V 17. století, kdy byla tato rostlina dovezena z Turecka byla velice populární a zůstala dodnes. Tenkrát však šlo o natolik módní rostlinu, že za ní byli ochotni mnozí zaplatit vysoké sumy. I nyní jsou cibule dražší než např. tulipánů a narcisů. Jsou však již snadno dostupné. Základní barvou květů je modrá a teprve později byly vyšlechtěna odrůda bílá a následně odrůdy s růžovými, žlutými, lososovými a oranžovými květy. Nyní existuje na 50 druhů této cibuloviny. Hyacint vykvétá v bohatých hroznech, které se skládají z drobných voskovitých kvítků. Hroznovité květenství vyrůstá na dužnatém stonku 25 – 30 cm vysokém. Listy jsou úzké, mečovité. Po odkvětu odumírají spolu s květním stvolem. Cibule necháváme v zemi. Pokud je však koncem června vyryjeme a uložíme v suchu a na podzim opět zasadíme do země, květenství bude bohatší.

Bohaté květenství se odvíjí od toho, jak velká a zdravá je cibule. Zahradní druhy mají obvykle cibule cca 16 cm širokou po obvodu. Pro pěstování v květináčích nebo skleněných nádobách jsou vhodnější cibule s obvodem až 18 cm. Pro pěstování v nádobách se používají speciální cibule pro rychlení. Rostlina tak vykvétá dříve. Takové cibule zasazujeme do květináče se substrátem nebo dáváme do k tomuto účelu speciálně vytvarované skleněné nádoby s vodou. Podmínkou však je, že se cibule nesmí vody dotýkat. Květináč nebo sklenici uložíme na 2 měsíce na tmavé, chladné místo. Pokud tato podmínka nebude zachována, hyacint nevykvete. Pravidelně zemina zaléváme tak, aby byla mírně vlhká a nádobu s vodou pravidelně doléváme. Cibule zakrátko vytvoří kořeny a květní pupen. Z chladného, tmavého stanoviště je vyndáme až tehdy, je-li květní pupen 8 cm vysoký. Pokud se chcete těšit z květů na Vánoce, je třeba začít s rychlením již v říjnu. Po odkvětu je možné cibule vysadit na záhon.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Holandské druhy hyacintů kvetou bohatě, zatímco římské druhy mají květenství řidší, proto nejsou tak oblíbené. Amethyst (lila), Amsterdam (karmínově červená), City of Haarlem (žlutá), China Pink (porcelánově růžová), Gipsy Queen (oranžová), Sky Jacket (světlounce modrý), Paul Herman (ametystová fialová s jemným fialovým stínováním), Kronos (modro-fialová), Atlantic (fialová), Blue Giant a Blue Pearl (modrá), Ibis (pastelově růžová)
Původ: západní a Střední Asie
Druh: cibulovina
Typ listu: střední listy, kopinaté
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, modrá, krémová, oranžová, růžová, fialová, vínová, purpurová, žlutá
Kvete: Kvetou od března do května.
Výška: 10 - 30 cm
Vůně: Květy sladce voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hyacinty jsou vhodné i k řezu. Dokáží svojí vůní rázem provonět celou místnost.
Tvarování / řez: Po odkvětu listy a stvol seřízneme a cibuli na jaře vysazujeme na zahradu.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: březen, duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vhodné je slunné i polostinné stanoviště.
Teplota: Ideální teplota je 15 – 20 ° C. V interiéru vydrží kvést déle na chladnějším stanovišti.
Voda: Zaléváme mírně.
Hnojení: Není třeba hnojit.
Množení: Možno množit z dceřinných cibulek, které oddělujeme na podzim.
Sadba: Cibule sázíme na záhon na podzim nejlépe od září do října cca 12 cm hluboko.
Zemina: propustná půda
Sušení: Rostlina není vhodná k sušení.
Problémy: Žluté listy jsou známkou chladného průvanu nebo nedostatku světla. Příliš teplé temné období způsobuje deformované květy.
Tip: Hyacinty lze pěstovat ve štěrku i ve vodě.

Články na téma Hyacint


Vodní hyacint, krása, značné nebezpečí i potenciál suroviny v jednom

Vodní hyacint, krása, značné nebezpečí i potenciál suroviny v jednom

Vysadit si v zahradním jezírku vodní hyacint je v mnoha oblastech světa dosti nebezpečné. Tato rostlinka tropických a subtropických vodních ploch je totiž označována za nejinvazivnější vodní rostlinu na světě. A můžete ji mít i vy na hladině své malé zahradní plochy, díky mrazům se však úniku do přírody bát nemusíte.

Jak množit hyacinty z cibulí

Jak množit hyacinty z cibulí

Hyacinty patří k poslům jara a skrze jejich nádherné, vonné květy jaro skutečně přichází. Jak si hyacinty namnožit z cibulí?

Na jaře kvetoucí okrasné cibuloviny musí do půdy právě nyní. Je nejvyšší čas!

Na jaře kvetoucí okrasné cibuloviny musí do půdy právě nyní. Je nejvyšší čas!

Některé cibulky se vysazují již od září, jiné počkají klidně až do října a listopadu. V každém případě je právě nyní nejvyšší čas cibule vysadit, konec října je za humny. Pokud chcete na jaře ve své zahradě nádherně kvetoucí sněženky, bledule, narcisy, modřence, tulipány, hyacinty, krokusy, puškinie, ladoňky, hyacintovce, lilochvostce, řebčíky a kandíky psí zub spolu s hlíznatými talovíny, bramboříky, pryskyřníky a sasankami, není nač čekat.