Modřenec | Muscari

Tato cibulovina je oblíbená především pro svoji nenáročnost a pro své netypické modré květy, které se vždy zjara objeví na záhonech. Pro modřence je typické modré klasovité květenství, existují však i odrůdy s bílým, žlutým nebo růžovým květenstvím. Zvonečkovitý květ je složen z nahloučených hroznů. Masité stonky jsou bezlisté. Trávovité listy se objevují často již na podzim. Modřence jsou vhodné jak na záhony, tak do skalek nebo jako nízký podrost pro vysoké trvalky. Jejich nevýhodou je, že tvoří husté trsy listů. Proto je ideální je modřence sázet do záhonu k trvalkám, které listy v květnu zakryjí. Roste také divoce.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: M. armenianum Blue Pearl (fialové hroznovité květenství s jemným bílým okrajem); M. armenium Blue Spike (chrpovitě modrý); M. argei Album (bílý), M. ambrosiacum (purpurový), M. macrocarpum (žlutý), M. azureum (tmavě pruhovované modré květy), M. comosum (nachové květy), M. aucheri Mount Hood (modré květy v horní části hroznu bíle lemované), M. azureum Album (jemné bílé květenství)
Původ: severovýchodní část Malé Asie
Druh: cibulovina
Typ listu: trávovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, modrá, růžová, žlutá
Kvete: Kvete od března do května.
Výška: 10 - 25 cm
Vůně: Květy silně voní.
Použití: Vhodné i k řezu.
Trvanlivost: Ve váze vydrží cca 5 dní.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: březen, duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlina má ráda slunné stanoviště, snese však i polostín.
Množení: Můžeme množit dceřinnými cibulemi.
Sadba: Sází se vždy na podzim 6 – 8 cm hluboko.
Zemina: humózní propustná půda
Sušení: Rostliny uchováváme pomocí silikagelu.

Články na téma Modřenec


Modřenec v zahradě i truhlíku

Modřenec v zahradě i truhlíku

Modřenec je cibulovinou s netradičními květy, která dokonce získala titul cibulovina roku 2019. Kvete velmi brzy na jaře a doplňuje tak například narcisy.

Víte si rady se sušením květin?

Víte si rady se sušením květin?

Sušené květiny jsou u nás stále oblíbené. Jejich výhodou je to, že se z nich můžeme těšit po celý rok, aniž bychom je museli zalévat a dbát na dostatek světla. V době, kdy jsou čerstvé květiny dostupné pouze v květinářstvích, aranžmá ze sušených květin splní svůj účel. Sušené květiny lze aranžovat s použitím přírodního i barveného materiálu. Hlavně nezapomeňte sladit barevné tóny s ohledem na dekoraci v interiéru. Připravili jsme pro vás metody sušení květin a mnoho dalších praktických rad...