Majoránka | Marjánka | Majorana hortensis

Ve své domovině na Středním Východě (Iráku, Íránu, Saúdské Arábii…) roste jako polokeř. V našich podmínkách se pěstuje jako letnička. Rostlina je oblíbená v kuchyni i lidovém léčitelství. U nás patří k nejoblíbenějším druhům koření a dá se říct, že si bez ní některé druhy pokrmů nedovedeme vůbec představit zejména bramboráky, dršťkovou a gulášovou polévku. Dá se říct, že je to typické zabijačkové koření. Obecně platí, že zjemňuje chuť mas, uzenin, klobás, sekané, mletých mas atd. Dále se přidává do omáček, ale i do salátů a pomazánek. V lidovém léčitelství je využívána u sirupů proti kašli, do nejrůznějších mastí či koupelí. Odvar z majoránky pozitivně působí při bolesti hlavy, migrénám a nadýmání. Při rýmě se doporučuje mast z majoránky, kterou si připravíme nadrcením sušené rostliny a smícháním s neslaným sádlem.

Majoránka tvoří čtyřhrannou lodyhu dorůstající výšky až 40 cm. Drobné listy jsou okrouhlé, plstnaté a mají šedozelenou barvu. Kvete od července do srpna nenápadnými květy bílé nebo narůžovělé barvy. Celá rostlina aromaticky voní a má velmi specifickou chuť.

Rostlina se používá jak čerstvá, tak sušená. Čerstvé listy oddělujeme od stonku a v mikrotenovém sáčku vydrží v chladu několik dní. Je možné je také zamrazit. Listy k sušení sbíráme přesně před rozkvětem květů ráno nebo večer, protože v této době obsahuje nejvíce aromatických látek. Rostlina se seřezává cca 4 cm nad zemí. Přílíš nízký řez způsobí, že by rostlina už nemusela znova obrazit. Obvykle obráží 2 - 3x. Následně sušíme spolu se stonky na teplém, suchém místě. Po jejich usušení, listy od stonků oddělujeme. Suché listy skladujeme v dobře uzavřené nádobě na chladném stanovišti.

Charakteristika rostliny

Původ: Střední Východ
Druh: bylinka
Typ listu: vonné, malé listy, vejčité
Barva květu: bílá, růžová
Kvete: Kvete od července do srpna.
Výška: 30 - 40 cm
Vůně: Rostlina silně voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Teplota: Rostlina je choulostivá na jarní mrazíky, proto ji vyséváme na záhon až od poloviny května.
Voda: Mladé rostliny nesnáší sucho, starším rostlinám nevadí.
Množení: Množení je možné semeny.
Sadba: Rostliny je možné předpěstovat v truhlíku od března. Na venkovní záhon přijdou od poloviny května, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Hodí se i pro pěstování v nádobách na balkonech či terasách.

Články na téma Majoránka


Jaké byliny bychom měli mít stále po ruce?

Jaké byliny bychom měli mít stále po ruce?

Mít po ruce už od časného jara čerstvé bylinky až do podzimu a to přímo v kuchyni na okenním parapetu či na balkóně? Žádný problém a s výsevem začínáme už nyní – na konci zimy.

Jak provonět zahradu

Jak provonět zahradu

Některé rostliny krásně kvetou, jiné krásně voní a některé umí oboje. Jaké aromatické rostliny vybrat do trvalkových záhonů?