Kopr | Anethum graveolens

Kopr patří mezi jednoletou rostlinu, dorůstající až 1 m. Tvoří malý kořen kořenící poměrně mělce. Při výsevu je třeba myslet na to, aby byly kořeny zastíněné. Proto výsev aplikujeme mezi záhon s jinými rostlinami např. okurkami nebo půdu zakryjeme mulčovací kůrou. Lodyha nese několikanásobně dělené listy s tenkými úkrojky. Od července do srpna kvete žlutými květy tvořící okolík. Plodem je nažka. Semena jsou drobná, oválná a plochá. Rostlina je silně aromatická, zejména její nať.

Listy se hodí do teplých i studených omáček, marinád nebo do majonéz, bylinkového másla, koprové omáčky. Kopr jde ruku k dochucení ryb, zejména uzeného lososa. Při zavařování nakládaných okurek se používá nať i semena kopru. Kopr chutná dobře v okurkovém nebo bramborovém salátě. Používá se obzvlášť ve skandinávské a německé kuchyni.

V léčitelství se kopr také osvědčil. Semena kopru pomáhají při nadýmání, čaj pomáhá při nespavosti. Semena kopru se používají do likérů a kořalek, dále jako náhrada anýzu v cukroví. Ve středověku lidé věřili, že je ochrání proti kouzlům a čarování.

Sklízíme zejména mladé rostliny. Při sklizni platí jednoduché pravidlo - čím menší, tím lepší. Kopr je aromatický zejména čerstvý. Sušením ztrácí nejenom barvu, ale i chuť a aroma. Vhodným způsobem uchování je proto zmražení. V lednici jej uchováváme v mikrotenovém sáčku. Sušíme zavěšený na suchém, tmavém místě.

Charakteristika rostliny

Původ: Malá Asie, Egypt
Druh: bylinka
Typ listu: malé listy, trávovité
Barva listu: zelené
Barva květu: žlutá
Kvete: Kvete od července do srpna.
Výška: 40 - 100 cm
Vůně: Rostlina aromaticky voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je slunné stanoviště. Kořenům však svědčí stín, proto kopr vyséváme do záhonu mezi jiné rostliny. Nebo záhon zykryjeme mulčovačkou.
Voda: Půda by neměla nikdy zcela vyschnout, přemokření však není vhodné.
Množení: Množení je možné semeny.
Sadba: Již od dubna na záhon vyséváme semena. Pokud nemáme záhon a toužíme po čerstvém kopru, pěstování je možné v nádobě či truhlíku.
Zemina: Vhodná je běžná zahradní zemina.
Tip: Kopr není vhodné pěstovat v blízkosti fenyklu, protože se snadno cizosprašně opyluje.

Články na téma Kopr


Nezapomeňte na vynikající kopr

Nezapomeňte na vynikající kopr

Kopr je úžasný lék i aromatické koření, které můžeme vysévat od předjaří až do léta a sklízet tedy čerstvé, zelené, vonné natě s jemnými lístky až do zimy.

Mnoho podob kopřivy

Mnoho podob kopřivy

Vytrvalý plevel, téměř zázračná léčivka, ale i pestrobarevná a bohatě panašovaná okrasná rostlina, která nepálí. To všechno jsou kopřivy!

Zázračná kopřiva nejen velikonoční

Zázračná kopřiva nejen velikonoční

Máte Velikonoce spojené s barvenými vajíčky, kraslicemi a velikonočními zvyky? Máme pro vás zdravou alternativu – Velikonoce kopřivové. A že jsou kopřivy opravdovým zázrakem!