Tymián | Thymus vulgaris

I když tymián patří do rodu mateřídouška, je tato rostlina natolik specifická, že zasluhuje větší pozornost. Je znám už ze středověku, kdy staří Egypťané výtažky z jeho silic používali na mumifikační balzám. V současné době získal tymián uplatnění hlavně v kuchyni jako koření na maso, ochucování omáček, ryb a uzenin. Čerstvá rostlina podporuje trávení, uvolňuje hleny a má antiseptické účinky. Tymián je osvědčený při léčení broncitidy, kašle, nemocí dýchacích cest. Má vynikající desinfekční účinky, proto se používá také jako kloktadlo dutiny ústní. Jeho dlouhodobé užívání ve větších dávkách může být nebezpečné.

Rostlina tvoří poloplazivé dřevnaté lodyhy. Roste keříkovitě. Na svých až 40 cm vysokých lodyhách nese drobné, přisedlé listy, které jsou úzce kopinaté. Jejich okraje jsou mírně ohrnuté a pokryté jemnými chlupky. Kvete drobnými modrofialovými květy. Na zimu žádá přikrytí chvojím, jinak může rostlina vymrznout. Na jednom místě se rostlině daří obvykle cca 5 let. Hodí se jak do bylinkového záhonu, tak do skalek, slunných zídek či to trvalkového záhonu.

V prvním roce sklízíme pouze jednou, v dalších letech 2 - 3x ročně. Pro sušení se sbírá nať v období od května do srpna. I po usušení si zachovává svoje výrazné aroma. Suší se na suchém, stinném místě.

Charakteristika rostliny

Původ: Středomoří
Druh: bylinka
Typ listu: vonné, malé listy, stále zelené, kopinaté
Barva květu: modrá, fialová
Kvete: Kvete od května do června.
Výška: 20 - 40 cm
Vůně: Rostlina výrazně voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Odolnost: žádá zimní přikrytí
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné slunné stanoviště.
Množení: Možno množit v létě semeny nebo řízkováním, na jaře je možné dělení trsů.
Zemina: Vhodná je dobře propusná půda.
Tip: Pěstování je možné i v nádobě nebo jako nízký živý plůtek.

Články na téma Tymián


Jaké byliny bychom měli mít stále po ruce?

Jaké byliny bychom měli mít stále po ruce?

Mít po ruce už od časného jara čerstvé bylinky až do podzimu a to přímo v kuchyni na okenním parapetu či na balkóně? Žádný problém a s výsevem začínáme už nyní – na konci zimy.

Jak provonět zahradu

Jak provonět zahradu

Některé rostliny krásně kvetou, jiné krásně voní a některé umí oboje. Jaké aromatické rostliny vybrat do trvalkových záhonů?