Tento opadavý keř dosahuje výšky až 2,5 m. Druh Cornus se rozděluje do dvou skupin podle vzhledu a nároků na pěstování. První skupiny tvoří druhy s barevnou kůrou, která rostlinu zdobí i na podzim po opadání listů. Zahrada se tak stane barevnější i v zimě, kdy barevné větve kontrastují se zasněženou zahradou. Některé druhy nesou barevné listy. Do další skupiny patří kvetoucí druhy, které se pěstují právě kvůli květům a listům, které se na podzim barevně zbarvuje. Květy se objevují brzy zjara a jsou obvykle žluté ve velkých chocholích. Po odkvětu se tvoří červené plody.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Druhy s barevnými větvemi:
C. alba – typické jsou červenohnědé větve, v květnu se objevují bílé květy. Druhy: Sibirica (červené větve), Elegantissima (bělopestré listy), Spaethii (listy se žlutým lemem);
C. amonum – nese purpurově hnědé větve;
C. stolonifera (svída výběžkatá) – Flaviramea (žluté větve), Kelsey Dwarf (červenohnědé větve);


Kvetoucí druhy:
C. mas (dřín obecný) – kvete od února do května žlutými květy. Na podzim se listy barevně zbarvují, takže je celý rok rostlina dekorativní.
C. florida (dřín květnatý) – kvete bílými květy;
C. kousa (dřín japonský) – kvete krémový květy, druh Rubra červenorůžovými květy.
Původ: mírný pás severní polokoule
Druh: opadavý keř
Typ listu: střední listy, opadavé
Barva listu: různobarevné
Barva květu: bílá, žlutá
Kvete: Kvete od února do května.
Výška: 150 - 400 cm
Použití: Vysazuje se jednotlivě nebo do živých plotů.
Tvarování / řez: Kvetoucí druhy neseřezáváme, druhy s barevnou kůrou seřezáváme každoročně vždy v březnu, kdy se provádí zmlazovací řez.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: únor, březen, duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunci i v polostínu.
Voda: Rostlina není náročná na zálivku.
Množení: Snadno se množí dříny s barevnou kůrou a to na podzim řízkováním přímo na stanovišti, kde chceme, aby rostlina rostla.
Zemina: Rostlina není náročná na půdu. Velkokvěté druhy však vyžadují půdu bez vápna.

Články na téma Dřín


Dřín obecný je pohledný keř, který kromě okrasy nabízí i jedlé plody

Dřín obecný je pohledný keř, který kromě okrasy nabízí i jedlé plody

Rybíz červený a černý, maliny, ostružiny, angrešt, ale i malinoostružiny a třeba josta (kříženec černého rybízu a angreštu). Známé ovocné keře, který při dobré péči plodí a plodí i bez ohledu na výkyvy počasí. Plody nabízí tyto okrasné keře vynikající a dokonce i vzhledem nevypadají mnohé z nich vůbec špatně, obzvláště keříky na kmíncích, jiné však přinášejí především plody a svým vzrůstem způsobují zahrádkářům dokonce vrásky na čele. Například maliny mohou rozčílit i souseda, kterému "podlezou" plot. Ovšem nejsou tím jediným, čím můžeme svou zahradu obohatit.

Dřín je prastará dřevina širokého využití, dnes hlavně okrasná

Dřín je prastará dřevina širokého využití, dnes hlavně okrasná

Dříny bývaly ceněné pro své dřevo, které se používalo při výrobě zbraní (kopí, oštěpů a šípů). V dnešní době má především funkci okrasnou, často je najdeme v parkové výsadbě, ovšem dřínky, čili plody dřínu, jsou jedlé a zdravé. Na druhou stranu je však s klidem můžeme nechat ptactvu, především kosům.

Jak vybrat

Jak vybrat "opadavé" dřeviny pro živé ploty

Mezi u nás oblíbené opadavé dřeviny pro živé ploty patří dřišťály, pámelníky, čimišníky, dříny, rakytníky, zlatice, kdoulovce, vajgélie, kaliny, trojpuky, brsleny, šeříky a zimolezy.