám, nemusí být tak snadné, jak se může na první pohled zdát. Obzvláště, když ještě není stavební parcelou a nemáme vyřešené inženýrské sítě.

Koupě a převod parcely

Koupě a převod parcely

Pokud jste si svou budoucí parcelu už vybrali, hodláte přistoupit ke kupní smlouvě a chcete, aby na vás byla parcela následně převedena, je i v tomto případě dobré být informován.

Projekt vašeho domu

Projekt vašeho domu

Bez projektové dokumentace nepostavíme ani chatu, natož dům určený pro náš běžný život, práci a odpočinek. Projekt je základem a teprve až po jeho vypracování a získání stavebního povolení stavíme základy skutečné.

Stavební řízení

Stavební řízení

Máme-li již stavební parcelu a zároveň i vypracovanou projektovou dokumentaci našeho budoucího domu, nezbývá, než se vrhnout do stavebního řízení. Respektive podat ohlášku či žádost o stavební povolení.

Vytyčení pozemku a domu

Vytyčení pozemku a domu

Bez služeb poskytovaných geodety se v dnešním stavebnictví neobejdeme. Bez geodeta nezměníme hranice pozemku (dokonce s přesností do 15 cm), nezískáme hypotéku ani nezkolaudujeme nový dům.

B

Stavba základové desky

Zemní práce

Zemní práce

Zemními a terénními pracemi stavba domu začíná i končí. Lehčí či těžká stavební technika je tou první i poslední, co na náš pozemek vůbec vjede. Krokem číslo 1 je tedy vyhloubení základové spáry či stavební jámy.

Základová deska

Základová deska

Základová spára, základové pasy, základová deska, kvalita betonu, geologický průzkum, ztracené bednění, hydroizolace a další pojmy spojené s vybudováním základové desky určitě nepodceňte. Na základech bude váš dům stát.

Sítě, hydroizolace, izolace proti radonu

Sítě, hydroizolace, izolace proti radonu

Už před vyléváním základové desky betonem musíme mít položenu ležatou kanalizaci a ochráněné prostupy pro sítě. Vylitou základovou desku však musíme ochránit před vlhkostí, která by do domu mohla proniknout z půdy a také před radonem. A sítě, to nejsou jen připravené prostupy.

C

Stavba hrubé stavby

Hrubá stavba - obvodové stěny

Hrubá stavba - obvodové stěny

Hrubá stavba probíhá u každého nově stavěného domu poměrně rychle. U běžných rodinných domů trvá realizace základů, zdiva a střechy cca 2 měsíce. Větší časový úsek zaberou dílčí instalace a nakonec dokončovací práce.

Hrubá stavba - příčky

Hrubá stavba - příčky

2000 let staré požadavky římského architekta Vitruvia upřednostňovaly i dnes aktuální vlastnosti. Při provádění staveb je dle Vitruvia nutné dbát na PEVNOST, ÚČELNOST a LADNOST. To samozřejmě platí i pro vnitřní zdivo a příčky.

Schody

Schody

Schody symbolizují pohyb po vertikále, nahoru a zase dolů. Symbolika, která během tisíciletí získala celou řadu různých významů. Mnozí architekti však tvrdí, že schody jsou jen nutným zlem, souvisejícím s příliš malými pozemky. Je to pravda?

Komín

Komín

Komín dává domu typický ráz. Ovšem doba, kdy byly zdrojem tepla hlavně spotřebiče na tuhá paliva, kdy byly zplodiny odváděné výhradně do jednovrstvého zděného komína, už uplynula.

Stropy

Stropy

Stropní konstrukce jsou jednou z velmi náročných etap naší výstavby. Stropy jsou nezbytné nad sklepem (či obecně sklepními prostorami včetně například dílny), nad přízemím a pokud má dům další podlaží, nad tímto podlažím, nad kterým už může být v případě RD jen podkroví.

Konstrukce střechy

Konstrukce střechy

Jakmile máme vystavěné svislé nosné konstrukce (obvodové a vnitřní nosné zdivo), případně i příčky a stropy, pouštíme se do konstrukce střechy. Pokud plánujeme střechu plochou, musíme nejprve vystavět právě i konstrukce vodorovné (stropy), jelikož strop posledního podlaží je pro plochou střechu podkladem a základem zároveň.

Střešní krytina

Střešní krytina

Střešní konstrukce je základem střech šikmých i plochých, na rozdíl od plochých střech však všechny typy konstrukcí střech šikmých ještě pokrýváme střešní krytinou. Zlidovělým výrazem pro střešní krytinu se stalo slovo taška (tašky), což však u některých materiálů není pravdou (šindel, plech, ...).

Střešní okna

Střešní okna

Každý obytný prostor musí zahrnovat stavební otvory a jejich výplně. Stejně tak i podkrovní bydlení musí být prosvětlené a větratelné okny střešními či okny instalovanými do vikýřů, které pak dokonce i zvětšují obytný prostor.

Okapy, klempířské prvky střechy

Okapy, klempířské prvky střechy

Při výběru okapů a klempířských doplňků bychom měli dbát na bezúdržbovost, komplexnost nabízeného systému a samozřejmě i na celkový vzhled domu. Pokud pak vybereme komplexní systém, související s konkrétní střešní krytinou, budeme mít skutečnou jistotu, že je vše dokonale sladěno.

D

Rozvody, instalace

Elektroinstalace

Elektroinstalace

Bez elektřiny se dnes neobejde snad žádný objekt. Elektřina je úplnou samozřejmostí a většina spotřebičů by bez ní prostě nefungovala. A to například včetně kotlů na vytápění, byť nejsou elektrické a podobně.

Voda a kanalizace

Voda a kanalizace

Jaké známe druhy kanalizací, z jakých materiálů provádíme vnitřní kanalizační rozvody (ležaté i svislé) a jak je to s rozvody vodovodní sítě a také s izolací potrubních systémů?

Rozvod plynu

Rozvod plynu

Bez plynu si dnes mnozí z nás svůj život nedokážou představit. Vedle vytápění elektřinou je plyn tou nejméně pracnou variantou. Zároveň nemá (s výjimkou drahého propan-butanu) žádné nároky na skladování paliva. Palivo do našeho domu až k jednotlivým zařízením prostě jen přiteče plynovodem.

Topení, ohřev vody

Topení, ohřev vody

Bez vytápění a ohřevu vody se dnes už neobejdeme. Přitom paliv, zdrojů vytápění a otopných těles, včetně alternativních řešení, existuje celá dlouhá řada. Inspirujte a insformujte se o reálných možnostech, které máte.

Centrální vysavač

Centrální vysavač

Prvním revolučním krokem pro úklid domácností byl před sto lety vynález firmy Elektrolux – vysavač. Tak také vznikly výrazy lux, luxování, skloňované dnes snad ve všech jazycích světa. A právě na tento vynález navazuje dnešní centrální vysávání, vynalezené už před 50 lety.

TV, telefon, internet

TV, telefon, internet

Je možné rozvést po celém bytě kompletní sítě a kdykoli jakýkoli přístroj odpojit a zase jinde připojit? Co jsou inteligentní domy? Jaké druhy připojení k internetu jsou dnes nejvýhodnější? A co je to digitální televize?

Zabezpečení a kamery (EPS, EZS)

Zabezpečení a kamery (EPS, EZS)

Základem inteligentních domů je EZS (elektrický zabezpečovací systém) a EPS (elektrický požární systém), ale i automatizace vytápění, klimatizace a třeba stínící techniky. Zabezpečovací systémy se však netýkají jen domů inteligentních, nýbrž každé běžné domácnosti. Chraňte se a dávejte na sebe pozor.

Větrání a rekuperace

Větrání a rekuperace

Jak v novostavbě správně větrat, abyste se cítili svěží a nebolela vás hlava z vydýchaného vzduchu? Co je rekuperace a do jakých domů má smysl o rekuperaci uvažovat?

E

Dokončení stavby

Vnitřní omítky a štuky

Vnitřní omítky a štuky

Vnitřní povrchy? Vnitřní omítky a štuky jsou stále jejich základem. Z jakých typů pojiv a plniv se vyrábějí? Jak je nanášíme? Která úskalí nás při omítání čekají a jaké hlavní role tyto povrchy v našich domech plní? Používáme dnes více pojiva anorganická či organická? A další otázky, na které si odpovíme.

Sádrokartony

Sádrokartony

Se sádrokartonem se na své stavbě můžeme setkat na mnoha místech, dokonce existují i systémy pro ploché a šikmé střechy a kromě tradičního užití sádrokartonu v podkrovních prostorech a při budování příček například i v podlahách.

F

Rozvody, instalace

Chytré domy

Chytré domy

Co jsou chytré domy, proč nový dům vybavit inteligentní elektroinstalací a v jakém rozsahu?

G

Dokončení stavby

Krb

Krb

Uvažujete o krbu, kachlových nebo krbových kamnech? Získáte jimi zdroj sálavého tepla. Zmodernit a zároveň zvýšit účinnost pak můžete krbovými vložkami a kazetami.

Okna a parapety

Okna a parapety

Při výběru oken do naší novostavby hraje zásadní roli nejen hledisko tepelně izolační a ochrany před hlukem, společně s řešením ventilace, ale i výtvarné (architektonické). Zásadní je potom tvar oken a jejich poloha v obvodovém zdivu. Důležité je i jejich členění a velikost. Okna mají podstatný vliv na výraz stavby a už při vytváření návrhu domu je architekt nikde neopomene.

Vchodové, balkonové dveře

Vchodové, balkonové dveře

Vchodové, balkonové a terasové dveře. Kromě oken jediné výplně stavebních otvorů ve vnějším (obvodovém) zdivu, kterými se může do našeho domu někdo dostat. Včetně nás. Jediné výplně otvorů, kterými budeme procházet my a naši přátelé. Ale možná i někdo, koho nevítáme.

Garážová vrata

Garážová vrata

Je velmi pohodlné přijet vozem před svou garáž a bez ohledu na počasí (z vyhřátého či klimatizovaného vozu) otevřít vkusně a moderně vyhlížející vrata, aniž bychom museli mrznout, zmoknout, zavát sněhem či naopak prožít šok z teplotního rozdílu mezi klimatizovaným interiérem a parným letním polednem venku.

Fasáda

Fasáda

Fasáda nám na první pohled prozradí mnohé jak o architektovi, který dům navrhoval, tak majiteli objektu. Navíc může fasáda poukázat i na vnitřní členění domu. Pro finální úpravy povrchů vnějších stěn domů se používají mnohé materiály. A jaké?

Sokl domu

Sokl domu

S pojmem sokl se setkáme u sochařských uměleckých děl (je vlastně jejich podstavcem), nábytku, který nemá nohy a sokl je právě jeho styčnou plochou s podlahou a samozřejmě u staveb domů samotných. Sokl je ve stavebnictví částí domu mezi povrchem terénu a přízemím. Nejčastěji pak tvoří přechod mezi suterénem a přízemím domu.

Podhledy střechy

Podhledy střechy

Podhledy vždy doladí vzhled domu či jeho interiéru. Použít můžeme tradiční materiály, nebo moderní a stále více oblíbené materiály sádrokartonové, sádrovláknité a vláknocementové. Při exterierovém použití podhled zároveň chrání obnaženou část střešní konstrukce před klimatickými vlivy.

Kuchyně

Kuchyně

Kuchyně jsou prostorem, kde obzvláště ženy (výjimky však potvrzují pravidlo) tráví přes den nejvíce času. Přitom je velmi praktické, aby odsud měly výhled na hrající si děti, aby měly po ruce skladované potraviny a aby to měly pár kroků k jídelnímu stolu. Kuchyně zároveň spotřebovává nejvíc energie ze všech prostor domácnosti.

Sanita a zařizovací předměty

Sanita a zařizovací předměty

Rozmístění a volba sanitárních zařizovacích předmětů by měly odpovídat standardu bydlení, rozloze a počtu členů domácnosti. Do zařizovacích předmětů řadíme hygienická vybavení kuchyní, koupelen a toalet. Jak se zorientovat v široké nabídce na trhu?

Obklady a dlažby

Obklady a dlažby

Sortiment obkladů a dlažeb je natolik široký a pestrý, že to mnohého z nás až zarazí. Mezi tradičními a konzervativními řešeními přitom dominují moderní návrhy současných designérů, nebo naopak naprosto přírodní materiály, které tradiční keramiku snadno nahradí, ale i vhodně doplní. I když ne všude a vždy.

Schodiště, další truhlářské práce

Schodiště, další truhlářské práce

Přírodní dřevo je tradiční materiál, přirozený, příjemný na pohled i dotek a nádherně voní. Dřevo náš domov zútulní a přitom stačí i jeden dřevěný prvek. Využijte služeb truhlářů a oživte interiér dřevem.

Podlahy, prahy, přechody

Podlahy, prahy, přechody

Podlahy mají zásadní vliv na celkový dojem z interiéru každé místnosti. Po podlaze přitom chodíme a proto není podstatný jen její vzhled, ale i vliv na naše tělo, chůzi, pocit tepla či chladu. I když nakonec na první pohled vidíme podlahovou krytinu, to nejpodstatnější se ukrývá pod ní.

Dveře interiérové

Dveře interiérové

Interiérové dveře. Neobejde se bez nich žádný dům a byt. Rozdělují prostory a při otevření zase spojují. Oddělují chladnější části domu od více vytápěných. Pomáhají udržet intimitu našich soukromých místností. Izolují hluk a přitom jsou jedním ze zásadních estetických doplňků interiérů. Z jakých materiálů se vyrábějí a jaké vůbec známe?

Malování, tapetování

Malování, tapetování

Chystáte se vymalovat svůj byt, rozhodli jste se pro tapety, nebo chcete interiér zkrášlit některými moderními (i když často staronovými a znovu objevenými) technikami? Nechte se inspirovat širokou nabídkou možností finálních úprav stěn a stropů svých příbytků. A poradíme vám i v oblasti psychologie působení barev.

Zásuvky a vypínače

Zásuvky a vypínače

Elektrická energie je nejen dobrým sluhou, ale i špatným a zákeřným pánem. Z toho důvodu ji bylo nutné zkrotit a ochočit a poté až elektřinou vybavit naše domácnosti. Na první pohled přitom vidíme jen krabičky, ovšem právě už na první pohled rozeznáme, zda jde o zásuvku, vypínač či stmívač. Díky těmto zařízením elektřinu snadno ovládáme a přikazujeme právě my jí.

H

Vybavení domu

Osvětlení

Osvětlení

Dostali jste se ve svém domě do fáze výběru konkrétních svítidel? Tento sortiment je natolik široký, že i jen pouhý pokus v jeho orientaci dopadne chaosem. Pokusíme se vám tedy problematiku osvětlení interiéru osvětlit a nabídneme vám k inspiraci konkrétní výrobky a materiály.

Koberce

Koberce

Výběr a položení koberce patří k posledním krokům vybavení interiéru. V každém případě je ale lepší položit celoplošný koberec ještě předtím, než do bytu nanosíme nábytek. U koberců kusových je tomu však naopak. Jak koberce vybírat a jak se orientovat v jejich široké nabídce? Jak poznat kvalitní koberec, jak koberce udržovat a co koberce a alergici?

Nábytek

Nábytek

Dostali jste se do stádia dokončení svého nového domu, kdy jeho interiér vybavujete nábytkem? Co je vlastně tvorba interiéru, jak má vypadat spolupráce s architektem a jaké nástroje máme pro návrh vnitřního vybavení domu nábytkem, ale i dalšími doplňky, k dispozici? A jaký nábytek se kam vlastně vůbec hodí a čeho se vyvarovat?

Žaluzie, rolety, závěsy

Žaluzie, rolety, závěsy

Vybíráte pro svůj nový dům vhodné alternativy zastínění oken a balkónových dveří? Bojíte se nadměrného přehřívání podkrovních místností a potřebujete tedy účinně zastínit střešní okna? Nechcete se namáhat a trváte na tom, aby byla vaše stínící technika ovládána elektropohonem? Nic není nemožné.

I

Venkovní úpravy a zahrada

Pergola, terasa

Pergola, terasa

Plánujete na svém pozemku terasu, která volně navazuje třeba na obytné prostory vašeho domu? Chcete si vytvořit přirozené zastínění pergolou, porostlou popínavými rostlinami? Chcete ze své terasy dojít až k bazénu a osvěžit se? Nebo jste milovníky romantiky a nemůžete žít bez altánku či besídky?

Plot

Plot

Ploty jsou historicky spjaté s budováním lidských obydlí a sídel (dávnověké osady, hradby měst a hradů, ...). Ploty kolem našich pozemků měly ještě nedávno hlavně úlohy vymezovací a bezpečnostní stavby. Dnešní rozsáhlá nabídka materiálů však klade důraz na estetiku, která se teprve kloubí s účelem. Pokud plot, musí stavbu na pozemku doplňovat a nikoli popírat.

Brány a branky

Brány a branky

Rozhodujete se mezi posuvnou či křídlovou bránou? Nejste si jisti, které z řešení je vhodné právě pro vás? Chcete kromě vjezdové brány i vstupní branku? Rozhodujete se mezi automatickým či manuálním pohonem? Na tyto a jim podobné otázky vám odpovíme v tomto dílu seriálu o stavbě domu.

Bazén

Bazén

Nedokážete si svůj nový dům představit bez bazénu nebo vířivky? Poradíme vám, jak si vybrat, jak pečovat o vodu, jak který bazén instalovat a co vůbec všechno musíte udělat, abyste si mohli v klidu užívat příjemné chvíle ve vodě. Dozvíte se, proč je výhodné zastřešení bazénu a čím vaše plány vlastně začnou.

Zahradní jezírka

Zahradní jezírka

Rozhodli jste se místo bazénu vybudovat umělou vodní plochu, která bude oplývat rostlinami a také faunou? Případně takovou vodní plochu, ve které se budete moci i koupat? Řešením jsou vodní jezírka. Pokud však nemáte dostatečně velký pozemek, vystačí vám pro malou vodní plochu i kdejaká nádoba.

Studny

Studny

Čistá voda je nejpřirozenějším nápojem, který splňuje potřeby našich těl a nezatěžuje trávení. V jakých hloubkách můžeme dnes na našem území čerpat kvalitní podzemní vodu? Je vůbec ještě možné takovou vodu čerpat ze studní kopaných (do 15 metrů), nebo musíme studně zásadně vrtat? A jak je to se studnami a legislativou?

Dlažby a chodníky

Dlažby a chodníky

Postavili jste dům a chystáte se na okolní terénní úpravy a budování pěšin a přístupových cest? Na výběr máte z mnoha materiálů, betonové zámkové dlažby včetně té zatravňovací, přírodního kamene, pískovce, cihel, ale i dřevěných kulatin, kůry a dalších. Záleží jen na vás a na tom, jaký povrch se do vaší zahrady hodí nejvíc.

Zahrada

Zahrada

Dostali jste se do do fáze budování nové zahrady? Určitě začněte u náčrtů svých vlastních představ a promýšlení, co všechno ve své zahradě vlastně nezbytně potřebujete. Poté navštivte zahradního architekta a nechte si vypracovat projekt, po kterém až se vrhněte do realizace zahrady. Místa odpočinku a relaxace.

J

Stěhování

Stěhování

Stěhování

Máte postaveno a plánujete se do svého nového domku přestěhovat? Chcete-li a cítíte-li se na to, přestěhovat se můžete i sami, za pomoci několika přátel. Někdy je však lepší požádat o přestěhování stěhovací firmu a za službu si zaplatit.

Změna trvalého bydliště

Změna trvalého bydliště

Máte za sebou stěhování do svého nového domu a potřebujete změnit své trvalé bydliště? Kde všude je třeba změnu trvalého bydliště nahlásit a jak? Kde zaplatíme správní či jiný poplatek a kdo nám změnu trvalého bydliště zřídí ve svém informačním systému zdarma?

K

Venkovní úpravy a zahrada

Jak si položit trávník na svém pozemku

Jak si položit trávník na svém pozemku

V novostavbě už bydlíme, ale co s pozemkem kolem domu? Součástí realizace zahrady jsou travní plochy – živé, ale i umělé.