Saturejka | Satorka | Satureja

Saturejka pochází ze Středomoří zejména na východě se s ní setkáme nejvíce. U nás planě neroste. Pěstuje se dva druhy, které se liší svojí trvanlivostí v zahradě. Zatímco saturejka zahradní (S. hortensis) se pěstuje jako letnička, saturejka horská (S. montana) je vytrvalá bylina. Tato aromatická rostlina se už v dávným dobách využívala v lidovém léčitelství při problémech při nadýmání, nechutenství nebo střevním parazitům. V kuchyni se tato bylinka osvědčila k dochucení masa a ryb. Při dochucení pokrmů, které způsobují nadýmání např. kapusta, luštěniny nebo zelí, působí že tyto problémy zmírňuje. Hodí se pro dochucení nejrůznějších nálevů, při nakládání ryb či konzervaci zeleniny. Dá se obecně říci, že se saturejka dobře uplatní u pokrmů, kde se používá majoránka.

Roste jako bohatě větvený keřík. Lodyhy nesou drobné lístky, které jsou podlouhlé a mají šedozelenou barvu. Kvete drobnými světlounce narůžovělými květy. Celá rostlina intenzivně voní. Nejenom vůně je intenzivní, ale také chuť. Aroma si zachovává i po usušení. Rostlina je podobná tymiánu. Používá se jak k přímé konzumaci čerstvá nebo na sušení.

Sbírá se kvetoucí nať. Nejvíce aromatických látech má těsně před rozkvětem nebo v době květu. V období, kdy rostlina doroste zhruba 10 cm výšky, sbíráme opatrně lístky. Sušíme ve svazcích na stinném místě. Skladování je nutné v dobře uzavřené nádobě. Čerstvé listy uchovávíme v lednici v sáčku nebo zamrazíme v ledových kostkách.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: S. hortensis (saturejka zahradní) - pěstuje se jako letnička. Na konci léta vykvétá bílými nebo narůžovělými květy. Listy jsou trochu větší než u S. montany. Stonky jsou světle fialové, slabě pýřité. Svoji vůní připomíná mátu a tymián.

S. montana (saturejka horská) - je to vytrvalá bylina s úzkými listy jasně zelené barvy. Kvete světle fialovými nebo bílými kvítky.
Původ: východ Středomoří
Druh: bylinka
Typ listu: vonné, malé listy, kopinaté
Barva květu: bílá, růžová, fialová
Kvete: Kvete od léta do podzimu.
Výška: 20 - 30 cm
Vůně: Celá rostlina intenzivně voní. Vůně je silnější ještě po usušení.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstovní.
Použití: Hodí se pro pěstování na skalkách, kamenných zídkách, bylinkových spirálách či záhonech, ale i na okraj trvalkového záhonu.
Tvarování / řez: Rostlina se pěkně větví při pravidelném zaštipování vrcholů.
Trvanlivost: Pěstuje se jako letnička - druh s.zahradní, jako trvalka se pěstuje s. horská.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vhodné je slunné stanoviště.
Množení: Možno množit semeny.
Sadba: Semena saturejky zahradní vyséváme přímo na záhon od května do června. Osivo je však možné vysévat do nádoby během celého roku. Zhruba za měsíc vyklíčí.
Zemina: Vhodná je dobře propustná půda.
Tip: Saturejková nať ve skříni odpuzuje moli.

Články na téma Saturejka


Jak provonět zahradu

Jak provonět zahradu

Některé rostliny krásně kvetou, jiné krásně voní a některé umí oboje. Jaké aromatické rostliny vybrat do trvalkových záhonů?

Co je to Bio zelenina?

Co je to Bio zelenina?

Moderní, nabubřelý pojem, nebo zcela obyčejná věc – prosté pěstování bez chemie? Jaký význam má takzvaná Bio zelenina, co to vlastně je a jak pěstovat BIO?