Sdílet
 

Co s poničeným majetkem?

Datum vydání: 25.05.2004 | autor:
Chatařská a chalupářská sezóna je již opět v plném proudu. Příznivé počasí přímo vybízí k renovačním pracím, ke kterým bezesporu patří natírání a lakování částí stavby nebo interiéru, které přes zimu nejvíce utrpěly.

Než začnete natírat

Foto Stanislav Dorschner - DORMONT.
Foto Stanislav Dorschner - DORMONT.

Dříve než se pustíte do natírání a lakování plotu, vrat, zábradlí, okapů nebo třeba zahradního nábytku, musíte důkladně upravit podklad. Základem je pečlivé odstranění starého nátěru.
Z dřevěného povrchu jej můžeme odstranit mechanicky (škrábáním, broušením), chemicky (za pomoci speciálních odstraňovačů nátěrů), nebo tepelně. Tepelná metoda je nejúčinnější a vůči dřevu nejšetrnější. Po použití horkého vzduchu starý nátěr změkne a lze jej následně snadno seškrábnout ocelovou špachtlí.
Kovový povrch ošetříme podobně, ale o to pečlivěji. Důkladným očištěním, odmaštěním a následným nátěrem antikorozním lakem zabráníme vzniku a šíření rzi.

Jaký nátěr použít?

Jaký lak na daný povrch použít? O tom by jste se měli poradit s odborníky ve specializovaných prodejnách a následně se držet pokynů výrobce na obalu. Obecně se na trhu můžete setkat s následujícími druhy nátěrových hmot:
  • Bezbarvé laky jsou transparentní ochranné nátěry vhodné především na dřevo. Nabízejí se buď vodou ředitelné (Parketol) nebo rozpouštědlové (Celomat).
  • Lazurovací laky jsou určené výhradně k nátěru a ochraně dřeva. Spojují dobré vlastnosti mořidel, impregnací a ochranných laků. Na rozdíl od neprůhledných nátěrů, lazury zdůrazňují kresbu dřeva. Dělí se na syntetické (Luxol, Balolux, Kralux, Lusonol) a vodou ředitelné (Aquakralux, Ekohost, Luxonol), které se hodí zejména pro povrchovou úpravu dřeva v interiérech, protože nepáchnou, nejsou hořlavé ani toxické a vyhovují ekologickým požadavkům. Významnou výhodou lazurovacích laků je také to, že při dalším nátěru se starý nátěr nemusí odstraňovat, stačí pouze plochu jemně přebrousit.
  • Základní barvy jsou krycí barevné nátěry, které slouží k ochraně dřeva nebo kovu a přípravě podkladu pro vrchní nátěr. Rozlišujeme laky vodou ředitelné (Ekorex, Aquacol Primer) a rozpouštědlové (Oknol základ, Protex, Synorex).
  • Vrchní barvy nebo-li emaily jsou barevné krycí nátěry, které se nanášejí na základní nátěr. Mezi vodou ředitelné patří např. Aquacol lesk, Aquinol nebo Balakryl, rozpouštědlové jsou např. Universal, Oknol, Profiokno a další.
  • Jednovrstvé barvy jsou základním i vrchním nátěrem v jednom, který je krycí, barevný i ochranný. Opět rozeznáváme vodou ředitelné (Aquarex) a rozpouštědlové (Rezolux, Protirez).

Čím natírat

Stejnou pozornost jako výběru vhodné barvy je třeba věnovat také výběru štětce. Štětce se nabízejí v různých velikostech a tvarech a jsou opatřeny různými štětinami určenými pro konkrétní druh nátěru. Zatímco štětce z přírodních štětin se lépe hodí pro rozpouštědlové barvy, ty z umělých vláken jsou určené pro vodou ředitelné barvy, které jsou tekutější. Ploché štětce dokáží udržet hodně barvy, kulaté štětce se hodí pro lakování, oválné zase pro ořezávání barevných ploch. K natírání těžko dostupných míst jsou nejvhodnější takzvané zároháky, tedy štětce s dlouhou násadou v lehce zahnutém tvaru.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Co s poničeným majetkem?"

Buďte první a napište komentář k  "Co s poničeným majetkem?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE