Sdílet
 

Jak ušetřit při zalévání?

Datum vydání: 09.08.2006 | autor:
Že déšť nepadá z nebe jen tak, je jasné každému z nás. Obzvlášť za horkých letních dní je pro zahradu spásou. Zakropí záhony plné květin a trávník opět zazáří zelenou barvou. Pokud chceme tuto krásu zachovat, je někdy nutné vytáhnout hadici a květiny zalít. Jak to však udělat, aby účet na pitnou vodu nerostl? Ideální je zalévat dešťovou vodou! Při stoupajících cenách za vodné toto jistě rádi uvítáme.
Dešťová voda zadarmo
Dešťová voda je nejenom měkká, ale také poměrně málo znečištěná. Nejjednodušší je chytat ji z okapu do sudu. Takto nachytaná voda však nevydrží příliš dlouho hygienická. Obvykle zarůstá řasami, na dně se usazují nečistoty, které hnijí a není výjimkou, že si v naší nádrži nejrůznější hmyz pořídí líheň.
Pokud tedy chceme vodu dobrou a neznečištěnou, je třeba zabránit usazování listí a jiných nečistot. Teprve pak vydrží k dispozici po dlouhou dobu. Nemusíme s ní přece jenom zalévat záhony a trávník. Dešťová voda může snadno nahradit pitnou. Věděli jste, že nejvíce vody se spotřebuje při splachování WC? Právě tam lze použít také dešťovou vodu, dále např. při mytí automobilu, ve vytápěcím systému, při úklidu atd.

Systém funguje na principu shromažďování vody ze střechy. Déšť ze střechy stéká do okapů a voda z nich do sběrné nádoby a filtru. Dobrou kvalitu vody zabezpečí okapové lapače listí, které se vkládají přímo do okapního žlabu. Listy a jiné nečistoty se tak zachytí na lapači a nebudou ve vodě tlít. Voda se z okapu přivádí přes centrální filtr, kde se zbavuje nečistot jako je písek a kamínky a odtud se dostává přes nasávací potrubí přímo do nádrže, kde se hromadí.
Sběrná nádoba by měla být uložena na tmavém a chladném místě, aby byla chráněna proti nežádoucím bakteriím. Ideální je pro tento účel suterén nebo ji můžeme zakopat do země.
Při výstavbě rodinného domu je samozřejmě jednodušší s tímto systémem zavlažování počítat včas dopředu. Důležité je také propočítat spotřebu vody v domácnosti. Zakoupením příliš velké nádrže se návratnost investice zbytečně prodlužuje. Navíc dlouho stojící voda již ztrácí na své kvalitě. Celý systém je opatřen vypínačem čerpadla proti suchému chodu. V případě, že dešťová voda bude vyčerpána, systém se automaticky přepojí na odběr pitné vody.
V období dešťů nezoufejte, kapky deště vám ušetří náklady na provoz domácnosti a v neposlední řadě šetří také životní prostředí.

Stavebnicový systém
Pro zahrádkáře je ideální stavebnicový systém zavlažování, kdy je voda z okapních žlabů svedena do 2 – 3 menších nádrží, které jsou mezi sebou propojeny trubkou. Vodu zbavenou nečistot opět zajistíme, pokud okapy vybavíme ochrannými mřížkami. Jedna z nádrží je vybavena hadicí se sacím košem, která je napojena na zavlažovací čerpadlo.

Údržba systému
Nutné je nezanedbat pravidelnou údržbu. Již při budování systému je vhodné zajistit přístup k nádrži a čerpadlu.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Jak ušetřit při zalévání?"

Buďte první a napište komentář k  "Jak ušetřit při zalévání?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE