Denivky jsou krásou svých květů velice podobné liliím, jejich květy jsou však menší. Tvoří tlusté, oddenkovité kořeny. Nad úzkými řemenitými listy se pyšně tyčí nálevkovité šestičlenné květy, jež nesou nejrůznější barevnou škálu od bílé, žlutou, zelené, oranžové, purpurové po téměř černou. To vše je díky šlechtění, protože původní barvou denivek byla žlutá a oranžová. Květy mohou být jednobarevné nebo dvoubarevné. Rostou na téměř bezlistých 50 – 100 cm vysokých lodyhách, jež mohou nést během sezóny až 40 květů. Květy vydrží svěží pouze jediný den, ale postupně se všechna poupata rozevírají, takže je i tak rostlina velice dekorativní. Zajímavé je, že všechny části rostliny jsou jedlé. Květy denivek se často zdobí ovocné nebo zeleninové talíře.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: H. altissima dorůstá až 150 cm a nese malé světle žluté květy; H. Autumn Red (červené květy); H. Black Prince (červenofialové květy); H. Gold Imperial (citrónově žluté květy); H. Blackberry Candy (žluté květy s hnědým terčem); H. Christmas Is (červené květy s žlutým středem); H. Double Dream (broskvové květy); H. Joan Senior (bílé); H. Hyperion (velké žluté květy); H. Luxury Lace (růžové květy); H. Stella De Oro (žluté); H. Snowy Eyes (smetanové květy s purpurovým středem); H. Siloam Showgirl (sytě červené); H. Sammy Russell (červené květy s oranžovým středem); H. Little Grapette (sytě purpurové květy); H. Tigger (oranžové květy s červeným středem); H. Pink Puff (jemně růžové květy s žlutým středem); H. Night Beacon (fialově purpurové květy s žlutým středem)
Původ: Čína, Japonsko, Korea
Druh: trvalka
Typ listu: trávovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, krémová, zelená, oranžová, vínová, purpurová, žlutá
Kvete: Kvete od června do srpna.
Výška: 40 - 120 cm
Náročnost pěstování: Rostlina je nenáročná na pěstování.
Použití: K řezu se příliš nehodí. Květy vydrží ve váze stěží 1 den.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vhodné je slunné nebo mírně přistíněné stanoviště.
Voda: Příliš vlhko denivce nesvědčí.
Množení: Množí se dělením trsů na jaře nebo na konci léta.
Přesazování: Časté přesazování rostlině nesvědčí. Na stanovišti s dobrou půdou vydrží řadu let.
Sadba: Sázíme je na vzdálenost 70 – 80 cm.
Zemina: humózní dobře propustná půda
Sušení: Rostlina se nehodí pro sušení.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jak často bych měl zalévat denivku (Hemerocallis)?

Denivku zalévejte pravidelně, aby půda zůstala vlhká, ale ne přemokřelá. V horkých a suchých obdobích zvyšte frekvenci zalévání.

Jaké jsou ideální podmínky pro pěstování denivek?

Denivky preferují plné slunce nebo částečný stín a dobře propustnou, humusovitou půdu s neutrálním až mírně kyselým pH.

Články na téma Denivka


Najděte denivkám v zahradě důstojné místo, třeba hned vedle lilií

Najděte denivkám v zahradě důstojné místo, třeba hned vedle lilií

Denivky dovedou obrůst velké plochy a vypadají zde vykvetlé opravdu neskutečně. Tyto vytrvalé byliny s oddenky či hlízami se dnes prodávají v neuvěřitelné paletě barev a provedení květů. A jsou dokonalým řešením pro každého, kdo hledá skutečně nenáročnou a přitom bohatě kvetoucí ozdobu svých záhonů.

Představujeme 6 netradičních jedlých rostlin

Představujeme 6 netradičních jedlých rostlin

Netradiční jedlé rostliny, respektive jejich části, které by vás ani nenapadlo jíst. A přesto je tomu tak, doma je běžně pěstujeme, ale o jejich poživatelnosti, chuti a účincích nic nevíme! Které to jsou a jak je využít?