Medvědí česnek | Allium ursinum

Tato odolná trvalka v našem prostředí velmi jednoduše zplaňuje. K vidění je na vlhkých, přistíněných lesích a na březích potoků. V zahradě vybíráme podobné místo, tedy v polostínu. Brzy na jaře tvoří vysoké lodyhy ukončené hvězdicovitým květenstvím sněhobílé nebo žluté barvy. Vyznačuje se silnou cibulovou vůní. Lodyha je bezlistá, listy jsou kopinaté, zašpičatělé. Plodem je tobolka. Rostlina roste z podzemní cibule, která je až 6 cm velká a je pokrytá žlutavými šupinami.

Medvědí česnek se používá do salátů a dušených zeleninových pokrmů. Listy jsou chutné i jen tak na drobno nakrájené na namazaném chlebu s máslem, ve vařených bramborách nebo v pomazánkách. Kromě listů, jsou jedlé i květy, které jsou chutné, ale zejména dekorativní v salátech. Listy mají nejlepší chuť ještě před rozkvětem květů. Jejich chuť je štiplavá. Sušením ztrácí rostlina svoji léčivou sílu, proto se listy používají zásadně čerstvé. Dále se používá do mletého masa, uzenin zejména klobás, které díky medvědímu česneku získávají nezaměnitelnou chuť.

Medvědí česnek má všechny vlastnosti česneku, je však mnohem léčivější. Je vhodný pro omlazovací jarní kúry na ostranění škodlivých látek. Tinktura z medvědího česneku podporuje paměť. Rostlina má pozitivní účinky na žaludek a střeva, při akutních a chronických průjmech, zácpách a chorobách střev. Kromě toho má vliv na čištění krve.

Charakteristika rostliny

Původ: celá Evropa
Druh: bylina
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá
Kvete: Kvete od května do června.
Výška: 20 - 60 cm
Vůně: Rostlina voní po cibuli.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to vytralá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, Červen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří v polostínu.
Sadba: Při výsadbě je nutné myslet na to, že je rostlina značně rozpínavá. Doporučuje se cibule sázet po trsech min 5 cibulek. Jednotlivě sázené cibulky se špatně ujímají a rostou.

Články na téma Medvědí česnek


Jak pěstovat medvědí česnek

Jak pěstovat medvědí česnek

Medvědí česnek patří do skupiny prvních jarních koření, jaké nám zahrada vůbec poskytne. Jde o oblíbenou a léčivou jarní bylinu, kterou sice běžně najdeme v přírodě, ale proč ji nemít stále po ruce.

Načerpejte na jaře sílu ze své zahrádky a okolní přírody

Načerpejte na jaře sílu ze své zahrádky a okolní přírody

První jarní byliny se již klubou z půdy, která je přes den zahřívána sluníčkem. A právě sluneční paprsky a tepelné záření vytahují z půdy první jarní byliny. A právě ty mají největší léčivou sílu. Najdeme je přitom i v zahradách a blízkém okolí.

Vypěstujte si vlastní pažitku

Vypěstujte si vlastní pažitku

Pažitku můžeme pěstovat kdekoli, v bylinkové zahrádce, na skalce, za oknem, na balkóně a nebo vedle zeleniny v záhonu i skleníku.