Cizrna | Římský hrách | Cicer

I když v naší republice není její pěstování příliš rozšířené (najdeme ji spíše na zahradách), ve světě patří po fazolu o druhou nejžádanější luskovinu. Tvoří 50 - 60 cm vysoký, vzpřímený, jemně hranatý stonek vyrůstající s bohatě větveného kořenového systému. Listy jsou zpeřené, vejčité s pilovitým okrajem. Celá rostlina je pokryta jemnými chloupky. Kvete bílými, červenofialovými nebo modročervenými květy, které rostou z paždí listů. Po odkvětu se objevují lusky, které jsou měchýřkovitě nafuklé. Obvykle obsahují 1 - 2 kulatá semena, zřídka 3 - 4 semena, která jsou jemně hrbolatá. Pro semena je charakteristický vyčnívající kořínek. V závislosti na barvě květu se tvoří barva semen. Zatímco bělokvěté druhy mají semena světlá, barevné druhy tvoří semena hnědé nebo černé barvy. K potravinářským účelům se hodí světlá semena, tmavá semena se používají do krmných směsí.

Semena jsou bohatá na bílkoviny, které obsahují až 30% a vitamíny. Na rozdíl od ostatních luštěnin se těžko rozváří, tak je nutné před jejich úpravou namočení na několik hodin do vody. Používají se jak vařená, tak pražená do polévek nebo jako příloha k masu či do nejrůznějších salátů a pomazánek. Nejznámější pomazánkou vyrobenou z cizrny je hummus. Jde o rozmačkanou uvařenou cizrnu smíchanou se sezamovou pastou, olivovým olejem, solí, česnekem a citrónovou šťávou. Hummus je oblíbenou pochoutkou především v oblastech Středního Východu. Už si však našel své příznivce po celém světe. Semena se používají rozemletá na mouku a k přípravě kaší. Nať se zkrmuje.

Vegetační období je zhruba 100 dní. Během vegetace je nutná pravidelná okopávka a odplevelení. Sklizeň začíná v době, kdy je většina lusků žloutne a hnědne.

Charakteristika rostliny

Původ: Blízký Východ, Indie
Druh: lusková zelenina
Typ listu: vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, fialová, červená
Kvete: Kvete od května do července.
Výška: 50 - 60 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není příliš náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen, červenec

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je ideální teplé stanoviště.
Voda: Rostlina je velmi dobře odolná vůči suchu.
Množení: Množí se semeny.
Sadba: Cizrnu sejeme časně zjara od března do začátku dubna, protože semena potřebují ke klíčení hodně vláhy. Právě zjara je v půdě vody dost. Semena sejeme buď do řádků vzdálených 30 – 50 cm a po vzklíčení rostliny jednotíme na vzdálenost 10 cm nebo do hnízd po dvou až třech semenech ve sponu 30 x 10 cm nebo 45 x 15 cm.
Zemina: Rostlina není nikterak náročná na půdu, nejlépe se jí však daří v hlinité, písčitohlinité a písčité půdě s dostatkem vápníku.

Články na téma Cizrna


V klíčcích se ukrývají vitamíny

V klíčcích se ukrývají vitamíny

Naklíčené klíčky jsou nejen v zimě pestrou zásobou vitamínů, přitom jde o jednu z nejjednodušších věcí, jakou vůbec můžeme udělat. A klíčky nemusíme kupovat.