Jak si vybrat garážová vrata Zobrazit fotky zobrazit 13 fotek

V dnešní době si málokdo dokáže představit svůj život bez automobilu. Pokud tedy uvažujete o stavbě nebo rekonstrukci domu, je důležité zahrnout do svých plánů i garáž. Často je obtížné rozhodnout se, jaké z nabízených řešení je nejvhodnější. Při výběru garážových vrat je třeba myslet na požadovanou teplenou izolaci, snadné ovládání, stupeň zabezpečení včetně požární bezpečnosti a design vrat, aby svým vzhledem ladila s exteriérem domu. Vybrat si můžete garážová vrata křídlová, výklopná, rolovací nebo sekční.

Typy garážových vrat

Výklopná garážová vrata

Výklopná garážová vrata jsou nenáročnou variantou, jak garáž uzavřít. Sklápějí se dovnitř garáže, nicméně před zajetím potřebují před garáží prostor a proto nejsou vhodná do míst, kde garáž přímo sousedí s chodníkem či veřejnou komunikací. Vyrobena jsou nejčastěji z ocelového pozinkovaného plechu a je možné si je pořídit i zateplená polystyrénovými deskami. Ovládání je elektrické, ale při výpadku proudu s nimi lze manipulovat i ručně. Vrata lze doplnit zabudovanými dveřmi nebo větracími mřížkami. Výhodou je nízká pořizovací cena a snadná instalace výklopných garážových vrat.

Rolovací garážová vrata

Rolovací garážová vrata jsou vhodná pro všechny tvary a velikosti garážového otvoru. Otevírají se kolmo vzhůru ke stropu, kde se navíjí do boxu a nezabírají tak v garáži žádné místo. Jsou ovládána elektrickým motorem a opatřena nouzovým systémem manuálního ovládání pro případ výpadku proudu. Jejich montáž je jednoduchá, jsou kvalitní, bezpečná a umožňují maximální využití garážového prostoru.

Sekční garážová vrata

Sekční garážová vrata jsou nejpoužívanějším druhem výplně stavebního otvoru garáže. Při otevírání se nejčastěji zasouvají pod strop garáže (lze i do boku), takže zabírají minimum prostoru. Jejich chod je velmi tichý a plynulý. Tvořena jsou sekcemi (kazetovými, bez prolisu či lamelovými), které jsou umístěny svisle nad sebou. Jednotlivé panely jsou zateplené a z garáže tak neuniká teplo. Vrata lze doplnit větracími mřížkami, okénky nebo fotobuňkami, které chod vrat zastaví, jakmile zaznamenají v prostoru pohyb. Dodávána jsou obvykle s dálkovým ovládáním, které vjezd do garáže či výjezd z ní usnadňuje.

Křídlová garážová vrata

Křídlová garážová vrata patří ke klasickému typu vrat, jsou provozně spolehlivá a mají dlouhou životnost. Vhodná jsou do garáží, před kterými je dostatek prostoru k jejich otevírání. Nepotřebují žádné nadpraží a jsou funkční i při výpadku proudu. Největším kladem křídlových vrat je praktické otevírání pouze jednoho křídla pro průchod osob. Lze si vybrat z mnoha designů a vrata osadit pohonem na dálkové ovládání.

Zdroj: www.awvrata.cz