Sdílet
 
Zařizovací předměty, sanita

Design vodovodních baterií udává tempo

Datum vydání: 22.11.2004 | autor:
Vodovodní baterie – to už není jen obyčejný vodovodní kohoutek k napouštění vody. Nejnovější trendy udávají design baterie, kterou pak přesně sladíme s interiérem ať už koupelny nebo kuchyně.
Ušité na míru? Také to tak můžeme říci. Výrobci dodávají baterie v nejrůznější tvarech a materiálových kombinacích s rozmanitou paletou barev. Jak vybrat tu správnou baterii?
Foto KERAMIKA PÍSEK.
Foto KERAMIKA PÍSEK.
Při nákupu baterie nevybíráme pouze očima, je třeba brát v úvahu snadné ovládání a úsporu vody. Je všeobecně známo, že pákové baterie mají nižší spotřebu vody. Výrobci uvádějí, že jí lze ušetřit až 30%. Jak je to možné? Především tím, že se podstatně zkrátí čas, který je potřebný k regulaci teploty a množství vody, která odtéká bez užitku.
Pákové baterie jsou skutečným hitem. Fungují na základě systému směšování keramickou kartuší, což jsou vzájemně se překrývající destičky, které svým pohybem ovládají teplotu a pohyb vody. Životnost a funkčnost baterie je závislá na kvalitní kartuši.

Kohoutkové baterie patří mezi klasiku. Bakelitové kohoutky byly však nahrazeny chromem. Skutečně jedinečné jsou kohoutkové baterie v retro stylu v kombinaci chrom – zlato doplněné o keramickými prvky nebo jen v provedení chrom nebo zlato.

Speciální baterie

Speciální baterie jsou např. bezdotykové baterie, které zaručují dokonalou hygienu. V restauracích a kuchyňských provozech je podle nově zavedené vyhlášky od 1. července 2003 používání bezdotykové baterie nutností. Alternativou bezdotykových baterii jsou nášlapné systémy, umístěné na zeď nebo podlahu.

Další speciální baterií je termostatická baterie, která je oblíbená pro svoje ekonomické a bezpečnostní vlastnosti. Lze ji dlouhodobě nastavit na určitou teplotu. Ušetříme tak čas nastavováním požadované teploty při každém mytí a, co je podstatné, ušetříme vodu a energii.
Foto TEKA.
Foto TEKA.
Koupelnu bez umyvadlových, vanových, sprchových a bidetových baterií bychom hledali těžko. Mezi pákovými a kohoutkovými bateriemi vybíráme na základě vybavení koupelny. Existují baterie v nejrůznějších designech a barvách podle posledních trendů, čímž je také určena jejich cenová relace. Moderní jsou jednoduché linie s důrazem na detail nebo naopak okázalost, která vnese do naší koupelny luxus. Používají se např. čisté jednoduché designerské prvky armatur. Výsledkem jsou originální baterie s osobitým designem. Nejoblíbenější povrchovou úpravou pro baterie je chrom, ale používá se i nerez, nikl, mosaz, měď, bronz a zlato nebo kombinace těchto materiálů.

Nejvhodnější baterie pro kuchyňský dřez je páková. Při omývání rukou při vaření je ideálním pomocníkem. Některé pákové baterie jsou opatřeny vytahovací sprchou, která usnadňuje omývání objemnějších nádob, oplachování ovoce a zeleniny a i např. údržbu dřezu a odkapávače.
Ceny vodovodních baterií se pohybují od 500 – 20.000,- Kč. Nedoporučuje se vybírat nejlevnější baterie, protože jejich kvalita nemusí být zaručena.

Jak prodloužit životnost baterie
  • baterie s kvalitní kartuší,
  • instalace odborníkem,
  • správná údržba.
Aby krása baterie zůstala zachována, je třeba provádět pravidelnou údržbu. Na mytí baterií by se měly používat jen tekuté mycí přípravky, jaké používáme na pleť (šampón, mléko ale i mýdlová voda). Ty bychom pak měli důkladně spláchnut.
Vyvarujte se používání příliš agresivních a abrazivních přípravků. Baterie s chromovým povrchem je pokryta tenkou vrstvou filmu, jenž může chemie zničit a baterie doslova zešednout.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Design vodovodních baterií udává tempo"

Buďte první a napište komentář k  "Design vodovodních baterií udává tempo"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE