Yzop | Hyssopus officinalis

Yzop zahrnuje 15 druhů, které rostou od Středozemí po Střední Asii. Tato rostlina je zmiňována už v bibli a byla také uctívána v arabské kultuře. Dříve byla tato rostlina používána zejména jako lék na kašel a na dochucování likérů (např. šartrézka). Chutí připomíná mátu. Výborně se hodí k dochucení omáček, polévek, salátů a dušených mas. Odvar z kvetoucích vrcholků se používá proti kašli nebo hojení popálenin a na bodnutí hmyzem. Pokud rostlinu necháme vyluhovat v cukrovém sirupu, je možné ji přidávat do ovocných dezertů.

Rostlina tvoří 60 až 100 cm vysoký keř. Čtyřhranná lodyha je bohatě větvená, nese téměř přisedlé listy, které jsou čárkovitě kopinaté. Listy jsou aromatické. Od července do srpna kvete fialovými nebo narůžovělými květy, zřídka se objevují květy bílé.

Listy jsou chuťově výraznější na rozdíl od květů, proto se nedoporučuje jejich společné použití v jednom pokrmu. Výrazná chuť listů by úplně přebila jemné aroma květů a to by byla škoda. Listy používáme jak sušené, tak čerstvé. Zatímco květy použe čerstvé. Čerstvé části rostlin je možné uchovat v mikrotenovém sáčku v ledničce. Listy sušíme zavěšené na teplém, tmavém stanovišti, které je dobře větrané. Uchováváme je v dobře uzavíratelné nádobě.

Charakteristika rostliny

Původ: Středozemí
Typ listu: malé listy, kopinaté
Barva květu: bílá, růžová, fialová
Kvete: Kvete od července do září.
Výška: 50 - 100 cm
Vůně: Listy krásně voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunném stanovišti.
Množení: Množí se dělením trsů, řízkováním nebo semeny.
Sadba: Yzop je možné na jaře vysévat přímo na záhon, je možné i jeho předpěstování. Pokud množíme řízky, sázíme je v létě do skleníku.
Zemina: Vhodná je dobře propustná půda.

Články na téma Yzop


Jak provonět zahradu

Jak provonět zahradu

Některé rostliny krásně kvetou, jiné krásně voní a některé umí oboje. Jaké aromatické rostliny vybrat do trvalkových záhonů?

Jak si vyrobit hnojivo z plevele

Jak si vyrobit hnojivo z plevele

Velmi výživné a tedy účinné hnojivo rostlinného původu, čili čistě organické, získáme velmi snadno. Stačí sud nebo jiná nádoba s vodou a srp či kosa, nůž nebo zahradnické nůžky.