Chytré domy od A do Z Zobrazit fotky zobrazit 5 fotek

Život v současné společnosti nabízí v oblasti bydlení nevídané možnosti. A mezi ně patří právě i ovládání různých funkcí domu. Jde o automatizovaný dům neboli chytrý dům. Obecně lze chápat chytrý dům jako dům, který reaguje na potřeby obyvatel s cílem zvýšit jejich pohodlí, zpříjemnit jim zábavu, zaručit co nejvyšší bezpečí a snížit náklady na provoz. Řízení funkcí domu obstarají například systémy automatizace od společnosti HDL Automation s.r.o. Tyto systémy řeší ovládání, monitorování a automatizaci všech systémů v domě, a to od osvětlení přes vytápění, stínění, klimatizaci, až po zabezpečení. V jaké fázi výstavby či rekonstrukce začít automatizaci plánovat? Jak správně postupovat?

PROJEKT

Pokud zvažujete stavbu domu, doporučujeme začít plánovat už v projektové fázi. Chytrá elektroinstalace je součástí elektroinstalačního projektu. Projekt může dodat vámi vybraná elektroinstalační firma nebo v případě společnosti HDL Automation se lze obrátit přímo na její projektanty, kteří mohou projekt vypracovat a doporučí partnerskou elektroinstalační firmu. Výhodou navrženého postupu je soulad mezi výrobcem, projektantem a realizátorem.
Důležité při projektu je ohlídat si vzájemnou provázanost a možnost integrace jednotlivých autonomních systémů zabezpečení, vytápění atd.

REALIZAČNÍ ČÁST

Elektroinstalační firmu najdete na stránkách dodavatele systému. Partneři výrobce jsou proškoleni a mohou využívat technickou podporu. 
Výhodou HDL systémů je modulární řešení, kde jednotlivé moduly jsou určeny pro konkrétní oblasti vytápění, osvětlení atd. Jedná se o decentralizovaný systém, který může být postupně rozšiřován. Díky modulárnímu systému nemusíte investovat do celého systému na počátku, ale nakupovat moduly postupně. I když se rozhodnete pořídit si některé funkce chytrého bydlení později, je vhodné mít správně připravenou infrastrukturu silového i datového vedení.

DODATEČNÉ ZMĚNY

HDL má pro vás připraveno bezdrátové řešení vhodné do již existujících nemovitostí nebo pro splnění dodatečných požadavků mimo původní projekt. Kabelové řešení lze kombinovat s bezdrátovým a připojit i zařízení, která jsou mimo dosah ve zdi instalované sběrnice. Navíc HDL bezdrátová varianta nepotřebuje bateriové napájení prvků systému, a proto se nemusíte starat o výměnu baterií.

REFERENCE

Nutno uvést, že tyto systémy se hodí na většinu typů bydlení. Jak to vypadá v realitě? Seznámit se s řešeními společnosti HDL Automation je možné všude na světě. Pojďme se podívat na nějaké příklady.

Rodinný dům – Jihlava:

Ovládání:
Enviro panely, aplikace Myjordomus pro chytrá zařízení

Automatizováno: Osvětlení, HVAC (vytápění, ventilace a klimatizace), zabezpečení, stínění, audio, zavlažování, bazén
Byt - Praha
Ovládání: iTouch panely, aplikace Myjordomus pro chytrá zařízení

Automatizováno: Osvětlení, stínění, audio

KONTAKT

Pokud vás HDL chytré bydlení zaujalo, můžete se osobně seznámit se systémy a vidět některé jeho automatizované funkce na vlastní oči. Navštivte nás v našem showroomu v Praze, Italská 35 nebo na veletrhu For Arch 18.-22. září 2018, PVA Praha-Letňany. Více informací naleznete na www.hdl-automation.cz, kde si můžete stáhnout vzorovou ukázku automatizace domácnosti 4+kk včetně rámcové cenové kalkulace.