Rybíz na naše zahrady patřil již od nepaměti a je stále oblíben dodnes. Pěstuje se jako keř či jako stromek plodící drobné bobule velmi výrazné chuti, které mají vysoký podíl vitamínu C. Tyto bobule mohou být jak červené, tak růžové nebo bílé. Jsou uspořádány v různě dlouhých hroznech. Od dubna do května kvete drobnými, zelenými květy, které vyrůstají z úžlabí listů a jsou uspořádány do převislých hroznů. Listy jsou zubaté, okrouhlé, na okraji pýřité.

Bobule červeného rybízu jsou oblíbené především pro jeho chuť, která nejlépe vynikne v koláčích, šťávách a marmeládách. Jeho chuť je spíše kyselejší, na rozdíl od bílého rybízu, který se však nemůže pyšnit takovými výnosy. Na dvouletém dřevě rybíz každoročně kvete a plodí. Červený rybíz je možné sklízet od začátku června do konce srpna až září.

I když bílý rybíz neplodí tak bohatě, jeho plody jsou pro přímou konzumaci vhodnější, protože jsou chutnější a nejsou příliš kyselé. Plodí odd poloviny července. Jeho výhodou je, že světlé bobule nepřitahují ptactvo.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Odrůdy červeného rybízu:
Houghton Castle - dorůstá 1,5 m, dosahuje bohatých výnosů;

kozolupský raný - velké bobule dozrávají 1 - 2. týden v červnu. Dobrá odolnost vůči houbovým chorobám. Hrozen je dlouhý, bobule velké a pevné, chuť sladkokyselá.

kavkazský - hodí se pro pěstování ve vyšších polohách;

karlštejnský úrodný - bobule zrají na začátku července;

Jonkheer van Tets - raná odrůda vhodná pro přímý konzum. Velké bobule mají aromatickou chuť. Dozrává na přelomu června a července.

Korál - polopozdní druh s velkými bobulemi, které neopadávají. Chuť bobulí je sladší. Dozrává na začátku srpna.

Odrůdy bílého rybízu:
Versailleský bílý- roste velmi bujně, rostlina je náročná na stanoviště. Plody jsou velké.

Jantar - bílé bobule mají málo peciček a sjou velmi lahodné, sladké chuti. Ani při přezrání neopadávají. Dozrává v polovině července.
Původ: mírný a subtropický pás
Druh: drobná ovocná dřevina
Typ listu: opadavé, laločnaté, zubovité
Barva listu: zelené
Barva květu: zelená
Kvete: Kvete od dubna do května.
Výška: 100 - 200 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Plody se využívají do kompotů a marmelád, jsou však kyselejší, bobule je možno využít na výrobu vína z červeného rybízu, které je chutné a mírně alkoholické.
Tvarování / řez: První řez provádíme ihned po výsadbě. Výhony zkracujeme těsně nad zemí na 10-20 cm. V prvním roce odstraníme všechny slabé letorosty. Vybereme 2 - 3 nejsilnější, které ponecháme bez řezu. Odstraníme všechny postranní výhony z dvouletých hlavních větví. Dvouleté výhony budou příští rok plodit plody, zatímco jednoleté výhony vytvoří postranní obrost. V druhém roce po výsadbě ostraníme všechny slabé letorosty rostoucí přímo ze země. Vhodné je keř prosvětlit tak, že odstraníme některé postranní výhony, které zkracujeme do výše kolen. Keř tak dosáhne požadované velikosti s 10 - 12 hlavními výhony.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina. Jako keř vydrží zhruba 20 let, stromkové druhy 10 let.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pěstování je možné jak na slunném stanovišti, tak v polostínu.
Voda: Rybíz není náročný na zálivku.
Množení: Rybíz množíme buď hřížením nebo srpnovými či zimními řízky.
Sadba: Ať při jarní nebo podzimní výsadbě, dopočuje se vždy den předem kořeny namočit do vody. Poté teprve přistoupíme k výsadbě. Keře od sebe sázíme na vzdálenost zhruba 1 - 1,5 m od sebe. Keř vysazujeme tak hluboko, aby výhony zakrývala zhruba 5 cm vrstva půdy. Ihned po výsadbě provádáme řez.
Zemina: Vhodná je dobře propustná půda bohatá na humus. Červený a bílý rybíz má rád mírně kyselou půdu.
Škůdci: Největším nepřítelem jsou pro rybíz ptáci, které bobule přímo milují. Keře proto chráníme speciálními sítěmi nebo postačí stará záclona.

Nejčastěji je rybíz napadán mšicemi, které likvidujeme přípravkem Pirimor.

Články na téma Rybíz


Předjarní řez rybízu je důležitý. Bez něj bohaté úrody nedosáhneme

Předjarní řez rybízu je důležitý. Bez něj bohaté úrody nedosáhneme

Zimní řez rybízu je základem bohaté letní úrody. U každého druhu se ale provádí jinak. Jak správně střihat rybíz keřový a stromkový, rybíz černý, červený a bílý? Kdy se k zimnímu řezu rybízů odhodlat a proč? Jak hluboko vysazovat nové sazenice a proč je po výsadbě radikálně seříznout?

Proč nesmí v zahradě chybět rybíz a jaký si vybrat?

Proč nesmí v zahradě chybět rybíz a jaký si vybrat?

Kdo rybíz v zahradě má, již má letos sklizeno a na horší časy si schovává nějaké ty sklínky džemu či sklenice šťávy, případně falešné brusinky z červeného rybízu, které chutnají ke svíčkové stejně znamenitě, jako ty pravé.