Tento druh bromélie roste ve své domovině jako epifyt. Mezi úzkými tuhými listy uspořádanými do růžice vyrůstá nápadné květenství skládají se z růžových listenů. V době květu tyto listeny mění barvu ze zelené na růžovou až červenou. Z listenů vykukují purpurové nebo modré květy, které však mají krátkou životnost. Samotné listeny rostlinu zdobí po několik týdnů.

Existuje na 400 druhů rodu Tillandsia. Rostou jak v tropických deštných pralesích, tak v pouštích a savanách, chladných nebo suchých oblastech. Rozmanitost výskytu svědčí i o rozmanitosti druhu. Vedle epifyticky rostoucích tilandsií existují také pozemní druhy. Některé druhy tilandsií se zříkají kořenů a přijímají živiny pomocí svých savých šupin. Některé druhy se pěstují v květináči, jiné lze připevnit na kmínky, kamínky nebo větve, kde rostou epifytně.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: T. cyanea roste kompaktněji a její květy jsou modré
Původ: Ekvádor, Brazílie, USA
Druh: bromélie
Typ listu: trávovité
Barva květu: modrá, růžová, fialová
Kvete: Květy se objevují po celý rok.
Výška: 25 - 50 cm
Světlo: Ideální je světlé stanoviště bez přímého slunce.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec

Požadavky na pěstování

Světlo: Ideální je světlé stanoviště bez přímého slunce.
Teplota: Miluje teplo, teploty by nikdy neměly klesnout pod 15 ˚ C.
Voda: Pravidelně avšak mírně zaléváme a to měkkou vlažnou vodou.
Vlhkost: Rostlina vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, protože právě ze vzduchu bere potřebnou vláhu. Květináč nejenom postavíme do misky s vlhkými oblázky, ale rostlinu i pravidelně rosíme.
Hnojení: V době vegetace hnojíme 1x za měsíc poloviční ředěnou dávkou standardního tekutého hnojiva. V zimě hnojíme jednou za 2 měsíce.
Množení: Množíme odnožemi, které se tvoří okolo mateřské rostliny.
Zemina: rašelinový substrát
Problémy: Přesazujeme na jaře jednou za 2 roky.

Články na téma Tilandsie


Zahrada ve sklenici, láhvi, teráriu, mini skleníku či věštecké kouli

Zahrada ve sklenici, láhvi, teráriu, mini skleníku či věštecké kouli

Vlhkomilné terárium vytvoříme z lecčeho, nemusí jít zrovna jen o „objemný kvádr“. A pokud takový prostor vhodně osadíme rostlinami, nebudeme se o něj muset prakticky vůbec starat. Navíc působivě doplní například tmavší kout, předsíň a vůbec místa bytu, kam nedopadá tolik sluníčka. Tropické rostliny ze spodních pater deštných lesů (ale například i tuzemské mechy a kapradiny) nevyžadují příliš světla.

I v bytě můžete mít skleník

I v bytě můžete mít skleník

Domácí vitríny jsou určené především pro epifytní, ale i jiné druhy rostlin a navíc i malé exotické mazlíčky. Dejte si do bytu kousek pralesa.