Sdílet
 
Vybíráme z článků -

Rostliny

Trávníky v zimě

Pokud v zimě přejedete přes trávník automobilem, zaručeně budou místa, po kterých se auto projelo, vypadat špatně ještě na konci jara. A co víc, pokud trávník zrovna není chráněn sněhovou peřinou a mrzne, nesmíme po něm ani chodit. Své by o tom mohli vyprávět…

 • Představujeme 6 netradičních jedlých rostlin Představujeme 6 netradičních jedlých rostlin

  Netradiční jedlé rostliny, respektive jejich části, které by vás ani nenapadlo jíst. A přesto je tomu tak, doma je běžně pěstujeme, ale o jejich poživatelnosti, chuti a účincích nic nevíme! Které to jsou a jak je využít?

 • Proč a jak pěstovat v zahradě dlužichy? Proč a jak pěstovat v zahradě dlužichy?

  Dlužichy se především stanou v zahradě celoroční ozdobou. Pokud nyní přemýšlíte, jak to udělat, aby zahrada nevypadal další zimu tak stroze jako nyní, dlužichy vám pomohou. Stačí vysadit několik různobarevných kultivarů vedle sebe.

 • Jak osázet nejen nábytek Jak osázet nejen nábytek

  Máte doma staré kusy nábytku, ale třeba i staré hrnce, ošatky, dřevěné díže na chléb, staré kožené boty a jiné předměty, které jsou na první pohled určené k vyhození? Nevyhazujte je a vyrobte si z nich pěstební nádoby, tedy mobilní nádoby na rostliny. Některé se budou hodit i do bytu, jiné najdou uplatnění…

 • Jak si provonět byt Jak si provonět byt

  Příjemné, přírodní vůně, žádná chemie. Právě takové vůně jsou v našich bytech nejoblíbenější. Přinášíme inspiraci, jak si provonět byt přírodou a nikoli sprejem.

 • Jak kultivovat problematický trávník Jak kultivovat problematický trávník

  Krásný trávník je typický svěží zelenou barvou a hustým travním porostem. Ovšem udržet trávník v takovém stavu, to je tak trochu umění. Už samotné založení trávníku není vůbec jednoduché, zdaleka nestačí jen vysít osivo (či položit travní koberec) a zalít. 

 • Jak připravit trávník na zimu Jak připravit trávník na zimu

  Podzimní péče o trávník je klíčová pro jeho dobrou kondici a přečkání zimy mrazivé i sněžné, chladné i extrémně teplé. Jak na podzim pečovat o trávník? Sekáme již méně často a na větší výšku trávy, provzdušňujeme, hrabeme listí a přihnojujeme, případně doséváme vyholené či jinak poškozené plochy,…

 • Jak obnovit horkem a suchem poškozený trávník Jak obnovit horkem a suchem poškozený trávník

  Čím dříve před zimou trávník svěže zazelená, tím lépe. Obzvláště po tak horkém a suchém létě, jako bylo to letošní. Sotvaže po takovém počasí teploty poklesnou a začne pršet, nastává čas pro regeneraci travních ploch. 

 • Jak mulčovat trávu Jak mulčovat trávu

  Trávníky běžně sekáme a trávu můžeme sušit a uskladňovat na seno, to však předpokládá ideálně luční směs. Nebo kompostovat, ale též mulčovat! Mulčováním posekané trávy ušetříme spoustu času, práce, peněz, které bychom jinak investovali do hnojiv.

 • Jaký vybrat minerální substrát? Jaký vybrat minerální substrát?

  Hydroponie (ale i polohydroponie) je úžasně efektivním způsobem pěstování rostlin, kterým zajistí bohatý růst a krásné květy. Ovšem do minerálních substrátů lze též vysadit rostliny s kořenovým balem. Jaký substrát vybrat?

 • Petrklíče odemykají jaro Petrklíče odemykají jaro

  Prvosenka jarní (Primula veris), lidově zvaná „petrklíč, bukvice bílá, bylina sv. Petra atd.,“ je drobnější vytrvalá bylina z čeledi prvosenkovité (Primulaceae), která dorůstá i s květem výšky 20 až 25 cm. Petrklíče se objevují v květinářstvích v malých mobilních nádobkách již ke konci zimy a skutečně i v…

 • Znáte nemoci svého trávníku? Znáte nemoci svého trávníku?

  Nejčastěji jsou travní plochy trápené houbovitými nákazami, čili plísněmi (např. plísní sněžnou), padlím a rzivostí. Plísňové choroby spatříme hned poté, co na konci zimy zmizí sníh a poté se zde průběžně objevují po celý rok. Plísně se projevují v podobě hnědavých a nebo bílých skvrn tvarů…

 • Jak po zimě zrenovovat trávník? Jak po zimě zrenovovat trávník?

  Pokud jsou travní plochy plné mechu, holých míst, pokud jsou evidentně velmi poškozené, případně jsou dokonce napadené sněžnou plísní, je třeba zasáhnout co nejdříve zjara. 

 • Kam se hodí netřesk a jak jej pěstovat? Kam se hodí netřesk a jak jej pěstovat?

  Listy netřesků mohou být zelené, zelenomodré, červené, hnědé, fialové, zelené s červenohnědými špičkami a jinak různě barevně kombinované a panašované. A jejich květy jsou opravdovými skvosty. Všechny netřesky mají přízemní růžici dužnatých listů, ze kterých vyroste po letech květní lodyha. Netřesky dobře…

 • Jak si položit trávník na svém pozemku Jak si položit trávník na svém pozemku

  Jak na pozemku vybudovat nový trávník? Má smysl kombinovat přirozené travní plochy s pravidelnými nároky na údržbu s umělým travním povrchem? Kam umístit umělý a kam živý trávník? Je lepší osít plochu travním semenem, nebo položit travní koberce?